Мінливості і курйози рейтингів


Мінливості і курйози рейтингів
Американська асоціація кінокомпаній відзначає 50-річний ювілей
Днями Американська Асоціація кінокомпаній (MPAA) відзначає п'ятдесятирічний ювілей. Найбільш широко ця організація відома своєю системою рейтингів фільмів, історія якої сповнена масою нісенітниць і курйозів. Її правила досить заплутані, що навіть стало предметом для освітлення в документальному фільмі Кірбі Діка «Цей фільм ще не має рейтингу». Ця заплутаність (і часом - і відсталість) з одного боку, породжувала безліч курйозів, з іншого ж, дозволяла перетворювати той чи інший рейтинг в маркетинговий інструмент. Яскравий приклад тому - нині опальний продюсер Харві Вайнштейн, який широко медіатизував строгі рейтинги своїх прокатних фільмів «Скандал», «Кухар, злодій, його дружина і її коханець», «Клерки», «Дітлахи» і «Фаренгейт 9/11» і тим самим привертав до них увагу ширшої публіки.
До свого п'ятдесятирічного ювілею МРАА опублікувала список про майже 30 000 фільмів, які отримали вікові рейтинги, починаючи з 1968 року. Так, в категорію G ( «Загальна аудиторія») потрапили тисяча п'ятсот сімдесят чотири фільми, в категорію PG ( «Дітям рекомендується дивитися фільм з батьками») - 5578 стрічок, в категорію PG-13 ( «Перегляд не бажаний дітям до 13 років») - 4913 фільмів, в категорію R ( «особи, які не досягли 17-річного віку допускаються на фільм в супроводі одного з батьків, або законного представника») - 17 202 фільми, а в найсуворішу категорію X / NC-17 ( «особи 17-річного віку і молодше на фільм не допускаються ») - 17 (524) картини.
В середньому за рік МРАА привласнювала рейтинги 587 фільмам, а піковим став 2003-й рік, який знаменував бум DVD - в тому році рейтинги були присвоєні 940 фільмам.
Категорія Х була замінена на категорію NC-17 в 1969-му році, щоб фільми, що потрапили в неї (наприклад, знаменитий володар «Оскара» «Опівнічний ковбой») не асоціювалися з порнопродукцією.
А тепер пропонуємо вашій увазі кілька курйозів і показових випадків з історії системи присвоєння вікових рейтингів МРАА.
Знаменита стрічка Стівена Спілберга «Індіана Джонс і Храм долі» змінив цю систему. Справа в тому, що в ті часи багато батьків були стурбовані змістом фільму, на який вони привели своїх дітей, адже в ньому був показаний культ з дітьми-рабами, чорною магією і людськими жертвопринесеннями, але йому було присвоєно досить м'який рейтинг PG. І тоді Спілберг запропонував президенту МРАА Джеку Валенті ввести ще одну категорію між PG і R. Так з'явилася категорія PG-13.
Скандальний фільм «Генрі і Джун» Філіпа Кауфмана за романом Анаіс Нін став першим фільмом, який отримав рейтинг NC-17, після того як він замінив категорію Х. При цьому Кауфман не став оскаржувати це рішення МРАА - з одного боку, він і сам розумів , що його стрічка про сексуальні пригоди автора «Тропіка Рака» Генрі Міллера і його другої дружини Джун передбачає виключно дорослу аудиторію, з іншого ж, він, можливо солідаризувався з Генрі Міллером, чиї твори неодноразово ставали предметом судових розглядів і заборон в США.
Роботи голландця Пауля Верховена були в числі найскандальніших в Голлівуді в 90-х роках минулого століття. І найсуворіші рейтинги і маніпуляції з ними режисер використав для залучення уваги до своїх фільмів. Так, для зниження вікового цензу «Основного інстинкту» (з NC-17 до R) Верхувен нібито урізав знамениту сцену допиту Шерон Стоун (коли вона перекладає ногу на ногу) на 35-40 секунд. В інтерв'ю New York Times він сказав: «Мені не довелося вирізати багато, я просто замінив дещо на погляд під іншим кутом зору». І цей прийом спрацював - фільм зібрав на той час вражаючу касу в 350 мільйонів доларів.
А ось з іншим фільмом Верхувена того часу «Шоугьолз» цей прийом не спрацював. Ця стрічка залишається єдиним фільмом з найсуворішим рейтингом NC-17, яка отримала широкий прокат, але ось результати його (в комерційному сенсі) невтішні: валові збори склали всього 37,8 мільйона доларів при бюджеті в 45 мільйонів.
Великий британський режисер Стенлі Кубрик помер через 6 днів після того, як показав остаточну версію свого останнього фільму «З широко закритими очима» босам студії Warner Brothers. У цьому фільмі була відома сцена оргії, яка явно вела до того, що фільм отримає найсуворішу вікову категорію. І щоб отримати більш м'яку категорію R студія вирішує комп'ютерним чином ввести в фільм предмети, які б прикрили найбільш відверті сексуальні сцени. І хоча тепер неможливо дізнатися, щоб зробив сам Кубрик в цій ситуації (він за контрактом з Warner Brothers був зобов'язаний зробити фільм, який отримав би рейтинг R), але важко уявити, що він пішов би саме таким шляхом.
Зворотним прикладом - коли МРАА відступила перед натиском одного з голлівудських мейджорів - може служити випуск перших «Голодних ігор» в 2012 році. Справа в тому, що стрічка містить відразу кілька елементів (насильницькі смерті підлітків на екрані, наприклад), які повинні були б автоматично помістити її в категорію R. Але цього не сталося - фільму була присвоєна категорія PG-13, що дозволила організувати значно ширший його прокат.
Алексей Першко 31 жовтня 2018


Ім’я:
06 серпня 2021
Ваш коментар

популярні статті


Що в кіно? Прем'єри тижня (22-29 липня) Що в кіно? Прем'єри тижня (22-29 липня)

«Пульс», «Очі Змії» та інші новинки прокату.

22 липня 2021 0 5217
Що в кіно? Прем'єри тижня (8-14 липня) Що в кіно? Прем'єри тижня (8-14 липня)

Скарлет Йоганссон та інші зірки в новинки прокату.

07 липня 2021 0 2957
Що в кіно? Прем'єри тижня (15-21 липня) Що в кіно? Прем'єри тижня (15-21 липня)

Леброн Джеймс, Багз Банні і інші зірки в новинки прокату.

15 липня 2021 0 1749
 До 30-ї річниці Незалежності До 30-ї річниці Незалежності

В кінотеатрах України покажуть найкращі сучасні українські фільми

22 липня 2021 0 890
Що в кіно? Прем'єри тижня (29 липня - 4 серпня) Що в кіно? Прем'єри тижня (29 липня - 4 серпня)

«Круїз у джунглях» з Блант і Джонсоном, «Час» Ш’ямалана та інші новинки прокату.

29 липня 2021 0 798