Война в Союзе


Новости: Война в Союзе
Дом Кино – объект рейдерства?
В пятницу, 3 июля, в агентстве «Укринформ» состоялась пресс-конференция, организованная избранным 2 месяца назад Правлением Национального Союза Кинематографистов Украины.
На пресс-конференции присутствовали: кинокритик, председатель Правления СКУ Сергей Трымбач, режиссер, заместитель Председателя СКУ Олег Фиалко, режиссер, председатель Совета Дома Кино, член Правления СКУ Вячеслав Кшиштофович, режиссер Роман Балаян, актриса Лариса Кадочникова.
На пресс-конференции был распространен пресс-релиз следующего содержания:
ОСТАННЯ НАДІЯ УКРАЇНСЬКОГО КІНО:
ЩЕ НЕ ВМЕРЛА, АЛЕ НІЖ ПРИ ГОРЛІ
Прес-реліз
 
3 липня 2009 року
 
Драматична ситуація утворилася довкола Національної Спілки кінематографістів України, й з кожним днем вона все більш загострюється. Щойно Міністерство юстиції без належних для того підстав відмовилося юридично затвердити рішення недавнього V(XI) з’їзду кінематографістів України. Отже, результати вільного і демократичного вибору діячів кіно було проігноровано. Блоковано банкові рахунки Спілки. Нині навіть гідно поховати своїх померлих колег, як то віддавна повелося, спільнота кінематографістів матеріально не спроможна. Не кажучи про те, що оновлене керівництво НСКУ зараз позбавлено практичної можливості реалізувати свою програму дій, котра чи не вперше з такою повнотою накреслила перспективу реформації як самої цієї творчої організації, так почасти й усієї вітчизняної кінематографії.
За цією програмою Спілка мала б перетворитися на активного суб’єкта не лише творчого, а й законотворчого й громадянського процесів у нашій країні. Так, Комісія з молодіжної політики у своїй програмі передбачала заснування нового всеукраїнського фестивалю-майстерні студентського кіно й повернення до компетенції НСКУ (принаймні частково) її колишнього створіння – МКФ «Молодість». Спеціалізована Комісія розвитку взяла на себе безпрецедентну місію «вироблення та акумуляції креативних ідей розвитку» Спілки та екранних медіа у цілому. Оновлена Комісія з міжнародних зв’язків має намір вийти за межі звичайних показів кращих зразків зарубіжного кіно до проблем налагодження міжнародного співробітництва вітчизняних продюсерів і кінематографістів. Новоутворена Комісія з інформації, журналістики та зв’язків з громадськістю, окрім проведення «круглих столів» і прес-дискусій з нагальних проблем сучасного кіно, планує налагодити регулярні анкетування членів Спілки й кіножурналістів, за результатами чого кращим вітчизняним авторам щорічно мали б вручатися премії НСКУ, а громадськість усієї країни могла б мати постійну інформацію щодо позиції Спілки у найактуальніших питаннях розвитку української культури. І так далі.
Однак усі ці проекти разом із долею Спілки у цілому нині опинилися перед смертельною загрозою. Як таке могло статися, вже повідомлялося у ЗМІ. Попередній голова НСКУ Борис Савченко, згідно до відповідних рішень Правління Спілки, спочатку готував черговий V(XI) з’їзд кінематографістів, де йому належало звітуватися за  чотири роки свого головування. Але потім раптово, без жодних зрозумілих пояснень й всупереч Статуту лише за чотири доби (!) до призначеного терміну з’їзду (28-29 квітня 2009 року) п. Савченко одноосібно видав незаконне розпорядження про скасування заходу, який він сам же до цього й організовував. Але за рішенням Пленуму Правління з’їзд все ж відбувся, і законним чином, на альтернативних засадах (де було представлено й кандидатуру Б.Савченка), керівництво Спілки було переобрано. З дотриманням усіх статутних вимог з абсолютною перевагою у голосуванні Спілку очолив відомий український кінознавець і сценарист Сергій Тримбач. Він став першим головою цієї творчої організації, який йшов на вибори з чіткою й детально розробленою програмою реформації як Спілки, так і нашого кіно у цілому.
Втім Б. Савченко як колишній керівник НСКУ не бажав не тільки звітуватися перед українською кіноспільнотою й законним чином передавати справи наступнику, але й взяв відвертий курс на руйнацію життєдіяльності тієї творчої організації, в якій він вже не бачить себе у «начальницькому» кріслі. Фальшовані заяви у державні та юридичні інституції. Організація міліцейського «рейду» до приміщень НСКУ. Наклепницькі заяви й погрози безкінечними судовими позовами. Психологічний пресинг на окремих осіб. Зрештою - інспіровані п. Савченком реальні скарги до Міністерства юстиції. При цьому варто зазначити, що двоє із скаржників (О. Левченко та І. Фоменко) вже встигли публічно спростувати власні подання. Все більш очевидно, що проблема «чистоти рук» явно не турбує п. Савченка.
 Об’єктивні моральні та правові оцінки діяльності режисера, який з власної волі вже давно нічого не «режисує», можуть дати лише час, люди й суди. Але свіже рішення Міністерства юстиції України, яке фактично солідаризується із самочинним «володарем всєя» НСКУ, це вже знак можливої великої біди. Адже внаслідок цього рішення кіноспілка, ніби відтворюючи у собі політичну колізію всього нашого суспільства, може невідворотно «гулькнути» в розломі, що раптом виник між двома «головами» Спілки - законно обраним і нібито «легітимним», реальним і фіктивним, конструктивним і руйнівним. 
Тобто сьогодні фактично йдеться про те, що невдовзі з культурної мапи нашої країни може назавжди зникнути останній осередок професійно-творчого гуртування вітчизняних кіномитців усіх поколінь і різних кінопрофесій. У небуття може піти їх спільний творчий простір, де колись народилося чимало задумів визначних українських стрічок, що увійшли до історії як українського, так і світового мистецтва. Тоді кіномолодь втратить один із стартових майданчиків на шляху до свого визнання; кіноветерани – джерело постійної моральної та матеріальної підтримки; усі кияни – найголовніший, що б там не казали, фестивальний центр столиці.
Єдина й базова для його існування власність НСКУ - славнозвісний київський Будинок кіно - для усіх вітчизняних шанувальників екрану вже давно перетворився з просто «будинку» на справжній Дім кіно – останній притулок не лише для наших ностальгій про кращі часи у минулому, а й - для надій на можливе не гірше майбуття нашого кіно. І якщо (не приведи Господи!) уявити, що раптом НСКУ хоч на мить втратить суверенні права на свою оселю, так само  миттєво знайдеться і новий володар ласого шматку землі в самому центрі міста, який і перебудує, і перепрофілює цю «архаїку». А Спілка назавжди стане бомжем. Є підстави підозрювати, що саме цей проект і є головним рушієм скандалу, який зчинив довкола свого неминучого прощання з кріслом колишній голова НСКУ. Принаймні очевидно, що така можлива ціна його амбіцій явно не засмучує п. Савченка, який вже не вперше судиться із спільнотою своїх номінальних колег.
У цьому зв’язку законно обране керівництво НСКУ закликає представників вітчизняних ЗМІ до максимально уважного, безпристрасного, об’єктивного  й постійного моніторингу конфліктної ситуації довкола Спілки кінематографістів. Ми звертаємося також до чільників Міністерства юстиції України з проханням тричі подумати, перш ніж безапеляційно підтримувати сумнівну позицію в даному конфлікті, кидаючи при цьому виклик фундаментальним принципам громадського самоврядування творчої інтелігенції в Україні.
Звичайно, ті кінематографісти, яких зараз обрано до оновлених самоврядних структур НСКУ і які нині ентузіастично заходилися наводити лад у своїй десятиліттями захаращеній оселі, - це не месії, які гарантують нашому кіно спасіння, а лише скромний і, можливо, останній знак надії на воскресіння вітчизняного екрану. Кажуть, що надія вмирає останньою, от тільки від останнього рішення Міністерства юстиції  реально повіяло холодом остаточного й безповоротного прощання з українським кіно...
За останні роки українська кінематографія вже звикла жити ніби з ножем біля горла: то нестача грошей, то надміра нечесного менеджменту. Однак  нині настав саме той момент, коли практично кожний з бажаючих може або відвести цю вбивчу руку з ножем убік, або, навпаки, підштовхнути її на непоправне… 
Зараз або ніколи! Вирішуймо ж долю нашого кіно разом!

                                                         Секретаріат Правління НСКУ

Алексей Першко 06 июля 2009


Имя:
25 июля 2021
Ваш отзыв

популярные новости


«Дюна» Дени Вильнева. Новый трейлер «Дюна» Дени Вильнева. Новый трейлер

Премьера – осенью.

24 июля 2021 0 221
Джон Сина в трейлере комедии «Друзья по отпуску» Джон Сина в трейлере комедии «Друзья по отпуску»

Звезда «Форсажа 9» уходит в отрыв.

22 июля 2021 0 424
Национально-международный Национально-международный

Состоялась первая пресс-конференция 12-го Одесского МКФ

22 июля 2021 0 370
Каннский кинофестиваль-2021: победители Каннский кинофестиваль-2021: победители

В Каннах раздали призы.

17 июля 2021 0 1536
Дэймон, Драйвер и Аффлек в трейлере «Последней дуэли» Дэймон, Драйвер и Аффлек в трейлере «Последней дуэли»

Первый трейлер новой работы Ридли Скотта.

20 июля 2021 0 770