Українські новатори, експериментатори і документалісти


Українські новатори, експериментатори і документалісти
Нам невідомо, чи був у тому, що в перші ж дні 8-го Одеського Міжнародного Кінофестивалю глядача чекали зустрічі відразу з декількома українськими фільмами, або ж цей факт - лише невідворотний наслідок зростання новітнього українського кінематографа, але факт залишається фактом. І факт цей тим більш оптимістичний беручи до уваги те, що рівень цих робіт знаходиться на небувалій для останніх років висоті (мабуть, лише «Плем'я» Мирослава Слабошпицького знаходиться поки (всього лише поки що) на недосяжній художньо-новаторської висоті).
Конкурсну програму 16 липня відкривала нова стрічка Юрія Речинського «Січень-березень», знята в спільному виробництві українськими та австрійськими продюсерами за участю Держкіно України. Стрічка розповідає дві паралельні історії, що розгортаються в Австрії та Україні, і обидві вони будуються за схожими лекалами, з тією лише різницею, що в «австрійської» історії має місце аварія внутрішнього характеру, а в «українській» - катастрофа зовнішнього штибу. Фільм Речинського влаштований досить складно і часом здається дещо перевантаженим візуальними метафорами, але, поза всяким сумнівом, показує наявність у автора безсумнівного таланту і потягу до художніх шукань. До переваг стрічки треба віднести і дивовижний саундтрек Антона Байбакова, який впевнено стає провідним українським кінокомпозитором. Можливо, йому вдалося розвинути свої творчі задатки під час написання саундтреків до класичних німих стрічок Дзиги Вертова і Михайла Кауфмана (один з них - «Небувалий похід» Кауфмана - був показаний 17 липня в одеському Зеленому театрі). Відзначимо також роботу операторів фільму Вольфганга і Себастьяна Талерів. І ось цікавий факт - асистентом у багатьох починаннях Юрія Речинського є Марина Степанська, чий повнометражний дебют «Стрімголов» візьме участь в Національній Конкурсній програмі та знятий все тим же Себастьяном Талером. Чи є підстави говорити про появу нової українсько-австрійської школи? Подивимося.
Новий фільм одного з кращих українських операторів і талановитого режисера Валентина Васяновича «Рівень чорного» не менше стрічки Юрія Речинського насичений візуальними метафорами, але має лінійну оповідальну структуру. Та й самі ці метафори трохи більше витончені, ніж у Речинського, та й перенесені на екран самим режисером (в цій стрічці Васянович, як і раніше, проявляє себе справжнім багатоверстатником - в титрах він представлений мінімум чотири рази). Спочатку трохи ускладнює сприйняття цього мінішедевра повна відсутність діалогів, але візуальний ряд просто заворожує, та й до фіналу історія віднаходить кришталеву чистоту, що з лишком окупає всі огріхи «Рівня чорного». Так що у Валентина Васяновича є всі шанси вдруге поспіль стати лауреатом Національного Конкурсу 8-го ОМКФ (рік тому він переміг тут зі своїм документальним проектом «Присмерк»), чого ми йому від щирого серця і бажаємо.
Як відомо, факт висунення від України на премію Американської Кіноакадемії «Оскар» документальної стрічки Романа Бондарчука «Українські шерифи» викликав чимало пересудів, але його нова стрічка Dixie Land демонструє виправданість такого рішення Українського оскарівського комітету. Стрічка, в центрі якої багаторічний керівник і маленькі учасники херсонського джазового ансамблю, знята вивірено скупими засобами і сповнена неймовірною теплотою до своїх героїв. Так що Роман Бондарчук, як нам представляється, вже став зрілим майстром неігрового кіно не тільки українського рівня (докладніше читайте в нашій рецензії на цю стрічку).
Чи свідчать ці фільми про нову якість новітнього українського кінематографа? При всьому захваті поки утримаємося від остаточних висновків - майбутнє покаже.
Алексей Першко 17 липня 2017


Ім’я:
18 червня 2021
Ваш коментар

популярні статті


Улюблений українець Квентіна Тарантіно Улюблений українець Квентіна Тарантіно

МОҐІ FEST 9-17 червня

06 червня 2021 0 10572
Що в кіно? Прем'єри тижня (20-26 травня) Що в кіно? Прем'єри тижня (20-26 травня)

Кейт Вінслет, Кевін Костнер і інші зірки в новинки прокату.

19 травня 2021 0 6642
Німі Ночі закривають? Німі Ночі закривають?

За рішенням Наглядової Ради УКФ

24 травня 2021 1 4324
Останній день юності Останній день юності

Останній день юності - найдовший короткометражний фiльм на кiнофестивалi Молодiсть.

26 травня 2021 0 3897
Еталонний геній в Україні Еталонний геній в Україні

Виставка "Сторіччя. Фелліні у світі" в Довженко Центрі

26 травня 2021 0 3895