Як уникнути покарання за вбивство. Огляд серіалу


Як уникнути покарання за вбивство. Огляд серіалу
«Знаєте, у мене така робота, яку багато хто назве роботою мрії. Я сценарист. Я вигадую. І примудряюся цим заробляти на життя. Робота мрії. Ні, я титан», – так охарактеризувала себе шоураннер Шонда Раймс під час свого виступу на конференції TED. Звучить зарозуміло? Зовсім ні. Ця жінка займається не одним і не двома, а відразу чотирма шоу. Сімдесят годин екранного часу в рік. Тільки вдумайтеся в ці цифри.
Останнім проектом виробничої студії Раймс ShondaLand став серіал із занадто довгою назвою для ТБ – «Як уникнути покарання за вбивство». Під пересічною обкладинкою юридичного трилера про групу амбітних студентів та їх видатного професора-адвоката Анналіз Кітінг ховається саме те шоу, для перегляду якого американці ввели спеціальний термін binge-watching, тобто, перегляд без зупинки. Так у чому ж формула успіху ще одного творіння Шонди Раймс? Давайте подивимося.
Найдивнішим у серіалі «Як уникнути покарання за вбивство» є той факт, що за детального розбору окремих елементів він видається поверховим і надуманим, але в комплексі фактори працюють на створення одного з найбільш захоплюючих ТБ-шоу за останній період. Пітер Ноуолк (шоураннер серіалу) користується обраним жанром і заданими зі старту векторами дуже і дуже вільно, перетворюючи теоретично можливий процедурал у нескінченний конвеєр двох вічних факторів телебачення: мова, звичайно ж, про вбивства і секс. Повірте, і першого, і другого тут навіть більше, ніж ви можете собі уявити.
Зі старту ЯУПЗВ (скорочена абревіатура проекту) дотримується формату «студенти поза навчанням допомагають своєму професорові в адвокатській діяльності», але робить це швидше з міркувань спрощеного введення в серіал одразу п'ятьох персонажів. У першому ж епізоді Анналіз Кітінг обирає найкращих студентів і надалі співпрацює тільки з ними, а всі інші епізоди, пов'язані з університетом, це найчастіше все те ж спрощення, щоб чітко окреслити суть нової справи, з якою доведеться розбиратися Анналіз.
Певна неакуратність у роботі зі сценарієм йде глибше, власне, до самих студентів, які за півтора сезони дивним дивом не отримали повноцінних характерів і мотивацій. Тобто, персонажі взаємодіють, отримують схематично окреслені лінії з минулого, мають заданий набір характеристик, але загалом не виходять за рамки архетипів на кшталт «розпещена дівчинка», «ЛГБТ-персонаж з проблемами на особистому фронті» і так далі.
Робота з останнім із архетипів, до речі, призводить до того, що серіал стає втіленням гіперболізованої толерантності. Безумовно, етнічне розмаїття акторського складу і повноцінне розкриття взаємин гомосексуальних персонажів  – це серйозна перевага, але часом ЯУПЗВ не знає кордонів, буквально кидаючи в обличчя глядачеві чергову відверту сексуальну сцену між представниками сексуальних меншин або звучну фразу про нерівність через колір шкіри. Повторюся, толерантність  – це прекрасно, але почуття міри – річ не менш прекрасна.
Так би і продовжувати цей список претензій, але «Як уникнути покарання за вбивство», враховуючи всі окремі недоліки, справляє зворотний глядацький ефект. Незважаючи на те, що Шонда Раймс у цьому серіалі виконує лише продюсерські функції, в усьому проглядається її рука: серіал знятий ніби на підвищених тонах. За рахунок скороченого формату сезону в 15 епізодів тут геть відсутнє поняття «філер», гострі діалоги і запаморочливий темп розвитку подій доповнюються кліфгенгерами, що часом доводять до напівшокового стану.
Для досягнення мети шоу не нехтує стандартними прийомами з «мила». Інтриги тут тримаються на первинних питаннях «хто вбив?», «чи будуть разом?», «як захистити обвинуваченого?» аж до фатального «як уникнути покарання за вбивство?» Останнє запитання з кожним новим епізодом стає все більш хвилюючим, оскільки в другому сезоні герої пустилися берега, і кількість смертей на їх совісті перевищила всі можливі норми.
Як не парадоксально, серіал не заглиблюється в розкриття всіх персонажів, залишаючи простір для маніпуляцій лише головній фігурі. Ви напевно чули новину, що Віола Девіс стала першою темношкірою акторкою, яка отримала «Еммі» в номінації за жіночу роль першого плану. Поспішаємо вас запевнити: це найменше, чого вона варта. Персонаж Анналіз Кітінг досить цікавий, але акторська гра Девіс виводить його на захмарні висоти. Будь-який надуманий сценарний поворот вона обігрує так, щоб він здавався нормою. Зрештою, Девіс просто піднімає шоу до свого рівня.
Крім видатної гри Віоли Девіс, «Як уникнути покарання за вбивство» часом дивує дуже сміливими сексуальними сценами. Сексу в серіалі дуже багато, причому основний акцент робиться саме на одностатевих контактах: один із головних героїв є втіленням стереотипного «хтивого гомосексуаліста», що згодом стає розсудливим і починає будувати серйозні стосунки, втім, сексуальне життя від цього не стає менш насиченим. Як відомо, шоураннер серіалу Пітер Ноуолк – відкритий гей, так що йому вистачило сміливості не тільки додати в шоу майже обов'язкового сьогодні персонажа із сексуальних меншин, а й демонструвати при цьому суто фізичну сторону питання.
Врешті-решт, за 24 випущені епізоди (нещодавно серіал повернувся на екрани після хіатусу, і ми будемо писати рекапи до решти випусків) «Як уникнути покарання за вбивство» анітрохи не розгубив свого вміння тримати в постійній напрузі численними флешфорвардами, другий сезон поспіль виводячи серіал на зимову перерву із запаморочливим кліфгенгером. Скільки завгодно лайте Шонду та її серіали за надмірну мелодраматичність, але у неї не віднімеш головного: дивитися кожне шоу хочеться серія за серією. «Сімдесят годин ефіру, три шоу у виробництві одночасно, іноді чотири, 350 мільйонів доларів. Знаєте ще кого-небудь, хто так працює? Ніхто. Тобто, як я кажу, я титан».
Сергей Задко 21 лютого 2016Ім’я:
18 квітня 2021
Ваш коментар

популярні статті


Улюблений українець Квентіна Тарантіно Улюблений українець Квентіна Тарантіно

МОҐІ FEST 13 – 23 квітня

25 березня 2021 0 2156
Весна все ж буде Весна все ж буде

Фестиваль «Французька весна в Україні – 2021» оголошує кінопрограму

31 березня 2021 0 1670
Всесвіт води в Таїланді Всесвіт води в Таїланді

Sony Pictures Entertainment та Amazan Falls відкриють перший тематичний парк розваг «Columbia Pictures’ Aquaverse» у Таїланді

08 квітня 2021 0 983