НАЙВІДОМІШИЙ ШАХРАЙ СВІТУ: ПРАВДА І ВИГАДКИ У ФІЛЬМІ "ВПІЙМАЙ МЕНЕ, ЯКЩО ЗМОЖЕШ"


Рецензия на фильм: Поймай меня, если сможешь
Фильм Поймай меня, если сможешь
"Я вважаю своє минуле аморальним, неетичним і злочинним. Я його соромлюсь, а пишаюсь лише останніми 25 роками свого життя, впродовж яких я допомагав уряду, організаціям і приватним особам боротись із злочинністю". Так говорить прототип головного героя фільму "Впіймай мене, якщо зможеш", прем'єра якого відбулась 13 лютого у "Києві", Френк Ебегнейл-молодший.
Так вважає реальний персонаж, але чи такою вже нікчемною є його молодість з точки зору "хрещеного батька" Стівена Спілберга і "клонованого сина" Леонардо Ді Капріо?
Фільм про одного з найвідоміших шахраїв світу Френка Ебегнейла знято за книгою "Впіймай мене, якщо зможеш", яку він випустив у 1980 році в співавторстві з журналістом Стеном Реддінгом.
Тож, дивлячись з розкритим ротом кінострічку і постійно повторюючі "не може бути", варто пам'ятати, що може, однак Френк-Ді Капріо, це не зовсім Френк-Ебегнейл. Також потрібно усвідомлювати, що не дивлячись на титри "знято за реальними фактами", "Впіймай мене, якщо зможеш" - не документальна стрічка, а вигадка.
"Люди знають лише те, про що ми їм говоримо", заявляє 16-ти річний Френк вустами Ді Капріо і входить до кабіни пілота.
"Стань тим, кого зображаєш", стверджує він і місяць проводить заняття з французької у школі, де сам навчається.
"Янкі" завжди перемагають, бо мають яскраву форму", з цими словами Ебегнейл, безперешкодно отримує посаду лікаря, а незабаром і помічника прокурора. При цьому йому вірять, і вірять усі, від наївних касирш у банках до поважних членів атестаційної юридичної комісії. До того ж він має багато грошей, на жаль, не зароблених.
Хоча інколи везунчик-Френк, який, безумовно, був ще й неабияким психологом, грав не надто впевнено і наближався до викриття своїх шахрайств, його історія, все одно, дозволяє глядачу припустити, що будь-хто, навіть він сам, може, при бажанні, обвести світ навколо пальця.
Геній Френк, граючись, старанно підробляє чеки, і перестаючи себе контролювати, дограється до того, що дармовий але наднебезпечний прибуток, а відповідно і витрати (бо живе він на широку ногу) сягає 2 мільйонів доларів. Зупинитись він вже не може. Йому потрібно сказати "Стоп!"... Але нікому.
Все дуже просто, трагедія вигадливої дитини-афериста полягає у родинному неблагополуччі. Френк любить своїх батьків. Батьки люблять його... але не одне одного. Розлучення, і, як наслідок, ще на одного малого втікача в Америці стає більше. На мою думку, дещо дивним видається рішення Американської кіноакадемії висунути безперечно талановитого актора Крістофера Вокена, що зіграв батька-невдаху юного шахрая, на "Оскар" в номінації "кращий актор другого плану". Принаймні, у порівнянні з Полом Ньюманом, який висунутий у цій самій номінації за іншу "батьківську" роль у картині "Проклятий шлях", персонаж Вокена виглядає блідувато.
Безкоштовні подорожі світом і переховування від правосуддя під чужим іменем тривали довго. Всі свої злочини Френк, і у фільмі і у житті, скоїв у період з 16 до 21 року. Його засудили до 12 років ув'язнення. З них 5 років він відбув у в'язницях Франції, Швеції і США, після чого його випустили на поруки, але під чиє крило...
В долю Френка втрутилось ФБР в особі персонажу позитивного але, все-таки, вигаданого - агента Карла Хенретті, який, власне кажучи, і намагається його впіймати.
Агент ФБР, якого блискуче зіграв Том Хенкс, за роки безрезультатних переслідувань так звикає до свого "підопічного", що нарешті заарештувавши його, по-батьківському починає опікуватись долею "невловимого" Френка.
До речі, щодо Хенкса, у фільмі "Впіймай мене, якщо зможеш" він виконав роль другого плану, до цього з ним таке траплялось лише одного разу, у фільмі "Те, що ти робиш!". Хенкс грає, як завжди переконливо і душевно, на мою думку, йому взагалі вдаються ролі розсудливих батьків, як рідних, так і "прийомних".
Персонаж Ді Капріо випуклий і цікавий - тут тобі підліток, який зачитується коміксами, тут тобі Джеймс Бонд, який закохує в себе дорогих повій. Лео дійсно вдалась роль Френка. Що й не дивно, адже цей актор славиться саме своїм широким діапазоном перевтілень на екрані.
Реальний же Френк Ебегнейл, 53-оьх років від народження, який давно перестав розраховуватись фальшивими чеками, ось вже 25 років працює на благо американського народу, перебуває у щасливому шлюбі і має трьох дітей.
Попри відверту простуватість (як для картини Спілберга), фільм справляє позитивне враження, адже є саме таким, на який очікували: легким, незамислуватим та по-голівудські красивим. Цьому доказом є те, що глядачі кінотеатру "Київ" після прем'єрного показу виходили з залу посміхаючись, нехай не так "чарівно", як Френк Ебегнейл, але щось від Ді Капріо в тих посмішках було..
До речі
  • Бюджет фільму склав 52 мільйони доларів, і це дозволило досконально відновити реалії 70-их років, зокрема, інтер'єр авіакомпанії Pan Am, яка вже давно не існує, і за пілота якої видавав себе Ебегнейл.
  • Раніше афериста Френка Ебегнейла дуже хотів зіграти актор Том Круз, однак з часом, вийшовши з необхідної вікової категорії, він збайдужів до цієї ролі і історія спритного шахрая припала до душі Леонардо Ді Капріо. Спеціально під нього кінокомпанія DreamWorks замовила сценарій Джеффу Натансону. І хоча сценарій був готовий вже у лютому 2000 року, до зйомок "Впіймай мене, якщо зможеш" приступили лише через два роки. Вони розпочались 11 лютого 2002 року в Лос-Анжелесі, потім перейшли до Нью-Йорку, а завершились 6 травня в Канаді, де знімались французькі сцени.
  • Лише в американському прокаті картина зібрала вже понад 150 мільйонів доларів.
0
Любов Богданова 08 января 2006


Имя:
29 июля 2021
Ваш отзыв

Другие рецензии автора


ДОБРО С КУЛАКАМИ. ДОБРО С КУЛАКАМИ.

"Кто живет без страха - теряет всякую надежду", "добро должно побеждать всегда, но не любой ценой", "один в поле воин" - вот, пожалуй,...

09 января 2006
ОДА ПРОВІНЦІЙНОСТІ. ОДА ПРОВІНЦІЙНОСТІ.

Останнім часом в Голівуді увійшло до моди знімати картини, у яких крізь призму заручин, знайомства з батьками та весілля, розповідається...

09 января 2006
ОДА ПРОВІНЦІЙНОСТІ. ОДА ПРОВІНЦІЙНОСТІ.

Останнім часом в Голівуді увійшло до моди знімати картини, у яких крізь призму заручин, знайомства з батьками та весілля, розповідається...

09 января 2006
ВОГОНЬ У ФРІДІ - ФРІДА У ВОГНІ ВОГОНЬ У ФРІДІ - ФРІДА У ВОГНІ

Біографічні фільми про визначних людей не рідко бувають вдалими для широкого загалу, однак, частіше вони викликають потужний інтерес...

09 января 2006
ТРИ "СЕСТРЫ". ТРИ "СЕСТРЫ".

Некоммерческое кино - увы, редкий гость киевских кинотетаров, но минувший уик-энд в этом отношении стал приятным исключением: в украинский...

09 января 2006