Війна в Ірландії та «зелена нудьга»


Рецензия на фильм: Ветер, качающий ячмень
Фильм Ветер, качающий ячмень

Ірландці – один з тих народів, які до біса схожі на українців: вони також тривалий час були під владою сусідньої, більш сильної держави, також тривалий час боролися за свою незалежність та самовизначення, їх увесь час плутали (і плутають) з англійцями (як українців з росіянами) і так далі. Тому тематика творів про боротьбу ірландців за незалежність від Великобританії українцям близька по духу. Але жодна близькість тематики не врятує художній твір, якщо він не є цікавим в плані сюжету, змісту та подачі. Бо саме таким є ірландський фільм «Вітер, що гойдає ячмінь» 2006-го року (саме «ячмінь», а не «верес», панове перекладачі).

Назва фільму відсилає до вірша, написаного письменником Робертом Джойсом, який присвячений Ірландському повстанню проти Великобританії 1798 року. А сюжет фільму розповідає про Громадянську війну в Ірландії на початку 1920-х років. Ця війна мала вагоме значення для Ірландії, оскільки вона заклала підвалини повної незалежності країни від Великобританії. У вирі цієї війни опиняється молодий ірландець Дем’єн О’Донован та його товариші…

Тематика фільму передбачала наявність інтриги та цікавої оповіді. А пристойний як для ірландського кінематографу бюджет у 8 млн. дол. дозволяв підсилити все це захоплюючими бойовими сценами. І просто диво, що з цього вийшла достобіса нудна військова драма, перенасичена подіями, жодна з яких не несе якоїсь цікавості чи ваги. Ніби на екрані щось і відбувається: починається все з невеликих конфліктів ірландців з наглими англійськими військовими, які постійно «пресують» місцевих; ірландцям вривається терпець, розгортається партизанська боротьба; англійці ідуть на певний компроміс; підписується мирна угода між англійським урядом і повстанським керівництвом, яка багатьма ірландцями сприймається як зрада; наступає розчарування, розгортання нової боротьби, і вже ірландці починають стріляти в ірландців, при чому в тих самих місцях, де ще вчора ірландці воювали проти англійців. В теорії, це могло б виглядами цікаво, епічно і трагічно.

Але режисер Кен Лоач промахав всю цікаву задумку. Дивитися на події нецікаво, історія головного героя подана сумбурно, бойових сцен практично немає, жахи війни (включно з допитами, побиттями і тортурами) не жахають. Лише пару діалогів цікаво послухати, коли персонажі обговорюють важливі питання, характерні для будь-якої війни за незалежність. Тим паче, що деякі серйозні суперечки між Ірландією та Великобританією не вирішені і досі.

Акторська, гра хоч і прийнятна, але також зірок з неба не хапає. І це при тому, що головну роль Дем’єна зіграв Кілліан Мерфі, який вже тоді був відомий завдяки ролям у фільмах «28 днів потому» та «Бетмен. Початок»; а в «напарники» йому дали Ліама Канінгема, тепер відомого завдяки ролі Давоса в серіалі «Гра Престолів».

Найбільше шокує візуальна частина. Шокує через свою убогість, незважаючи на пристойний бюджет. Картинку, яка перенасичена зеленими тонами, ще можна назвати більш-менш пристойною, хоча це рівень серіалів, а не високоякісного авторського кіно. А ось оператор взагалі не парився – стояв собі увесь час десь на іншому кінці знімального і брав виключно загальні плани. Одну промову Кілліана Мерфі оператор взагалі зафільмував так, що видно було лише потилицю актора. Одним словом – халтура. І пара красиво знятих пейзажів природи не виправляють ситуацію. Найбільше дивує, що камерою керував відомий оператор Баррі Екройд, який пізніше набагато краще проявить себе у фільмах «The Hurt Locker» (в прокаті – «Повелитель Бурі») та «Зелена Зона».

Про низьку якість режисури свідчить ще й відсутність атмосфери епохи, незважаючи на непоганий реквізит: автентичні костюми, ірландські хатки, пара автомобілів в стилі 1920-х та чорно-біла плівка в кінотеатрах. Але це не вражає.

Вердикт. «Вітер, що гойдає ячмінь» - досить слабенька військова драма. В ньому є деякі непогані моменти і риси, але, мабуть, потрібно бути ірландцем, щоб цей фільм сподобався.

0
Зорян 10 апреля 2018


Имя:
22 июня 2021
Ваш отзыв

Другие рецензии автора


Дикі історії Дикі історії

Рецензія на фільм «Погані дороги» (2020)

11 июня 2021
Про мерців і дурнів Про мерців і дурнів

Рецензія на фільм «Армія мерців» (2021)

30 мая 2021
30 років самотності 30 років самотності

Рецензія на серіал «І будуть люди» (2020)

21 апреля 2021
Бездумні копіювальники Бездумні копіювальники

Рецензія на фільм «Безславні кріпаки» (2020). Увага, розкриваються деякі  деталі сюжету!

17 апреля 2021
Битва гігантів Битва гігантів

Рецензія на фільм "Ґодзілла" проти "Конґа" (2021)

13 апреля 2021