Фільм Тиха ніч 2023

Вічне кільце історії


Фильм Голодные игры: Баллада о певчих птицах и змеях

Те, що можеш забрати

Не належить тобі

*****

Ми всі робимо негідні вчинки, щоб вижити

Голодні ігри: Балада про співочих пташок і змій

Кожна епоха має свій початок, кожна історія має своє закінчення. Проте і завершення епохи – це не закінчення історії. Представлена 14 листопада на допрем’єрному показі стрічка «Голодні ігри: Балада про співочих пташок і змій» режисера Френсіса Лоуренса оповідає історію становлення світу Голодних Ігор, і є пріквелом до серії фільмів «Голодні ігри», яка виходила на екрани з 2012 по 2015 рік, - заснованих на творах письменниці Сьюзен Коллінз. За запрошення на урочистий захід в мережі Планета Кіно дякую прокатнику AdastraCinema, а саму стрічку оглянемо нижче.

Панем. Перші роки після війни, перші роки, коли проводяться Голодні ігри. Студентам, серед яких і майбутній президент Коріолан Сноу, жеребкуванням «роздають» «під шефство» по одному з «трибутів» - учасників, що будуть битись не на життя, а на смерть. Герою «дістається» дівчина Берд Люсі Ґрей, і він, на відміну від інших учнів університету, вирішує опікуватись нею особисто, - в той час, як його товариші роблять це «дистанційно» - і часто поводячись зверхньо. Саме його дитинство, бідність, студентське життя, знайомство з механізмом Голодних ігор, їх розпорядницею доктором Волумнією Галією, служба миротворцем у Дванадцятому дистрикті, стосунки з Люсі Ґрей – показують той шлях, як сформувався характер і розпочалось становлення майбутнього лідера Панему.

Загалом, як і багато стрічок Голлівуду останнього часу «Баладу…» можна розглядати і окремо, в контексті серії фільмів, і в контексті сучасного культурного моменту «фабрики мрій».

Стрічка як окремий твір – це цікавий антиутопічний твір. Автори вирішили «не скорочувати» і тому хронометраж виходить за дві години – проте в якому логічно розподілені лірична та екшн-частина. Так само логічні переходи між «главами», хоча іноді повествуванню можна закинути деякі прогалини в контексті логіки – не буду акцентувати на них, щоб не зробити найстрашніше для огляду – «спойлер». Ні, в принципі ми знаємо «чим все завершиться», проте при цьому автори тримають інтригу до останнього кадру. І звісно тут є все, і на вищому рівні – операторська робота, робота з декораціями, окремо – повновісний пісенний супровід у виконанні Рейчел Зеглер.

Тепер перейдемо до контексту серії стрічок «Голодні ігри». Автори створили образ ще «початкового кіберпанківського Панему» - з ламповими телевізорами, ще «примітивною» ареною Колізею – власне, просто подобою римської арени для гладіаторських змагань, а не високотехнологічним світом «дикої природи», світом, де нащадки впливової родини живуть в «спартанській» квартирі (чомусь згадується картина Ларса фон Трієра «Європа»), декорації, костюми - неймовірна робота.

Цікава стрічка і в форматі загальних тенденцій Голлівуду на сьогоднішній день. Як і багато стрічок, навіть масштабні  «розважальні» стрічки «залишають» форму простого повествування, і стають більш «маніфестом» (не знаю, додати чи ні - «лівого спрямування»…). «Балада…» в цій плеяді – не виключення. Алегорично автори згадують сумнозвісні «людські зоопарки» ХІХ – початку ХХ сторіччя – коли корінних жителів колоній виставляли буквально в зоопарках. Маніфестом проти соціальної нерівності, нерівності «титульної»… Думаю, колись цей феномен буде досліджений в серйозних дослідженнях, і тому перейдемо до акторського складу.

Центральна фігура – це фігура Коріолана Сноу у виконанні Тома Блайта. Актору вдалось саме головне – розповісти, як людина, що керувалась виключно шляхетними мотивами, бунтом проти зашорілого суспільства, пізніше стала символом тиранії. Історія, про те, що скоріше не людина творить історію, - саме історія, (і найбільш амбітна частина суспільства), лише вибирає для себе образ певного періоду. Якби суспільство Панему не мало запит на диктатора – то мабуть Коріолан так і прожив, скоріше всього навіть щасливо, своє життя – оскільки він міг будь-де «брати своє». Проте є і люди як і Люсі Грей (в українському прокаті її озвучила Антоніна Хижняк - українська акторка театру, кіно та дубляжу) у виконанні Рейчел Зеглер– що можуть сказати – «світ ловив мене, а не спіймав». Чудові актори другого плану, як Пітер Дінклейдж та Віола Девіс, персонажі в епізодах – всі доречні, підібрані не тільки з увагою, проте і з любов’ю. Проте діалоги вирізняє все те саме – спроби висловити тези вищезгаданого «гіпотетичного маніфесту» - що надає їм певній театральності.

Як висновок. «Голодні ігри: Балада про співочих пташок і змій» - стрічка вищого класу, цікава як і «початківцям», так і фанам серії, стрічка, що не залишить байдужим глядача. Проте саме головне, і, сказав би, обов’язкове – «початківцям» раджу переглянути хоча б фільм 2012 року, щоб вповні оцінити атмосферу, історію трансформації людини і суспільства.

0


Avatar
Имя:
04 декабря 2023
Тайра
Тайра 01 декабря 2023 15:27
0
Повествование- українською оповідання!!!
.

Другие рецензии автора


Тиха ніч помсти Тихая ночь Тиха ніч помсти

Цей святковий сезонНапередодні Різдва у родині Годлака сталася трагедія. Під час перестрілки, яку організували місцеві кримінальні...

02 декабря 2023
Сатира і симпатія Первая леди Сатира і симпатія

Коли дружина президента прибуває до нової резиденції після перемоги її чоловіка у виборах, жодна людина не сприймає її серйозно. Адже...

30 ноября 2023
/Війна/ Рідлі Скотта Наполеон /Війна/ Рідлі Скотта

Епічна історія про тернистий шлях Бонапарта до влади, його тріумфальні злети та трагічні падіння, що сповна розкриє життя творця однієї з...

26 ноября 2023
Теорія допиту Реалити Теорія допиту

Реаліті Віннер присвятила своє життя службі в американській розвідці. Її поважають за видатні вміння і знання, у неї попереду блискуча...

23 ноября 2023
Генделик душі Генделык Генделик душі

Cценарист Іван Герасимов через творчу кризу не здає вчасно сценарій фільму. Гонорар витрачений, і замовник – кримінальний...

10 ноября 2023