Молодість. День третій


Молодість. День третій
Що для людини віра? Чи варто віддавати своє життя в жертву релігії? Зрештою, чи є Бог, або ми лише створюємо його втілення? Думаю, такі питання хоча б раз виникали в голові у кожного. Режисер фільму «Хресний шлях» не просто розвіює будь-які внутрішні сумніви з цього приводу, а виносить однозначний вирок.
Марія розривається між двома світами. У школі вона звичайна чотирнадцятирічна дівчинка з типовими для підлітка інтересами, але вдома зі своєю сім'єю вона живе згідно з вченнями Священного братства та їх традиційної інтерпретації католицизму. Все, що Марія думає і робить, знаходиться на суді перед Богом. Відчайдушно бажаючи догодити всім і кожному, вона незабаром виявляється між двох вогнів. І повільно згорає.
Цей фільм - антиклерикальне висловлювання, яке під зовнішньою аскетичністю приховує пронизливі роздуми про релігію. Структурно він складається з 14 статичних сцен без єдиної монтажної склейки і повороту камери. Назва кожної з них повторює шлях Ісуса на хрест, в даному контексті - ще й шлях юної діви на смертне ложе. На екрані розгортається неабияка боротьба добра і зла, де абсолютно несподівано злом стають ті повчання, які вбивають в голову Марії як вдома, так і в церкві. Дівчинку виховували так, щоб вона беззаперечно вірила і виконувала все, що від неї вимагає Господь. Любовна зацікавленість, смачна їжа, розваги, музика - все це гріх, таємна спокуса, яку послав нам Диявол. Свідомість героїні не готова боротися з вченням, одіозний вплив католицизму занадто сильний, щоб зуміти відректися від сумнівних істин. Марія приймає рішення стати жертвою на благо Господнє і починає танути на очах, відмовляючись від ліків та їжі. Мати замість порятунку дитини тільки підкидає вугілля у вогонь нещадної віри і знищує останню надію на порятунок.
«Хресний шлях», не боячись, зриває маску з релігійного фанатизму і показує, що за нею ховається гримаса страшніша, ніж у самого Диявола. Сліпе служіння Всевишньому знищує людину і породжує тільки біль і страждання. Диво у фільмі таки відбудеться, але кому воно потрібно такою ціною? Наприкінці статична камера вперше почне рухатись і покаже нам небеса, куди так прагнула потрапити Марія. Але там не бездонна блакить, а сіра безодня.
Вираз «з небес на землю» набув справжнього сенсу, коли одразу після сеансу «Хресного шляху» довелося бігти на «Чорний зошит Майдану», який змусив пекти ще незагоєні рани.
Це історії про людей, для яких Майдан став невід'ємною частиною життя. Від танців і співу в грудні до перших пострілів в січні, від щастя і ейфорії до виснаження і втоми. Це історії про людей, які відстояли свою гідність і готові боротися далі; це розповіді, в яких емоції важливіше слів. Революція очима студентів, які дивилися і бачили, шукали і знаходили...
Фільм ставить перед собою завдання не переказати події Майдану, а передати весь той біль, який довелося пережити людям заради політичної волі. 13 особистостей. 13 камер. 13 своєрідних поглядів на світ. Жінка втратила сина, якого вбив снайпер. Дружина з маленькою дитиною залишилася без чоловіка-міліціонера. Студентка, якій довелося, працюючи медсестрою, пережити безліч смертей, щоб врятувати чиєсь життя. Невидима рука сплітає долі абсолютно різних людей в єдину картину революції, де людське життя різко втрачає в ціні. На екрані не вигадані персонажі, а реальні люди, які віддали найцінніше заради блага держави. Їх біль не можна спокутувати вибаченнями або передати словами. Майдан домігся свого, тільки життя молодих хлопців вже не повернути. Коли поруч з тобою в залі сидить одна з героїнь стрічки і гірко плаче, жодний кінематограф не в силах змусити відчувати так, як відчуває це вона.
Життя - це найцінніше, що є у нас з вами. Пам'ятайте про це.
Сергей Задко 28 жовтня 2014


Ім’я:
08 травня 2021
Ваш коментар

популярні статті


Злети і падіння Netflix'а Злети і падіння Netflix'а

Про перспективи стрімінга

21 квітня 2021 0 1676
Початок весни Початок весни

Стартують покази онлайн-кінопрограми «Французької весни в Україні – 2021»

23 квітня 2021 0 1491
І вдома, і в кіно І вдома, і в кіно

8-й Чілдрен Кінофест оголосив програму

28 квітня 2021 0 1023
Не блокбастерами єдиними Не блокбастерами єдиними

Фестиваль американського кіно «незалежність» відбудеться 13-19 травня у Києві

29 квітня 2021 0 949
Що в кіно? Прем'єри тижня (1-5 травня) Що в кіно? Прем'єри тижня (1-5 травня)

Кінотеатри відкриваються!

30 квітня 2021 0 904