Щоденники ОМКФ-2015. День восьмий


Щоденники ОМКФ-2015. День восьмий
Восьмий конкурсний день фактично став останнім повноцінним на 6-му ОМКФ, адже попереду тільки церемонія закриття. Тим не менш, організатори приберегли наостанок кілька цікавих екземплярів.
Почався день з фільму «Обійми змії», що завоював Приз Міжнародної конфедерації артхаусних кінотеатрів на 68-му Каннському кінофестивалі.
Кінокартина стала третьою на фестивалі після «Полону» і «Астрагала», що виконана в чорно-білому кольорі, з чого можна зробити висновок, що все більше кінематографістів намагаються відійти від новомодного поняття видовищності на користь витоків зображення в його первозданному вигляді. Цей символізм форми відображається і на змісті: фільм демонструє зіткнення двох цивілізацій, європейської та тубільної, у глухих джунглях Амазонки. Шаман-відлюдник не піддається «окультуренню», як це роблять сусідні племена, зберігаючи внутрішню гармонію і єдність з природою. Етнобіолог, що приїхав на пошуки священної рослини якруни, навпаки, мислить раціонально і розцінює подібний уклад як застарілі уявлення про світобудову. Ось це протистояння матеріального і духовного, нав'язаного і первозданного створює приголомшливо глибоку філософську притчу про пошуки справжнього себе.
Разюче іншим за настроєм виявився останній учасник міжнародної конкурсної програми, фільм «Просто Джим» молодого дебютанта Крейга Робертса.
Якщо ім'я цієї людини раптом здалося вам знайомим, то не дивуйтеся: перш ніж стати режисером, Робертс був відомий світові як зірка фільму «Субмарина». Від шлейфу минулого позбутися не вдалося: персонаж Робертса в «Просто Джимі» (постановник нескромно відвів собі головну роль) дуже схожий на Олівера з фільму Айонаді. Так би й судилося фільму прославитися послідовником «Субмарини», якби не той факт, що стрічка досить несподівано з чорної комедії трансформується в кримінальний трилер з елементами нуару. Перехід вийшов дещо грубуватим, але не буде помилковим сказати, що ефект досягається вражаючий. Втім, за одну тільки роль Еміля Хірша в «Джима» легко закохатися раз і назавжди.
Останнім фільмом усього Одеського кінофестивалю (не враховуючи традиційний фільм закриття) стала документальна стрічка «Російський дятел», яка пропонує вкрай провокаційну версію аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
Фільм Чеда Грасіа, що отримав Гран-прі Санденсу в номінації «Найкращий іноземний документальний фільм», пропонує глядачу ще один погляд на аварію, показаний шляхом розслідування катастрофи українським художником Федором Александровичем. Він намагається довести зв'язок між вибухом на Чорнобильській АЕС та роботою таємничої сталевої піраміди, що тепер гниє в трьох кілометрах від місця аварії - «Російським дятлом», як прозвали її американські ЗМІ за звуки, які ловили радіолокатори. З пізнавальної точки зору фільм абсолютно себе виправдовує, адже, крім цілком можливої версії вибуху, він демонструє атмосферу революції, проводить паралелі між політичною ситуацією в країні тоді і зараз, словом, нагадує, що у нас, як і раніше, йде війна.
Тим не менш, з кінематографічної точки зору «Російський дятел» виконаний більш ніж дивно. Документалістика тут переплітається з художніми елементами, особистість Федора викликає непідробний інтерес, але за рахунок його неоднозначної поведінки дещо руйнує переконливість наведених їм аргументів, а тематика фільму часто виходить за межі розслідування катастрофи і нагадує скоріше короткий екскурс в окремі історичні реалії Радянського Союзу та формування України як держави. Втім, в чому точно не можна сумніватися, так це в тому, що такий фільм має побачити максимально широка аудиторія.

Сергей Задко 18 липня 2015Ім’я:
22 квітня 2021
Ваш коментар

популярні статті


Улюблений українець Квентіна Тарантіно Улюблений українець Квентіна Тарантіно

МОҐІ FEST 13 – 23 квітня

25 березня 2021 0 2973
Весна все ж буде Весна все ж буде

Фестиваль «Французька весна в Україні – 2021» оголошує кінопрограму

31 березня 2021 0 2106
Всесвіт води в Таїланді Всесвіт води в Таїланді

Sony Pictures Entertainment та Amazan Falls відкриють перший тематичний парк розваг «Columbia Pictures’ Aquaverse» у Таїланді

08 квітня 2021 0 1414
Злети і падіння Netflix'а Злети і падіння Netflix'а

Про перспективи стрімінга

21 квітня 2021 0 200