Прості Солдати


Рецензия на фильм: Киборги
Фильм Киборги

Війна на сході України триває вже не один рік, і, як і будь-який збройний конфлікт, залишила свій слід в історії держави та її (і не лише її) культурі зокрема. Вже є чимало книг, фільмів та серіалів, які в тій чи іншій мірі присвячені буремним подіям на сході України, але кінострічок, які б гідно показали боротьбу українських солдатів за незалежність і цілісність своєї Батьківщини до цього часу не виходило. Лише антиукраїнські низькопробки від російських агресорів і такої самої якості українські серіали (наприклад, "Гвардія"). Ситуацію змінив творчий колектив на чолі з режисером Ахтемом Сейтаблаєм з їхнім фільмом "Кіборги".

Події кінострічки розгортаються в перші місяці війни (орієнтовно - початок осені 2014-го). В центрі сюжету - історія захисників Донецького аеропорту, прозваних "Кіборгами" за свою стійкість. Події показують приблизно один тиждень - розпочинається все прибуттям головних героїв у вже поруйнований аеропорт і закінчуються ротацією.

За що варто похвалити фільм "Кіборги" в першу чергу, так це за прекрасно приписаних героїв, за яких по-справжньому вболіваєш і яким хочеться симпатизувати. Спочатку, звичайно, через однакову військову форму, схожість облич, віку деяких персонажів можна переплутати (наприклад, "Мажора" з "Марсом"). Але з часом кожний персонаж починає відрізнятися своїми індивідуальними характеристиками: ось - відважний хлопчина Антон з позивним "Мажор", ось - бравий і розсудливий "Комбат", ось - пунктуальний і життєрадісний "Гід", ось - спокійний і трохи меланхолійний лікар "Псих", ось - сім'янин "Серпень", ось - добродушні "Старий" і "Субота"...

Симпатія до персонажів виникає і завдяки чудовій грі акторів, при тому, що більшість з них поки маловідомі, навіть для українського глядача. Більш-менш впізнавані лише В'ячеслав Довженко в ролі "Серпня", Андрій Ісаєнко в ролі "Суботи" та міністр культури Євген Нищук в епізодичній ролі військового капелана. Але знову ж таки переконливо зіграли усі, особливо хочеться відзначити Макара Тихомирова в ролі "Мажора".

Ще один вагомий плюс фільму - репліки і діалоги. Їх цікаво слухати і вони не здаються штучними; видно, що творці фільму приділили цьому велику увагу. У фразах бійців, які, як і в реальності, розмовляють українською та російською мовами, присутні і чисто армійські фрази, і мат, і гумор. Герої розмовляють на різні соціальні теми, говорять про своє минуле, чому і за що воюють, не встидаються і непростих тем про втрачені можливості для розбудови країни, помилки військового командування, націоналізм... Але все звучить правильно, доречно, без пафосу і без розмазування шмарклів по екрану. Видно простих солдатів, які свідомо і героїчно захищають свою країну.

Що стосується технічної сторони фільму, то вона викликала двояке враження. Зруйнований аеропорт у фільмі виглядає переконливо, заявлена творцями комп'ютерна графіка непомітна, музика переважно вписується в події, що відбуваються, навіть набивший оскомину (через занадто часте застосування в українському кіно) "Океан Ельзи". Картинка у фільмі сірувата, під настрій похмурій атмосфері війни. Операторська робота і монтаж вийшли неоднозначними: в сценах "спокою" все зроблено нормально, високохудожньо; але як тільки починаються сцени бою оператор починає шалено трусити камерою, а монтажер - жонглювати сценами. Зрозуміло, що зараз це "модно" і застосовується у більшості військових фільмів. Але це вносить певну хаотичність. Наприклад, якщо в сцені танкового бою або оборони периметра аеророрту зрозуміло, де українські солдати, а де - сепаратисти, то в сцені бою за приміщення, де йде атака "лоб в лоб" стає абсолютно незрозруміло хто є хто.

Звичайно, як на майже 2-годинний фільм боїв тут небагато і якість їх постановки можна було б списати на бюджет в 48 млн. грн. (приблизно 1,7 млн.дол.), що небагато як для фільму про війну. Але тут згадуються російські "28 панфіловців", які при такому самому бюджеті показують все-таки більш видовищні бої. Хочеться, щоб і українські кінемографісти могли не гірше.

Але в цілому, незважаючи на певні недоліки, "Кіборги" - дуже хороший фільм, за який не соромно і який можна рекомендувати для перегляду широкому колу глядачів. Хочеться подякувати Ахтему і всім, хто створив цей фільм, який є гідним уславленням подвигів українських солдатів.

0
Зорян 07 декабря 2017


Имя:
23 июня 2021
Ваш отзыв

Другие рецензии автора


Дикі історії Дикі історії

Рецензія на фільм «Погані дороги» (2020)

11 июня 2021
Про мерців і дурнів Про мерців і дурнів

Рецензія на фільм «Армія мерців» (2021)

30 мая 2021
30 років самотності 30 років самотності

Рецензія на серіал «І будуть люди» (2020)

21 апреля 2021
Бездумні копіювальники Бездумні копіювальники

Рецензія на фільм «Безславні кріпаки» (2020). Увага, розкриваються деякі  деталі сюжету!

17 апреля 2021
Битва гігантів Битва гігантів

Рецензія на фільм "Ґодзілла" проти "Конґа" (2021)

13 апреля 2021