Cмерть легенди


 Cмерть легенди
Помер Анджей Вайда
Польський і весь світовий кінематограф оплакує великого режисера Анджея Вайду, який покинув цей світ 9 жовтня 2016 року в віці 90 років.
Його кінематографічна кар'єра тривала більше 60-ти років, а в його послужному списку такі видатні стрічки як «Попіл і алмаз», «Людина з мармуру» і «Людина зі сталі», «Безневинні чародії». Чотири його повнометражні фільми були номіновані на «Оскар», а 2000-му році йому був вручений почесний «Оскар».
Анджей Вайда прожив непросте життя: він був бійцем опору під час Другої Світової, вивчав живопис в Кракові, а потім поступив в знамениту кіношколу в Лодзі. Його повнометражний дебют «Покоління» (1954), що став першою частиною трилогії, до якої згодом увійшли «Канал» (1956) і «Попіл і алмаз» (1958), відразу змусив звернути увагу на ім'я молодого і зухвалого польського режисера.
На початку 70-х років Вайда створює власну кінокомпанію FILM STUDIO X, в якій він працював з групою молодих кінематографістів, серед яких Ришард Бугайськи і Агнешка Холланд. Його міжнародна популярність дозволяла створювати фільми з гострим політичним підтекстом.
Менше двох тижнів тому на знаменитому кінофестивалі в Гдині відбулася польська прем'єра останнього фільму Анджея Вайди «Залишкові зображення», світова прем'єра якого мала місце трошки раніше на фестивалі в Торонто.
Також в Гдині пройшла виставка «40/90», організована Польським кіноінститутом та Національним кіноархівом, яка представила 40 повнометражних ігрових стрічок режисера.
На церемонії закриття фестивалю Анджей Вайда отримав спеціальну нагороду від Асоціації кінематографістів Польщі.
За свою кар'єру Анджей Вайда неодноразово удостоювався найпрестижніших нагород у світі кіно, серед яких «Сезар» (найвища нагорода Франції, 1982), «Фелікс» (нагорода Європейської кіноакадемії, 1990), «Золотий Лев» Венеціанського фестивалю (1998), почесний «Оскар» від Американської Кіноакадемії (2000) і почесний «Золотий ведмідь» Берлінського кінофестивалю (2006).
Чотири фільму Вайди представляли Польщу на церемонії вручення «Оскара» - «Земля обіцяна» (1976), «Панянки з Вилько» (1980), «Людина зі сталі» (1982) і «Катинь» (2008).
Останній фільм Анджея Вайди «Залишкові зображення» також висунути Польщею на здобуття «Оскара» в категорії «Кращий фільм іноземною мовою».
Творча спадщина Анджея Вайди поширюється не тільки на кінематограф: він запам'ятається також майстернями театральними постановками як у себе на батьківщині (в Гданську, Варшаві та Кракові), так і по всьому світу.
Окремої згадки заслуговує педагогічна діяльність режисера - в 2001-му році він спільно з Войцехом Марчевським заснував свою кіношколу, яка пропонувала унікальну програму, засновану на поєднанні навчання з виробництвом фільмів. Її закінчили і чимало українських кінематографістів. За час існування Школи Вайди її студентами були зняті більше 50 повнометражних ігрових та документальних стрічок, а також понад 200 короткометражок, багато з яких отримали призи на найбільших кінофестивалях планети - в Берліні, Карлових Варах, Сан-Себастьяні, Лейпцигу.
Лех Валенса, чиєму житті був присвячений фільм Анджея Вайди «Валенса: Людина надії» (2013 рік, відкривав київський кінофестиваль «Молодість»), назвав режисера «великою людиною, великим поляком, великим патріотом і великим режисером», а знаменитий актор Даніель Ольбрихський, який знявся в 13-ти стрічках режисера, сказав, що Анджей Вайда був «людиною величезної сміливості, найбільшим авторитетом і наставником для молоді».
Алексей Першко 10 жовтня 2016Ім’я:
17 січня 2021
Ваш коментар

популярні статті


Реальний Санта-Клаус, якого ми заслужили Реальний Санта-Клаус, якого ми заслужили

31 грудня, незважаючи на очікуваний в Україні локдаун, в кінотеатральний прокат виходить фільм з різдвяною тематикою - "Полювання на...

21 грудня 2020 0 4553
Не Бондом єдиним Не Бондом єдиним

Прем’єра двадцять п’ятого фільму з серії бондіани, де Агента 007 вп’яте (і востаннє) зіграє Крейґ переносилась уже багато раз. Тому...

21 грудня 2020 0 1930
Що в кіно? Прем'єри тижня (24-30 грудня) Що в кіно? Прем'єри тижня (24-30 грудня)

Новий мультфільм Pixar, українські комедії, Квартет І та інші новинки прокату.

23 грудня 2020 0 1917
Фільми-події та лауреати Фільми-події та лауреати

Найкращі фільми 2020 року від Arthouse Traffic покажуть у кінотеатрі «Жовтень»

21 грудня 2020 0 1908
Напередодні нової зустрічі з Вуді Алленом Напередодні нової зустрічі з Вуді Алленом

Кращі кіноцитати від режисера "Фестивалю Ріфкіна"

24 грудня 2020 0 1770