Богдан-Зиновій Хмельницький


Рецензия на фильм: Богдан-Зиновий Хмельницкий
Фильм Богдан-Зиновий Хмельницкий
Український фільм «Богдан-Зиновій Хмельницький» пережив досить складну
історію. 8 років зйомок – не малий період. Мені як шанувальнику кіно і, особливо, українського давно вже не терпілося після серії провалів побачити справжній фільм, гідний української держави. Однак, щоб не розчаровувати себе, я не поспішав покладати
на нього великі надії.
Прізвище легендарного українського режисера Миколи Мащенка мені на той момент нічого не говорило. Та й гризли сумніви, що хтось інший, крім Богдана Ступки зможе краще зіграти роль настільки непересічної постаті української (і світової) історії – Богдана Хмельницького.
Цікавим є той факт, що Ступка планувався на цю роль, однак фільм «Молитва за гетьмана Мазепу» (2002), в якому він знявся, змусила досвідченого Мащенка шукати іншу кандидатуру…
Коротше, перейду до суті. Усі страхи, прочитані в газетах і частково розвіяні рекламними роликами в Інтернеті розсипались в пух і прах, коли в кінотеатрі, на широкому екрані я нарешті побачив довгоочікуваний історичний бойовик-драму про славнозвісного українського гетьмана.
Сюжет. Фільм розповідає про Визвольну боротьбу Богдана Хмельницького проти польського поневолення. Сюжет охоплює досить скромні часові рамки - 1649-1651 рр. Подача сюжету викликала в мене подвійні відчуття. Зрозуміти з першого перегляду, як розвиваються події фільмі досить важко, навіть тим, хто більш-менш знає історію тих. З одного боку це добре – викликає бажання перечитати хоча б найосновніші історичні джерела. З іншого – рядовий глядач навряд чи буде задоволений. Сценарій фільму задумувався як серіал приблизно на 12 серій.
Однак, брак фінансування не дозволив Мащенкові та його команді довести задумане до кінця і фільм було змонтовано з готових окремих, але поєднаних між собою епізодів.
Акторська гра Володимира Абазопули (Богдан Хмельницький) вища усяких похвал. Гетьман у виконанні цього актора Київського театру імені Івана Франка вражає своєю глибиною. Хмельницький вийшов справжньою, живою людиною.
У фільмі ми бачимо не лише блискучого стратега і полководця, але й батька, чоловіка. Хмельницький – сильна і вольова людина…, яка, однак, була не без недоліків і помилок у своєму житті. Не менш професійно зіграли свої ролі  Віктор Кручина (Єремія Вишневецький) та Сергій Джигурда (Ян Казимир). Хоч персонажі і негативні, але справжні! А ось роль ще непрофесійної на той момент, але дуже вродливої Лілії Кузнєцової (Олена) дещо розчарувала. Задній план у фільмі переповнений прекрасною грою відомих українських акторів: Микола Боклан, Ірма Вітовська, Остап Ступка, Олексій Вертинський, Георгій Хостікоєв, Георгій Морозюк, Сергій Романюк та інших.
Фільм ламає традиції стосовно опису козаків. У більшості фільмів ми бачили п’яниць, які не гребували горілкою і бійками. Нічого цього тут немає – фільм показує козаків героями. 
Чесно кажучи, я не очікував побачити в українському фільмі масовки з 3 000 чоловік, але цей фільм показав, що український кінематограф може дуже багато. Неперевершені бої підкріплені професійною операторською роботою на чолі з Сергієм Борденюком.
Часом камера не гребує можливістю затягти глядача в саму гущу бою, додаючи атмосферності та епічності.
Про музику багато говорити не буду. Вона ідеально підходить до фільму, але для власного прослуховування – ні.
На жаль, без ляпів не обійшлось. Розчарував монтаж, який місцями виявився трохи рваним. А в епізоді з повішеними козаками – найгрубіша помилка будь-якого фільму – тінь від камери.  
Ставлю фільму 5 з мінусом з 5. 
Незважаючи на скромний бюджет – 12 мільйонів гривень, творці змогли зняти справжній український епічний фільм, гідний поваги.
Однак, він навряд чи окупиться – реклами на телебаченні не було, бігбордів також, кінотеатри були майже порожні. В російському прокаті у фільму, мабуть, те саме. Дуже шкода. Що ж, качайте фільм в Інтернеті або не поскупіться грошей на DVD з фільмом, який вже в продажу.       
Спасибі творцям.
 
Р.S. Фільм було направлено на Канський фестиваль кіно. Цікаво, чи визнає його Європа?
1
Оператор 10 июня 2008


Имя:
19 июня 2021
Ваш отзыв

Другие рецензии автора


Ничего не найдено