З автоматом напереваги: кіно про тероризм


Вересень – це місяць не лише початку нового навчального року, але й сумних дат календаря, річниць гучних терактів, які сколихнули світ за останні десятиріччя. Більшість цих історій так і залишаються лише документально відображеними, і про їх появу в кінотеатрах мова не йде. Особливо не спішить демонструвати через кіно свої незаліковані рани – Росія, де на відміну від США, не бажають зафільмовувати терор. Ми обрали 6 фільмів, в яких явище тероризму показане у всій своїй візуальній красі і реальній безглуздості.

Битва за Алжир (The Battle of Algiers, 1966)

Один з перших фільмів, де тероризм поданий головним аспектом, так ще й надреально і відсторонено від позитивних чи негативних оцінок. Фільм присвячений боротьбі алжирських повстанців за незалежність. Фільм демонструє через наявність непрофесійних акторів і напівдокументальну зйомку реальність війни, її постійну і безперервну жорстокість. Понтекорво без лишнього пафосу намагається слідувати разом з героями по розтрощених вулицях, закутках і схованках. Ми бачимо тероризм у всіх його найяскравіших проявах. Фільм став культовим не лише серед кіноманів, але й серед представників терористичних угрупувань.

День шакала (The Day of the Jackal, 1973)

Фільм знаменитого режисера Фреда Циннеман («Людина на всі часи») розповідає напівфіктивну історію, зафіксовану в романі Фредеріка Форсайта, про спробу замаху на французького президента Шарля де Голля. Кіно розпочинається із реальної історії, яка датується 1962 роком, коли терорист Жан-Марі Баст’єн-Тірі разом з організованою групою намагався ліквідувати Де Голля, та в результаті невдачі був засуджений до смертної кари. В подальшому на екрані подана вигадана історія нового замаху на генерала Де Голля кіллером Шакалом, який має самотужки прибрати видатного політичного діяча. Фільм детально описує операцію, і все це подано, як і завжди у Циннемана, стильно і захоплююче.

В ім’я батька (In the Name of the Father, 1993)

Прекрасна стрічка Джима Шерідана присвячена історії несправедливо засудженої «Гілфордської четвірки», яку англійське правосуддя відправило до тюрми за терористичний акт, який вони не здійснювали. Стрічка детально знайомить нас з перипетіями цієї скандальної історії, однієї фатальної випадковості, яка зруйнувала життя цілої сім’ї. Фільм особливий чудовою грою дворазового лауреата «Оскара» Деніела Дей-Льюїсса і саундтреком від Боно з «U2».

Війна Чарлі Вілсона (Charlie Wilson's War, 2007)

Видатний кінорежисер Майк Ніколс, який ще на початку кар’єри вразив Голлівуд бездоганною екранізацією п’єси Едварда Олбі «Хто боїться Вірджинію Вулф?», усіма своїми наступними фільмами намагався перевершити свій дебют. Усі ці спроби мали суперечний характер, а тому і стрічку «Війна Чарлі Вілсона» холодно зустріли, як шанувальники режисера, так і його недоброзичливці. Перше що вражає у цьому фільмі – це як завжди бездоганний підбір акторів. Після трьох років паузи на екрані постала Джулія Робертс, а також Том Генкс і Філіп Сеймур Хоффман, якого кіноакадеміки відзначили номінацією на «Оскар». Стрічка розповідає історію сатирично відображеного американського конгресмена, який в часи радянсько-афганської війни постачав зброю місцевим афганським повстанцям.

Леви для ягнят (Lions for Lambs, 2007)

Драма Роберта Редфорда, в якій заочно переплітаються долі американських хлопців в Афганістані, сенатора, журналістки і професора коледжу. Кожен з героїв притримується власної моралі, і тим самим чином переживає почуття власної відповідальності, за кожне сказане слово чи дію. Ця стрічка намагається пояснити нам, чому американці замість прощення обирають помсту, відсилаючи зовсім молодих хлопців у гарячі точки. Редфорд відображає зовсім різних людей, їх справжні бажання у цій війні, в якій жертвами стають «ягнята», а «леви» лише намагаються сподобатись натовпу виборців. І вже абсолютно стає неважливим, хто підтримує міжнародний тероризм: агресор чи жертва.

Комплекс Баадера-Майнхоф (Der Baader Meinhof Komplex, 2008)

Режисер Улі Едель впершу чергу відомий як постановник фільму про малолітню наркоманку «Я Крістіна», під кінець «нульових» відзняв чудову біографічну драму «Комплекс Баадера-Майнхоф», присвячений терористичній групі «RAF». Це була німецька ліворадикальна спільнота, яка діяла з 1968 по 1998 рік. У фільмі ми можемо спостерігати, як Комплекс Баадера-Майнхоф зароджувався і розвивався протягом перших чотирьох років, коли угрупування переживало свій розквіт у боротьбі із антагоністами.

mivanukha 04 вересня 2012Ім’я:
06 березня 2021
Ваш коментар
Гость
Гость 04 вересня 2012 19:05
0
реально хорошая подборка! тема интересная. надо будет посмотреть фильмы
.

популярні статті


Що в кіно? Прем'єри тижня (11-17 лютого) Що в кіно? Прем'єри тижня (11-17 лютого)

Ліам Нісон, історія Девіда Боуї та інші новинки прокату.

10 лютого 2021 0 1585
Євродонбас Євродонбас

Режисер Корній Грицюк та продюсерка Анна Паленчук розпочали роботу над документальним фільмом про європейську історію Сходу України

16 лютого 2021 0 1147
Що в кіно? Прем'єри тижня (18-24 лютого) Що в кіно? Прем'єри тижня (18-24 лютого)

Бенедикт Камбербетч, Розамунд Пайк, Мадс Міккельсен та інші зірки в новинки прокату.

19 лютого 2021 0 1042
Що в кіно? Прем'єри тижня (25 лютого-3 березня) Що в кіно? Прем'єри тижня (25 лютого-3 березня)

«Скажене весілля 3» та інші прем'єри тижня.

24 лютого 2021 0 971
Ласкаво просимо в Берлін! Ласкаво просимо в Берлін!

На Український Національний Стенд Європейського кіноринку

22 лютого 2021 0 763