Можливі претенденти на премію Оскар від України


Можливі претенденти на премію Оскар від України

Як відомо, 22 червня цього року відновив свою роботу Український Оскаровський Комітет після тривалого мовчання. Причиною став конфлікт у 2014 році Національної спілки кінематографістів та Асоціації продюсерів України через незгоду однієї зі сторін з вибором фільму для номінації на премію Оскар. Попередній склад комісії було розформовано, а новий так і не створили. В результаті, фільм від України вже у 2015 році так і не був відправлений до американської кіноакадемії на розгляд. 

Ця ситуація дуже засмучує. Бо незважаючи на те, що останнім часом українське кіно нарешті почало розвиватися, - кожен рік виходить не так багато фільмів, які можуть бути цікавими для світової спільноти кінематографістів. І саме тому, так важливо не пропускати жодної з відомих премій Європи та світу. Бо кожна представлена кінострічка на різних фестивалях та преміях є відображенням нашої держави. І світ повинен дізнаватися якомога більше про нас та нашу історію. 

Саме таким кінопроектом 2015 року став відомий вже фільм режисера Сергія Мокрицького «Незламна». Цікаво, що конфлікту усередині попереднього Комітету потрібно було розгорітися саме в рік виходу стрічки на екрани. І через те, що у нас в державі, як завжди повний безлад, фільм «Незламна» був позбавлений можливості поборотися за головну кінопремію світу – Оскар. І хоч він вже не потрапляє у можливі претенденти на номінацію за 2016 рік, на мою думку, на сьогодні це кращий фільм, який зняла Україна за останній час. Він дає надію, що для українського кінематографу є майбутнє для створення фільмів та виходу на світовий ринок.

 

Питання наразі в тому, хто ж стане претендентом. Поки Комітет обирає секретаря, що буде відповідальним за узгодження всіх питань, у нас є час поміркувати, який фільм може ним стати. Головний автор таблоіду Медіаняня запропонувала своїх кандидатів: це комедії «Тепер я буду любити тебе», «Політ золотої мушки», «Ніч Святого Валентина» та «Selfieparty», а також драма «Полон», мелодрама «Пісня пісень» та фентезі «Поліна».

Наскільки мені відомо, американська кіноакадемія не нагороджує фільми в жанрі «комедія», тому перші чотири кінострічки відпадають. До того ж, це не зовсім формат Оскару.

«Полон» - важке для перегляду кіно. У нас дивним чином виходить знімати деякі драми, так, що їх неможливо дивитися, на відміну від голлівудських фільмів. Можливо, критики та/або спеціалісти в області кіно відзначать цей фільм хорошими оцінками, але навіть при тому, що він розповідає про жорстокі реалії подій, які зараз відбуваються на сході України, все ж таки це не найкращий варіант для номінації.

 

Фентезі – це «новий» жанр для українського кінематографу, а отже фільм  «Поліна» має шанс отримати позитивні оцінки експертів. Але не варто забувати, на яку премію ми претендуємо, а цей фільм за жанром відноситься до сімейного кіно.

 

До речі, фільм повинен  привертати увагу не тільки акторською грою, операторською та режисерською роботою, але й цікавим не стандартним сюжетом. Що не скажеш про фільм  «Пісня пісень», який розповідає про ще одну, звичайну драматичну історію кохання. Хоча цей фільм був представлений в програмі Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах та схвалений журі.

 Кадр из фильма

Фільм, як витвір мистецтва, ще повинен мати культурну та духовну цінність і значення для розвитку кінематографу, зокрема України. І мати здатність зацікавити тих, хто цю роботу буде оцінювати в Голівуді. А простенькі комедії чи мелодрами не зможуть набрати для цього потрібної ваги і не дуже асоціюються саме з Оскаром. Треба усвідомлювати, що обраним фільмом ми представляємо себе за кордоном. І хоча б у цьому плані необхідно бути на висоті. Бути гідними найпрестижнішої кінопремії світу.

То на які жанри потрібно орієнтуватися? Епічна, історична драма – найбільш прийнятний варіант. Фільм заснований на реальних подіях або оригінальна історія. Також будь-який інший жанр у поєднані з драмою: трилер, фентезі, бойовик, біографія. Цікаво, що ніде не зазначено, в яких жанрах відзначається премія Оскар. Немає цього й в умовах участі на офіційному сайті кінопремії.

На сьогодні, на жаль, більшість проектів – це фільми та серіали, що створюються переважно для телебачення. Те, що користується більшим попитом серед українців і отже приносить якийсь прибуток компаніям. На вітчизняне кіно з бюджету виділяється не багато, тому запропоновані вище фільми є майже не єдиними, що вийшли або незабаром вийдуть в прокат в період з 01.10.2015 по 30.09.2016 (за умовами участі у кінопремії).

Але мною було знайдено ще ряд фільмів. Це історична драма «Жива» та «Гетьман», фантастичний трилер «Загублене місто», мелодрама з елементами екшн «Я з тобою» та драма «Давай, танцюй!». 

Але, по-перше, через те, що немає джерела, де були б опубліковані точні дати прем’єр, неможливо визначити, в якому форматі ці фільми (для кінопрокату чи телебачення), а також чи потрапляють вони в цей період. Так, наприклад, фільм «Жива», прем’єра якого планувалась на кінець серпня цього року, за новою інформацією, вийде тільки в листопаді, а отже не входить до вказаного періоду. 

По-друге, фільми «Загублене місто», «Я з тобою» та «Давай, танцюй!» абсолютно не відповідають формату кінопремії. Особливо, якщо враховувати тенденції Оскара та переможців останніх 20 років в номінації «Кращий фільм на іноземній мові». 

По-третє, історія, як мінімум, повинна чіпляти. А якщо взяти до уваги, усі згадані в цій статті фільми, то жоден з них не привертає особливої уваги і не чіпляє на 100%. Бо на даний момент не вийшло нічого кращого за фільм «Незламна». І виходить, що за вказаний вище період, нам нічого представити на суд Американської кіноакадемії.  

Таке сумне становище може врятувати лише фільм «Гетьман», прем’єра якого відбулася 29 жовтня 2015 року. До того ж він потрапив в номінацію премії НСКУ (Національної спілки кінематографів України), в категорії «Кращий ігровий фільм». Багатообіцяючий трейлер дає надію, що саме цей фільм зможе гідно представити Україну в Голівуді. 

 

Що саме обере Український Оскаровський Комітет ми дізнаємося трохи згодом, але все ж таки сподіваємося, що цей вибір буде ґрунтуватися на значенні фільму для розвитку суспільства та кінематографу в цілому.

© Автор статті Шерстобітова Наталія, Київ, 2016р. Всі права захищено.

Шерстобітова Н. 17 липня 2016Ім’я:
22 квітня 2021
Ваш коментар

популярні статті


Улюблений українець Квентіна Тарантіно Улюблений українець Квентіна Тарантіно

МОҐІ FEST 13 – 23 квітня

25 березня 2021 0 2952
Весна все ж буде Весна все ж буде

Фестиваль «Французька весна в Україні – 2021» оголошує кінопрограму

31 березня 2021 0 2089
Всесвіт води в Таїланді Всесвіт води в Таїланді

Sony Pictures Entertainment та Amazan Falls відкриють перший тематичний парк розваг «Columbia Pictures’ Aquaverse» у Таїланді

08 квітня 2021 0 1396
Злети і падіння Netflix'а Злети і падіння Netflix'а

Про перспективи стрімінга

21 квітня 2021 0 178