Владимир Войтенко: Должна остаться радость


Владимир Войтенко: Должна остаться радость
19 апреля 2019 года в Киеве пройдет 3-я церемония вручения национальных кинонаград «Золота Дзига», что свидетельствует о развитии украинского кинематографа. Накануне этого события нам представилось логичным встретиться с главой правления Украинской киноакадемии, известным кинокритиком и телеведущим Владимиром Войтенко, и обсудить с ним современное состояние украинского кино. Предлагаем вам краткую запись этой беседы, полный вариант которой вы можете посмотреть на канале Алексея Першко CineCura. Текст приводится на языках оригинала.
ВВ. – Питай, що знаю – відповім. Що не знаю – не розкажу.
    КТ. – Ну, это понятно. Начну, пожалуй, с того, насколько те фильмы, которые отобраны в короткие листы (претендентов на «Золоту Дзигу»), представляют собой срез состояния современного украинского кинематографа. По твоему, конечно же, мнению.
ВВ. -  Ну, там не всі фільми були подані. Річ в тім, що існують певні правила того, як фільми подаються і можуть брати участь в змаганні за отримання Національної кіно премії «Золота Дзиґа». Наприклад, фільм має мінімум сім днів бути в прокаті або фестивальна у нього має бути доля. Але все одно просто автоматично його не можна взяти. І я думаю правильно розписано, що тільки власники фільмів можуть висунути твір на здобуття «Золотої Дзиги». А в нашому випадку – це продюсер. І саме тому ти міг і сам побачити, що, наприклад, дуже популярних комедій, до яких причетна FILM.UA, не було взагалі в списку. Не було, до прикладу, «Скаженого весілля». Тобто вони не подають свої фільми, бо, напевно, вважають, що тут щось не так, що це якийсь, як вони кажуть, мєждусобойчік. Але ж це питання філософське: ясне діло, що кіноакадеміків тільки 355. Який мєждусобойчік! Адже на будь-якому фестивалі фільми оцінює журі, в якому 5-7 людей. Будуть не ці, а інші люди, і буде інший приз! То ж як на мене, то всі подані фільми (а їх, до речі, цього року було подано найбільше – 97! – адже, я сподіваюся, зростає і престижність премії, і кіно розвивається) – це і є зріз нашого кінематографа. А якщо говорити про фільми, які потрапили до коротких списків претендентів, і якщо довіряти цим 355 людям, - то це ще гостріший зріз.
    КТ. – А тобі не приходило до голови порівняти організаційну структуру чи статус української кіноакадемії з британською або американською?
ВВ. – Не приходило, бо для цього треба вивчити купу документів, в яких розписані всі механізми роботи тих кіно премій, про які ти згадав. Але це ти мені підказав: мабуть треба, щоб це прийшло в голову.
КТ. – Гаразд, якщо ці фільми є зрізом стану українського кіно, то чи не бачиш ти, як патріарх українського кіно критичного цеху…
    ВВ. – Дожився! (сміється)
КТ. – А що не так?
    ВВ. – Та ні, нічого, давай, питай. Просто згадав один анекдот про Брежнєва, хоча там було слово «дослужився» (сміється).
КТ. – Гаразд. То ж які ти тенденції бачиш в українському кіно? Тренди? Якісь зміни протягом останніх 3-х років, відколи існує Кіноакадемія.
    ВВ. – По-перше, почну з того, що я ставлюся з гумором до новітніх запозичень та англіцизмів, тому коли чую слово «тренди», то кажу – не тринди! Але насправді якісь класичні тенденції (хоча я або погано знаю історію світового кінематографа, або ж все ж таки трохи знаю, тому так кажу): ми знаємо, що на прокатних національних кіноринках час від часу вступають у суперечку за глядача (у цифрах, мається на увазі) національні фільми, і дуже часто це – комедії. Такі історії у Франції і не тільки. І, до речі, дуже часто ці комедії не виходять за межі країн або ж культур. І про що це говорить? Про те, що гумор, це річ яка погано перекладається. І мені здається, що саме минулий рік показав, що цей феномен і ця тенденція може бути присутня і в українському кіно. Ми бачили цілу низку комедій, про які ми можемо багато чого говорити (хоча мистецтво взагалі – це оцінкова штука), але якщо ці фільми набрали касу, часом більшу, ніж потужні американські стрічки – то це вже є тенденція. І я думаю, що це нормальна, хороша – і головне – універсальна тенденція, яка стає одночасно і внутрішньо українською.
КТ. – Гаразд. Давай уявімо таку ситуацію - десь через рік до коротких списків претендентів на «Золоту Дзигу» потрапляють «Зараз Беркут» (фільм, який зараз знімає Ахтем Сейтаблаєв, володар минулорічної премії за «Кіборгів») та «Я, ти, він, вона» Володимира Зеленського. Це ж можливо?
ВВ. – Так, цілком.
    КТ. – І який би з цих фільмів, на твою думку, переміг би?
ВВ. – Тут у великій мірі все залежить від тих, хто голосує. За комедію Зеленського голосували грошима люди, а тут голосуватимуть спеціальніші трошки люди – я не кажу, що геть відірвані від звичайного глядача. І мені здається, що вони все ж проголосують за «Беркута», хоча ми не можемо знати, що там буде.
КТ. – А що нам очікувати на церемонії «Золотої Дзиги»? Що там має відбутися?
    ВВ. – Ми всі знаємо, що там має відбутися – мають вручити «Золоті Дзиги» певним фільмам, які з точки зору 355 кіноакадеміків є найвиразніші, найталановитіші, найцікавіші, найгостріші. Це така загальна відповідь, яка є і у тебе. Але хочеться не розчарувань,хоча там майже кожен може отримати – там багато достойних та цікавих робіт, талановитих. Тому хочеться, щоб з нами лишилася радість після вручення. І щоб ті, хто не отримає нагороду (а так завжди буває), не були розбиті розпачем.
    КТ. – Добре. Дякую за те, що знайшов час для цієї зустрічі.
    ВВ. – І тобі дякую.
Алексей Першко 17 апреля 2019


Имя:
06 мая 2021
Ваш отзыв
Критик кинокритика
Критик кинокритика 25 апреля 2019 15:05
0
Войтенко ещё тот ПОЦ!
.

популярные интервью


Сестры Перрон: Как выжить в доме с привидениями Сестры Перрон: Как выжить в доме с привидениями

Андреа и Синтия Перрон - старшая и одна из младших сестер, которым пришлось выживать в настоящем доме с привидениями. Именно их история...

24 июля 2013 114 49270
Юрий Рудый: Мое кино – для украинок
эксклюзив
Юрий Рудый: Мое кино – для украинок

Как и стоило предполагать, в Украине кино снимается не только при государственной поддержке. Находятся и смельчаки, которые рискуют...

10 октября 2019 2 26785
Николас Эллиотт: «Астенический синдром» -  шедевр
эксклюзив
Николас Эллиотт: «Астенический синдром» - шедевр

Беседа с кинокритиком и отборщиком Международного кынофестиваля в Локарно Николасом Эллиоттом про прошлое и будущее украинского кино и...

20 августа 2019 0 26094
Грег Хедсон: Похожего на "Морской бой"раньше не снимали Грег Хедсон: Похожего на "Морской бой"раньше не снимали

Ветеран войны в Ираке, потерявший на поле боя обе ноги, Грегори Д. Хадсон рассказал лучшему украинскому кинопорталу kino-teatr.ua о своем...

26 апреля 2012 133 23275
Илья Гладштейн: Кино42 – новый дом кино
эксклюзив
Илья Гладштейн: Кино42 – новый дом кино

Узнав о том, что в Киеве в самом скором времени открывается новый артхаузный кинотеатр «Кино42», корреспондент портала Kino-teatr.ua...

29 ноября 2019 0 22930