Обитель зла

Алік Шпилюк: «Фелікс» витонченіше «Оскара»


 Алік Шпилюк: «Фелікс» витонченіше «Оскара»
Як відомо 10 грудня 2016 року в польському Вроцлаві, що є в цьому році Європейської Столицею Культури, пройшла 29-а церемонія вручення премії Європейської Кіноакадемії, яка раніше носила ім'я Фелікс. Кореспондент kino-teatr.ua зустрівся з одним з українських кіноакадеміків Алік Шпилюк, щоб дізнатися подробиці з перших вуст. Пропонуємо вашій увазі короткий запис цієї розмови.
КТ. - Алік, як давно ти є академіком або як це правильно називається?
АШ. - Це називається голосуючий член Кіноакадемії, або ж по-англійськи voting member. І якщо рахувати по проведеним церемоніям нагородження, то в цьому році вона у мене була п'ята, а по відвідинам - четверта. Таким чином виходить, що вступив я в неї в 2012-му році.
КТ. - А як це відбувається - сама процедура вступу?
АШ. - В члени Академії приймають або професіоналів, які беруть участь у створенні фільмів-номінантів ...
КТ. - Тобто це відбувається автоматично: будь-який з основних авторів фільму, який номінується на «Фелікса», стає членом Європейської Кіноакадемії?
АШ. - Саме так, будь-який з основних творчих авторів фільму, а саме режисер, автор сценарію, оператор, художник і композитор, автоматично стає академіком. Є й інший варіант: досить мати в фільмографії 3 повнометражні фільми і рекомендації від двох діючих членів Академії. Якийсь час назад Академія стала приймати до своїх лав так званих інституційних членів, яким я, власне, і є. Я був прийнятий в Європейську Кіноакадемію як один із співробітників Одеського Міжнародного Кінофестивалю. Точно так же туди увійшов і Андрій Халпахчі, як президент МКФ «Молодість», Денис Іванов, ще як директор ОМКФ, хоча тепер він автоматично туди увійшов би як продюсер фільму…
КТ. - «Поліна» Оліаса Барко?
АШ. - Або цього, або фільму Мирослава Слабошпицького.
КТ. - Ти маєш на увазі «Люксембург»?
АШ. - Ні, він був одним з продюсерів «Племені».
КТ. - Зрозуміло. Таким чином, виходить, що Україна в Європейській Кіноакадемії уявляєш ти, Денис Іванов, Андрій Халпахчі ...
АШ. - Ні, зараз налічується 17 українських евроакадеміків.
КТ. - Ого!
АШ. - Так, для мене цей факт свого часу теж став великою несподіванкою. З «старих» українських академіків можу назвати Андрія Куркова, Романа Балаяна, потім велика група увійшла разом з Мирославом Слабошпицьким, тобто практично всі, хто брав участь у створенні «Племені».
КТ. - Тобто, наприклад, Валентин Васянович?
АШ. - Безумовно, Васянович, а ще Ія Мислицька, як продюсер фільму. Кирило Шувалов увійшов в Академію за участь в створенні фільмів Сергія Лозниці, який, до речі, теж є академіком, але від Німеччини. Є ще й Олександр Роднянський (від Росії).
КТ. - А за яким принципом вибирається місце проведення церемонії вручення? Кожен раз в новому місці?
АШ. - Ні, принцип дуже простий, який був встановлений ще при заснування Академії, якій, до речі, в наступному році виповниться 30 років. А засновниками Європейської Кіноакадемії є діючий президент Вім Вендерс, Анджей Вайда, який недавно пішов від нас, слава Богу живий Педро Альмодовар і ще кілька людей. І вони тоді прийняли рішення для популяризації європейського кіно: кожен непарний рік церемонія проводиться в Берліні, а кожен парний - в одній з європейських культурних столиць.
КТ. - Тобто як Вроцлав в цьому році?
АШ. - Ні, Вроцлав є офіційною Культурною столицею Європи цього року, але це не є обов'язковою умовою для вибору того чи іншого міста для проведення церемонії «Фелікса». Важливо, щоб місто було пов'язане кінематографічно з європейським кіно.
КТ. - А Берлін - тому що Європейська кіноакадемія була заснована там?
АШ. - Саме так. І штаб-квартира Академії досі перебуває там.
КТ. - А згадані тобою батьки-засновники задумували Академію і її призи як противагу «Оскару»?
АШ. - Так, безумовно. І саме тоді і саме на противагу «Оскару» його назвали «Феліксом». Але потім ця назва досить швидко сама собою зникла і тепер вони називаються просто - Премія Європейської Кіноакадемії. А ось статуетка, яка вручається переможцям, вона абсолютно явно є європейською відповіддю золотий статуетці «Оскара». По-перше, вона срібна, по-друге - це дівчина ..
КТ. - Навіть незважаючи на чоловіче ім'я?
АШ. - Ну так! І, як на мене, вона більш витончена в своїх формах, ніж достатньо грубуватий «Оскар».
КТ. - А тобі доводилося і «Оскара» в руках тримати?
АШ. - Так, доводилося. У місті Нижній Новгород, в студії Олександра Петрова, який отримав його за свій короткометражний мультфільм «Старий і море».
КТ. - А як відбираються фільми - кандидати на премію Європейської Кіноакадемії?
АШ. - Ця процедура досить формалізована. Перш за все, існують 20 європейських держав з найбільшою кількістю членів Кіноакадемії. Серед них Франція, Німеччина, Великобританія, Іспанія, Італія і т.д. Всі академіки з цієї країни голосують за кращий фільм у своїй країні Таким чином відбираються перші 20 фільмів-кандидатів. Всього ж Академія вважає, що щорічно повинно бути розглянуто близько 50 фільмів, хоча часом їх буває дещо більше. Решта 30 фільмів визначаються шляхом опитування членів Ради Кіноакадемії і залучених експертів. Про потрапити в це коло обговорення можна двояко: по-перше, будь-який європейський продюсер може подати свій фільм на розгляд, по-друге, це може зробити і будь-який академік. Для цього вони повинні звернутися до секретаріату Академії, наприклад, по електронній пошті. Цей процес подачі фільмів триває до 30 травня кожного року, а до середини червня Рада академії ...
КТ. - Вибач, що перериваю, але хто входить до цієї Ради? АШ. - Він обирається щорічно. Кожен європейський регіон має право на представництво в Раді. У нього входять близько 20-25 членів. Так ось, в перший або другий уїк-енд червня збирається Рада і запрошені ним експерти по регіонах Європи - Скандинавія, Балкани, Франція, Іспанія, Східна Європа (і ваш покірний слуга в цьому році є експертом, який відповідає за Східну Європу, в числі яких Росія, Україна, Білорусь і країни кавказького регіону).
КТ. - Тобто виходить, що відбір цей - досить суб'єктивний процес.
АШ. - Напевно, можна погодитися з цим твердженням. Наприклад, мені здається, що в цьому році без моєї участі в Раді український фільм «Пісня пісень» Єви Нейман не був би представлений в числі номінантів. Але в якості свого роду компенсації за цей недолік у продюсерів є можливість безпосередньо подавати фільми, які будуть запропоновані для перегляду голосуючим членам кіноакадемії. Звичайно, вони виділяються в окремий розділ, але за них все-таки голосують академіки. В цьому році вперше на моїй пам'яті один фільмів, який був поданий самостійно продюсером (італійський документальний фільм «С як Стенлі» про водія Стенлі Кубрика, до речі, абсолютно фантастичний) потрапив в номінацію «кращий документальний фільм».
КТ. - А вигравали такі фільми коли-небудь?
АШ. - За останні п'ять років - точно ні. Але я б віддав свій голос за «С як Стенлі» .
КТ. - А чи відомо, наскільки одностайним був вибір в цьому році головного тріумфатора «Фелікса» - німецької стрічки «Тоні Ердманн» Марен Аде?
АШ. - Результати голосування не публікуються, але я, наприклад, віддав йому свій голос в чотирьох з п'яти номінацій. Думаю, так вчинили і більшість моїх колег, адже реакція залу на оголошення про перемогу цього фільму в кожній наступній номінації ставала все захопленіше.
КТ. - Що ж, дякую за змістовну бесіду. Творчих успіхів і всіляких гараздів у наступному році!
АШ. - Дякую! І всім читачам порталу kino-teatr.ua також бажаютільки всього самого найкращого. З наступаючим Новим роком!.
Алексей Першко 28 грудня 2016


Ім’я:
04 грудня 2021
Ваш коментар

популярні інтерв'ю


Сестри Перрон: Як вижити в будинку із привидами Сестри Перрон: Як вижити в будинку із привидами

Андреа і Сінтія Перрон - старша і одна з молодших сестер, яким довелося виживати в справжньому будинку з привидами. Саме їх історія лежить...

24 липня 2013 114 50340
Юрій Рудий: Моє кіно - для українок
ексклюзив
Юрій Рудий: Моє кіно - для українок

Як і варто було припускати, в Україні кіно знімається не тільки за державної підтримки. Знаходяться і сміливці, які ризикують вкладати у...

10 жовтня 2019 2 36342
Ніколас Елліотт: «Астенічний синдром» - шедевр
ексклюзив
Ніколас Елліотт: «Астенічний синдром» - шедевр

Бесіда з кінокритиком та відбірником Міжнародного кінофестивалю в Локарно Ніколасом Елліотом про минуле та майбутнє українського кіно і...

20 серпня 2019 0 35612
 Ілля Гладштейн: Кіно42 - новий будинок кіно
ексклюзив
Ілля Гладштейн: Кіно42 - новий будинок кіно

Дізнавшись про те, що в Києві в найближчому часі відкривається новий артхаузний кінотеатр «Кіно42», кореспондент порталу Kino-teatr.ua...

29 листопада 2019 1 32660
Ноемі Мерлан: Головне - акторська магія
ексклюзив
Ноемі Мерлан: Головне - акторська магія

6 лютого на екрани України виходить один з найпомітніших французьких фільмів року - стрічка Селіни Сьямми «Портрет дівчини в огні». Будучи...

30 січня 2020 0 31609