addams-family-2

Суперечливість, креативність і гендерна рівність


Суперечливість, креативність і гендерна рівність
Канни. 70 років коротко. Частина четверта і остання
На святкуванні 50-річчя Каннського фестивалю в 1997 році стало остаточно ясно, що фестиваль пішов дуже далеко від своїх початкових намірів протистояти Венеціанському фестивалю. Фестиваль вже не мав єдиною метою представляти публіці фільми з традиційним способом оповіді: Канни стали більше тяжіти до показу нетрадиційних, а часом і вельми радикальних кінематографічних творів.
У всіх ще на пам'яті скандал, що вибухнув у зв'язку з показом брутальної драми про зґвалтування «Невідворотне» аргентинсько-французького режисера Гаспара Ное в 2002 році. Багато з фестивальників тоді просто не пішли на фільм, а сотні тих, хто наважився піти на перегляд, просто покинули зал. Більш того, брат Венсана Касселя, який зіграв у фільмі головну чоловічу роль, прямо в залі поскандалив з режисером.
На наступний рік скандалили знаменитий американський критик Роджер Еберт і актор Вінсент Галло, який представляв фільм «Коричневий зайчик». Галло не сподобалося те, що Еберт назвав фільм «найгіршим фільмом за всю історію фестивалю».
Але не тільки такі екстремальні фільми привертали увагу до фестивалю: він також став відомий і все більшою кількістю рекламних трюків, на зразок бійки на червоній доріжці Дольфа Лундгрена та Жана-Клода Ван Дамма в 1992-му році під час представлення «Універсального солдата». У 2001-му році актори фільму Майкла Уїнтерботтома «Цілодобові тусовщики» були вигнані з вечірки на приватному пляжі після того, як влаштували там битву фаршированими голубами.
У 2002-му році фестиваль вперше вручив почесну «Золоту пальмову гілку», володарем якої став Вуді Аллен. У 2015-му році ця нагорода була вручена Аньєс Варда, яка стала другою жінкою (після Джейн Кемпіон), відзначеною цією нагородою.
Ну а останнє десятиліття в історії фестивалю багатьом запам'ятається тим, що, як і в кіноіндустрії в цілому, в Каннах гостро постало питання гендерної рівності. У 2012-му році група жінок-режисерів, обурена тим, що в офіційний конкурс не увійшов жоден повнометражний фільм, знятий жінкою, публікує у впливовій газеті Le Monde лист протесту. Наступного року фестиваль йде на безпрецедентний крок - «Золота Пальмова Гілка» за кращий фільм конкурсу вручається не тільки режисерові Абдельлатіфу Кешишу за стрічку «Життя Адель», а й актрисам Адель Екзаркопулос і Леа Сейду.
Але вже 3 роки по тому фестиваль знову потрапляє під вогонь критики за те, що наполягає на тому, що жінки, йдучи по червоній доріжці на офіційні покази, повинні носити туфлі.
Але скандальні ситуації в останні роки були пов'язані не тільки з жінками: в 2011-му фестиваль оголошує Ларса фон Тріра персоною нон грата за його невдалий жарт про його симпатіях до Гітлера. Але здається данський режисер намагається загладити цю ситуацію, висловлюючи надію, що його наступний фільм «Будинок, який побудував Джек» в наступному, 2018 році, буде показаний на фестивалі.
В останні роки фестиваль продовжує показувати в конкурсі фільми як вже іменитих режисерів, на кшталт британця Кена Лоуча, який отримує 2 «Золоті Пальмові Гілки» (в 2006-му за «Вітер, що гойдає жито» і в 2016-му за фільм «Я, Деніел Блейк»), так і намагається шукати нові імена і слідувати новітнім трендам. Про це свідчить рішення генерального директора Тьєррі Фремо показати в цьому році 2 серіали (пару епізодів нового «Твін Пікса» Девіда Лінча і «Вершина озера: Китаянка» Джейн Кемпіон) і перший фільм віртуальної реальності від Алехандро Гонсалеса Іньярріту. Тож Каннський фестиваль і далі докладає всіх зусиль, щоб залишатися на завойованих за 70 попередніх років позиціях.
Алексей Першко 26 травня 2017


Ім’я:
27 листопада 2021
Ваш коментар

популярні статті


Що у кіно? Прем'єри тижня (28 жовтня – 3 листопада) Що у кіно? Прем'єри тижня (28 жовтня – 3 листопада)

Нові фільми Веса Андерсона та Едгара Райта, а також інші новинки прокату.

28 жовтня 2021 0 11133
Що у кіно? Прем'єри тижня (4-10 листопада) Що у кіно? Прем'єри тижня (4-10 листопада)

Новий блокбастер Marvel та інші новинки прокату.

04 листопада 2021 0 1864
Цифровий листопад Цифровий листопад

Цифровий Собор Паризької Богоматері та інші віртуальні світи покажуть у листопаді у Києві на французько-українському фестивалі цифрового...

03 листопада 2021 0 1766
Хто такий Бумбаш?
ексклюзив
Хто такий Бумбаш?

І чи варто його зупиняти

09 листопада 2021 0 1519
Що у кіно? Прем'єри тижня (11-17 листопада) Що у кіно? Прем'єри тижня (11-17 листопада)

Бенедикт Камбербетч, Тільда Свінтон та інші зірки у новинках прокату.

11 листопада 2021 0 1394