TOP-10 найбільш провальних фільмів в історії кіно
Ці фільми не часто згадують у якості улюблених. А інколи навіть не знають про їх існування. 10 найзбитковіших фільмів в історії світового кіно, які попри сумнівну історію варті перегляду.
1. Острів головорізів / Cutthroat Island / реж. Ренні Харлін / 1995
За декілька років до успішного прокату фільмів про Джека Горобця Голлівуд намагався підняти "піратську" тему силами автора сиквелу "Міцного горішка" і "Скалолаза", фінського режисера Ренні Харліна. Адже якщо йому вдалося перевершити касові збори першого "горішка" в два рази та підкорити усі скелі разом зі Сталлоне, то й продюсери не пожалкували ста мільйонів на його нову стрічку із Меттью Модайном і його тодішньою дружиною Джиною Девіс. Та невпевнена рекламна кампанія "Острову головорізів" нівелювала минулі успіхи Харліна. Стрічка зібрала лише десяту частину тих коштів, які були в неї закладені. Це був справді знаковий провал, який поховав не лише майже усю знімальну групу, але й кінокомпанію "Carolco", яка через деякий час оголосила себе банкротом. Хоча на її рахунку були такі непересічні фільми як другий "Термінатор", "Універсальний солдат" і "Основний інстинкт".
2. Форт Аламо / The Alamo / реж. Джонні Лі Хенкок / 2004
Наступним у списку найбільших касових провалів іде фільм режисера Джонні Лі Хенкока, який показавши Сандру Баллок альтруїстичною домогосподаркою у "Невидимій стороні" 2009 року реанімувався у прокаті за сумнівну розтрату коштів п'ятирічної давнини для "Форту Аламо". Цю епохальну картину про реальну історію суперечки між мексиканцями і американцями знімали з небувалим досі розмахом. Був збудований найбільший за всю історію кіно знімальний майданчик у 20 га. Зйомки фінальної битви тривали більше місяця. Та ні цей факт, ні наявність Денніса Квейда і Біллі Боб Торнтона не допомогли фільму окупитися, залишивши його ще однією темною плямою на репутації Голлівуду.
3. Пригоди Плуто Неша / The Adventures of Pluto Nash / реж. Рон Андервуд / 2002
Довірити маловідомому режисеру 100 млн. $ на зйомки сумнівної фантастичної комедії – не те, щоб ризикований, а просто безглуздий хід. Стрічка із Едді Мерфі була визнана однією з найгірших у минулому десятиріччі, як у фінансовому, так і в художньому плані. Найбільші критичні відгуки стосувались сюжету, діалогів, відсутності почуття гумору і наявності сирих спецефектів. Едді Мерфі не без долі іронії в одному із інтерв’ю казав: «Я знаю дві чи три людини, яким подобався цей фільм». Якщо сприймати цю картину лише як пародію на старі фантастичні фільми, то можна зрозуміти і наявність примітивних ефектів і недосконалого гумору. А фільм в загальному досить цікавий, з інтригою. Для сімейного перегляду.
4. Сахара / Sahara / реж. Брек Айснер / 2005
Екранна і позаекранна історія цього фільму чудово викладені у його слогані: «Велика пригода. Великі гроші. Великі неприємності». Довірений 160-ти млн. бюджет новачку у великому кіно Бреку Айснеру – ризикований вчинок, який зрештою обернувся катастрофою. Сюжет оповідає про дослідника Дірка (МакКонагі), який у пошуках таємничого американського броненосця, загубленого більше 150-ти років назад віднаходить представницю ВОЗ (Пенелопи Крус), яка у свою чергу шукає джерело небезпечної хвороби. В результаті усі знаходять те, що шукають. І разом із тим закохуються. Меттью МакКонагі намагаючись відвернути запланований фінансовий провал, проїхав усю Америку на власному трейлері із рекламним логотипом «Сахари».
5. Таємниця червоної планети / Mars Needs Moms / реж. Саймон Веллс / 2011
Якби цей список складався лише з анімаційних стрічок, діснеївський мультик обов’язково б отримав перше місце як найбільш провальний проект знаменитої студії. Дія фільму відбувається навколо дев’ятирічного хлопця, який розуміє, що неправильно було грубити власній матері, і мусить врятувати її після того, як вона була викрадена марсіанами. Ця анімація була кінцевим продуктом студії Роберта Земекіса. Її фінансовий збиток у 136 млн. $ змусив діснеївських босів відмовитись від 3D-римейку «Жовтої субмарини», постановка якої також оцінювалась у 150 млн. $.
6. 13-й воїн / The 13th Warrior / реж. Джон МакТірнан / 1999
Режисер Джон МакТірнан, автор першого і третього «Міцного горішка» також зазнав фінансового краху відзнявши пригодницький бойовик із Антоніо Бандерасом у головній ролі. Витрати на зйомки і маркетинг склали близько 160 млн. $, але фільм зібрав у прокаті лише 62 млн. $. Видатний актор Омар Шариф, який приймав участь у цьому фільмі був настільки пригнічений результатом, що полишив велике кіно до 2003 року. Про цей фільм він висловився так: «Це страшно мати діалоги з поганого сценарію, бачити обличчя режисера, який не знає, що він робить, а у фільмі все настільки жалюгідно, що це навіть не варто досліджувати».
7. Місто і селище / Town & Country / реж. Пітер Челсом / 2001
Американська комедія, виробництво якої тривало майже два роки. Історія пристаркуватих одружених чоловіків, які зраджують власним дружинам. У головних ролях кінолегенди минулого: Воррен Бітті, Чарлтон Гестон, Дайан Кітон і Голді Гоун. Спочатку бюджет стрічки складав 44 млн. $, але через внесення змін до сценарію і вибуття із проекту майже на рік двох ключових акторів, кошторис зріс до 90 млн. $. Ні критики, ні публіка не оцінили цю роботу, яка зазнала феноменального провалу, назбиравши у світі приблизно 10 млн. $. Також фільм не оминули й номінації на антипремію «Золота малина».
8. Спіді-гонщик / Speed Racer / Енді і Лана Вачовскі / 2008
Перша зрежисована стрічка сімейства Вачовскі після трилогії «Матриця» поступається популярності їх найвідоміших картин. В період від третьої «Матриці» до «Спіді-гонщика», окрім написання сценарію і продюсування «V означає Вендетта», один із братів Вачовскі остаточно самоідентифікувався змінивши стать. Після чого Енді і Лана Вачовскі адаптували аніме-серіал 60-их років, в якому головний герой Спіді намагається виграти гонку, в якій загинув його брат. Головну роль виконав Еміль Хірш, а ось Кіану Рівз відмовився брати участь у проекті. Незважаючи на критичний і касовий провал «Спіді-гонщик» був внесений журналом «Time» у список 25-ти найкращих спортивних фільмів.
9. Брама раю / Heaven's Gate / реж. Майкл Чіміно / 1980
Один із ранніх провальних фільмів за участю інтернаціональних зірок, серед яких француженка Ізабель Юппер і американець Крістофер Вокен. Постановкою цього епічного вестерну із величезним, на той час, бюджетом у 44 млн. $ займався оскароносний режисер Майкл Чіміно, який кількома роками раніше тріумфував із фільмом «Мисливець на оленів». Серед причин невдалого прокату відзначають вкрай негативні рецензії критиків і бойкот глядачів через зловживання тваринами під час зйомок. Стрічка зібравши у прокаті смішні 3 млн. $ змусила босів легендарної кінокомпанії «United Artists» виставити її на продаж і зникнути.
10. Стелс / Stealth / реж. Роб Коен / 2005
Стрічка Роба Коена («Форсаж») повністю провальна хоча б у тому, що нічого змістовного хорошого про неї сказати не можна. Це в перше чергу видовище, а не їжа для роздумів. Зібравши у світовому прокаті лише половину затрачених коштів - 76 млн. $, фільм залишає враження майстерно підібраних спецефектів. Та незважаючи на це Робу Коену і наступну стрічку вдалося зняти із не меншим бюджетом і навіть успіхом у прокаті.