Кожного року 11 вересня...


Кожного року 11 вересня...

     І сьогодні світ ще не знає остаточно всю правду про події, які трапились у вівторок 11 вересня 2001 року. Дві протилежні версії по-різному трактують причетність американців і терористів до цієї трагедії, яка в одну мить змінила уявлення усього світу про правильність політичних і суспільних процесів як у самих США, так і за їх межами. За останні 11 років з моменту падіння веж Всесвітнього торгового центру кінематографісти неодноразово прямо чи побічно торкались цієї історії, створючи або розбиваючи міфи про першу в новому тисячолітті трагедію світового масштабу.

Документальне кіно

Серед десятка документальних фільмів присвячених трагічним подіям вересня 2001 року дійсно оригінальними можна назвати лише декілька, тоді як усі інші залишаються відеорядом із «головами, що говорять». Однією з перших вражаючих робіт був телевізійний фільм для каналу CBS "9/11" братів Ноде. Його цінність у тому, що 90 % зйомок є документальними. Взагалі брати-режисери у той фатальний день знімали фільм про новачка в пожежній бригаді, але так трапилось що Жуль Ноде став чи не єдиним, кому вдалось зафіксувати влучення літака у першу вежу ВТЦ. Після цього брати розділились і один з них пішов всередину хмарочоса знімати все на живо. На екрані можна бачити обличчя реальних пожежників, які швидше за все так і не повернулись з цього пекла. А сам оператор встиг вибігти із хмарочоса за декілька хвилин до його падіння. У 2003 році американські кіноакадеміки вручили «Оскар» за найкращий документальний короткометражний фільм роботі «Вежі-близнюки», в якій мова йде від першого обличчя. Двоє братів, один з яких поліцейський, а інший – пожежний, одного дня рятували життя десятків американців, які постраждали від терактів на Мангеттені. У 2004 році на Каннському кінофестивалі режисер Майкл Мур представив свою нову документальну стрічку "Фаренгейт 9/11".

 

Вражаючий викривальний погляд Мура націлений на розвінчання непричетності тодішньої адміністрації президента Буша до подій 11 вересня. По виході на великий екран фільм став найкассовішим серед усіх документалок в історії кіно. Окрім цього журі Канн нагородило стрічку «Золотою пальмовою гілкою». А «гра» Джорджа Буша і Брітні Спірс були удостоєні премії «Золота малина».

Ігрове кіно

Одним із перших художніх фільмів, повністю присвячених події був інтернаціональний альманах "11 вересня", в якому 11 режисерів представляли різні континенти і країни, і унікальний погляд на теракти. Іранська режисерка Саміра Махмальбаф розповіла про 11 вересня з точки зору дітей, тоді як Шон Пенн, який представляв США, відзняв щось неймовірно людяне, подавши терористичний акт лише як тло маленької драми самотності. Режисер фільму «Де моя тачка, чувак?» Денні Лейнер у 2005 році представив альманах інцидентів, які відбуваються навколо Мангеттена під назвою «Грандіозне нове диво». Дебютним фільмом для аргентинського режисера Сантьяго Амігорена став, знятий за 10 млн. фільм «Декілька днів в вересні» з Жульєт Бінош і Джоном Туртурро. Ця посередня картина відображає історію спецагента, який знаючи про зв’язок американської влади і терористів, зникає за десять днів до трагедії. Вперше фільм був показаний у 2006 році в позаконкурсі Венеціанського кінофестивалю. Знаний любитель політиків, триразовий володар «Оскара», режисер Олівер Стоун теж не оминув цієї американської трагедії, відзнявши суперечний фільм «Всесвітній торговий центр», де в головній ролі виступає Ніколас Кейдж. У фільмі подана історія відважних поліцейських, які рятували життя постраждалих у стінах ВТЦ. Того ж року режисер борніани Пол Грінграсс представив захоплюючу стрічку «Втрачений рейс», присвячену пасажирам літака, який не долетів до місця теракту, через супротив захоплених людей. Ще одним цікавим фільмом, пов’язаним із трагічними подіями є «Спустошене місто», де головні ролі виконує Дон Чідл і Адам Сендлер. Фільм розповідає історію двох старих друзів, спілкування яких оживає вже після 11 вересня. В березні 2010 року в кінотеатрах з’явилась мелодрама, номінована на «Золоту малину», «Пам’ятай про мене» із Робертом Паттінсоном. У цьому фільмі розказана історія Тайлера, який намагається змінитись в кращу сторону, але безжальний фатум і голівудські сценаристи приготували для нього останні миті життя в хмарочосі на Мангеттені.

Цьогоріч у номінації за найкращий фільм року змагалася стрічка Стівена Долдрі «Моторошно голосно і захмарно близько» (на фото). У фільмі головну роль виконує підліток Томас Хорн, який втрачає батька в одній із веж 11 вересня.

mivanukha 11 вересня 2012Ім’я:
08 березня 2021
Ваш коментар

популярні статті


Що в кіно? Прем'єри тижня (11-17 лютого) Що в кіно? Прем'єри тижня (11-17 лютого)

Ліам Нісон, історія Девіда Боуї та інші новинки прокату.

10 лютого 2021 0 1701
Що в кіно? Прем'єри тижня (25 лютого-3 березня) Що в кіно? Прем'єри тижня (25 лютого-3 березня)

«Скажене весілля 3» та інші прем'єри тижня.

24 лютого 2021 0 1353
Євродонбас Євродонбас

Режисер Корній Грицюк та продюсерка Анна Паленчук розпочали роботу над документальним фільмом про європейську історію Сходу України

16 лютого 2021 0 1260
Що в кіно? Прем'єри тижня (18-24 лютого) Що в кіно? Прем'єри тижня (18-24 лютого)

Бенедикт Камбербетч, Розамунд Пайк, Мадс Міккельсен та інші зірки в новинки прокату.

19 лютого 2021 0 1183
Ласкаво просимо в Берлін! Ласкаво просимо в Берлін!

На Український Національний Стенд Європейського кіноринку

22 лютого 2021 0 892