Специфіка іспанської містики


Рецензия на фильм: Мама
Фильм Мама

Знайомство з іспанськими (або іспаномовними) містичними фільмами складає враження, що по рівню специфічності, або як ще кажуть «довбанутості» іспаномовна культура не поступається японській. А одним з найвідоміших і найбільш специфічних митців в жанрі містики та фентезі в іспаномовному світі сьогодення справедливо вважається Гільєрмо дель Торо. Цей безмежно талановитий чувак мало того, що сам назнімав багацько специфічних фільмів, так ще й активно вишукує і допомагає реалізуватися іншим подібним до себе митцям іспаномовного світу.

У 2008 році аргентинський режисер Андрес Мускетті зняв короткометражний фільм в жанрі жахів під назвою «Мама». Через пару років роботу Мускетті побачив Гільєрмо і вирішив допомогти Андресу розвинути ідеї короткометражки до повного метру. Що з того вийшло? Вийшов фільм «Мама» 2013-го року.

Сюжет фільму такий. Фінансовий брокер на ім’я Джеффрі, втративши все після фінансової кризи, збожеволів, перестріляв своїх співробітників, клієнтів, вбив дружину і, забравши двох доньок, втік на автомобілі. На дорозі в результаті заносу машина з’їхала з пагорба в ліс і врізалась в дерево. Джеффрі та його доньки вижили і, побродивши по лісу, надибали на занедбану хатку. Там Джеффрі збирався укоротити віку і донькам, і собі. Але привид жінки, який жив у цьому домі, вбив Джеффрі, а сам взяв опіку над дітьми. Однак в Джеффрі був брат на ім’я Лукас, який не припиняв пошуки брата і племінниць. Через п’ять років дівчат геть здичавілих знаходять у тому ж таки домі. Лукас та його подруга Аннабель забирають дітей до себе. Вони не знають, що привид жінки, який тепер став для них матір’ю, не хоче відпускати дітей…

Спочатку варто сказати про позитивні сторони фільму. Око радує візуальна складова. Картинку зафарбували у похмурі тони, що наганяє атмосферу містики (щоправда, самому фільму її бракує). Прекрасну роботу зробив оператор – правильно підібрав плани, навіть у вузьких декораціях дому Лукаса є на що подивитися. З короткометражки перекочувала кількахвилинна сцена, яка імітує зйомку одним планом, так що і монтажер заслужив на похвальбу. Ну, і привид «мами» виглядає круто, незважаючи на явну комп’ютерну графіку.

До речі, незважаючи на те, що гроші на створення фільму давала Іспанія, а більшість людей, які його створювали – іспаномовні люди, фільм знятий англійською. Мабуть, як і французи, творці «Мами» проаналізували комерційну вигоду від такого кроку.

Для тих, хто цікавиться атмосферою жаху, «Мама» точно не стане одкровенням: фільм пробує лякати стандартним «вистрибуванням з-за рогу», але й тут даний прийом вразить лише тих, хто ніколи не дивився фільми жахів. Можливо, атмосфера не склалась і через музичний супровід, який взагалі не запам’ятовується.

Але головне з чим проштрафились творці фільму – це з сюжетом та його подачею. Глядачеві, звичайно, пояснюють, хто головні герої, звідки взявся і чого хоче привид «мами» і таке інше. Але сюжетних дір на хвилину екранного часу тут просто безліч: що це за занедбаний будинок, в якому поселився привид? чому збожеволіла і як завагітніла «мама»? І так далі. Можливо, відповіді на ці запитання, сценаристи запланували розкрити в продовженні, але ж це не виправдання – твір сам по собі має бути цільним. Кульмінація фільму складає враження, наче сценарист взагалі заплутався у власному сюжеті, а затягнуте і дивне по своїй суті закінчення ще більше шкодить фільму.

Крім того дії персонажів не піддаються жодній логіці. Наприклад, що Лукас, що лікар-психіатр, який веде розслідування – довбні найвищої категорії, які вирішують припертися в хатинку «мами» якраз посеред ночі. Аннабель (цікаво, ім’я героїні – натяк на фільм жахів, який вийшов у тому ж таки 2013-му?) в’яло і стримано реагує на моторошні події, які відбуваються у її домі, хоча в реальності після побаченого пересічна людина була б, напевно, вже на іншому кінці країни.

Тут можна відразу сказати, що гра акторів у фільмі неоднозначна. Джессіка Честейн в ролі Аннабель, незважаючи на стильний готичний грим, зафарбоване в чорну фарбу волосся і підкреслені груди, майже увесь час показує емоції на рівні табуретки, лише зрідка пускаючи сльозу і показуючи страх. Мабуть, готується летіти в космос у фільмах «Interstellar» і «Марсіянин». Данський актор Ніколай-Костер Валдау, який, схоже, вирішив взяти невеличкий перекур між зйомками серіалу «Гра престолів», зіграв одразу дві ролі – братів Джеффрі і Лукаса. В ролі Джеффрі, Валдау досить переконливо зобразив емоції люди, яка збожеволіла, а в ролі Лукаса показав турботливого дядька. Правда, його досить швидко «скидають» на лікарняне ліжко, після чого сценаристові стало явно начхати на цього персонажа. Непогано показала себе Меган Чарпентьє в ролі Вікторії, старшої доньки. Вона гарно передала емоції, в одних сценах зобразила похмуру беземоційність, в інших – переконливий смуток (такий собі перехід від дитини, відірваної від цивілізації до звичайної людини).

Звичайно, можна звернути увагу на соціальну спрямованість «Мами»: тут піднімаються проблеми материнства, відповідальності за дітей, та й взагалі бажання їх мати (Аннабель на початку фільму дякує Богові, коли бачить негативний результат тесту на вагітність)… Але ці задумки сценаристів ніяк не перекривають сюжетні недоопрацювання.

Вердикт стосовно фільму неоднозначний. З одного боку є чудова візуальна складова, непогана задумка і хороша гра деяких акторів. З іншого – дірявий, як решето і недоопрацьований сюжет, відсутність по-справжньому моторошної атмосфери і слабувата гра Честейн. Так що «Мама» - далеко не найкращий приклад жахастика, зробленого не в Голівуді. Є в іспанському кінематографі і більш вдалі фільми, які куди більше діють на психіку (той же «El Maquinista» з Крістіаном Бейлом у головній ролі). Але творці «Мами» швидше за все і так задоволені: дель Торо задоволений, бо фільм окупив свій бюджет у десять разів, а Мускетті – бо не повністю дав маху, а згодом був запрошений стати режисером другої екранізацію роману «Воно» Стівена Кінга. Незадоволеним може бути хіба що глядач, якому підсунули посередній жахастик.

0
Зорян 11 февраля 2018


Имя:
22 июня 2021
Ваш отзыв

Другие рецензии автора


Дикі історії Дикі історії

Рецензія на фільм «Погані дороги» (2020)

11 июня 2021
Про мерців і дурнів Про мерців і дурнів

Рецензія на фільм «Армія мерців» (2021)

30 мая 2021
30 років самотності 30 років самотності

Рецензія на серіал «І будуть люди» (2020)

21 апреля 2021
Бездумні копіювальники Бездумні копіювальники

Рецензія на фільм «Безславні кріпаки» (2020). Увага, розкриваються деякі  деталі сюжету!

17 апреля 2021
Битва гігантів Битва гігантів

Рецензія на фільм "Ґодзілла" проти "Конґа" (2021)

13 апреля 2021