3-й фестиваль Європейського кіно


Новини:  3-й фестиваль Європейського кіно
Пройде в Києві та Донецьку
Глядачі цьогорічного Фестивалю європейського кіно можуть бути здивовані.
Чому Фестиваль європейського кіно відкривається фільмом про революцію в Ірані? Чому один із головних фільмів програми розповідає історію алжирської революції? Чому дія багатьох фестивальних фільмів відбувається поза межами Євросоюзу – в Африці, на Балканах, у Росії або  Киргизстані? Куди поділася Європа?
З 26 травня до 1 червня в Україні відбудеться Третій Фестиваль Європейського кіно. В центрі уваги цьогорічного фестивалю – дві теми: соціально заанґажований кінематограф та досвід європейської копродукції в кіно. Фестиваль традиційно пройде в рамках святкування «Днів Європи в Україні».
Третій Фестиваль Європейського кіно відрізняється від своїх попередників насамперед тим, що його тематика та спектр країн-учасниць не обмежуються територією Європейського Союзу. Згідно з ідеєю Європи як відкритої, плюралістичної території, до програми фестивалю потрапили фільми-копродукції країн ЄС із країнами, що не належать до Євросоюзу: Алжир, Боснія і Герцеговина, Киргизстан, Марокко, Росія, Сербія, Україна. 
Цьогорічну програму фестивалю зосереджено на кінематографі, що коментує актуальні теми й події в сучасному світі, й виходить за кордони Європейського Союзу. Фільм-відкриття фестивалю – дебютна стрічка знаменитої іранської художниці Ширін Нешат «Жінки без чоловіків» - представляє історію іранського перевороту 1953 року очима жінок, що є навдивовижу актуальним у контексті недавніх революцій в арабському світі. Цей фільм – копродукція шести країн, серед яких і Україна. Показ цього фільму на фестивалі є його українською прем’єрою. Тематику арабських революцій продовжить іще один хедлайнер фестивалю – фільм Рашида Бушареба «Поза законом», що брав участь у минулорічному Каннському кінофестивалі та був номінований на «Оскар».
Загалом на фестивалі буде показано 12 фільмів, в тому числі нові твори таких визнаних у світі режисерів, як Ясміла Жбаніч, Крісті Пуйу, Єжи Сколімовскі, Даніс Тановіч. Фільми, що увійшли до програми, брали участь у численних міжнародних фестивалях, серед яких Берлінський, Венеційський і Каннський.
Організатори фестивалю: Представництво Європейського Союзу в Україні та  Представництво Національних інститутів культури ЄС (EUNIC) за підтримки посольств країн-членів ЄС.
Фільми демонструються мовою оригіналу з українськими субтитрами.
Жінки без чоловіків / Zanan-ebedun-emardan
Німеччина – Австрія – Франція – Італія – Україна – Марокко
95’, 2009
Режисер: Ширін Нешат
У ролях: Шаблам Тулуї, Аріта Шарзад, Орсоя Тот
Найвідоміша у світі іранська художниця Ширін Нешат прославилася своїми фото і відеороботами, в яких вона безкомпромісно критикувала ставлення до жінок в ісламському суспільстві. Не дивно, що для свого режисерського дебюту Нешат обрала історію чотирьох іранських жінок, що мешкають у Тегерані у часи військового перевороту 1953 року. Організований британською й американською розвідками переворот призвів до встановлення монархії й радикально вплинув на новітню історію Ірану. У формі поетичного фільму Нешат реконструює ці історичні події очима своїх чотирьох героїнь, кожна з яких уперше в житті усвідомлює себе в якості політичного суб’єкта. Фільм «Жінки без чоловіків» одразу після виходу був сприйнятий як коментар до існуючого політичного протистояння в Ірані, а після низки арабських революцій його актуальність стала ще очевиднішою. Ця перша повнометражна стрічка Ширін Нешат була нагороджена призом за найкращу режисуру на Венеційському МКФ.
Цирк Колумбія / Cirkus Columbia
Боснія і Герцеговіна – Франція – Велика Британія – Словенія – Німеччина – Бельгія – Сербія
113’, 2010
Режисер: Даніс Танович
У ролях: Мікі Манойлович, Борис Лер, Міра Фурлан
Лауреат «Оскара» за фільм «Нічия земля» Даніс Танович знову поєднує комедійну інтонацію з трагічною тематикою війни в колишній Югославії. Цього разу він зосередився на короткому періоді між розпадом Югославії та початком кривавої бійні у Боснії. Головний герой цього фільму – нувориш, що на початку 90-х повертається до рідного боснійського містечка з двадцятирічної еміграції на шикарному мерседесі з молодою коханкою. Першим ділом він викидає свою колишню дружину та сина з їхнього будинку, й починає мститися колишнім друзям за минулі кривди. Та невдовзі розпочинається війна, і нові хазяї життя дуже швидко опиняються в непевному становищі.
Танович, котрий працював телеоператором під час боснійської війни, відтворює атмосферу тих подій у моторошних і подекуди кумедних деталях.
Поза законом
Франція – Алжир – Туніс – Бельгія
137’, 2010
Режисер: Рашид Бушареб
Актори: Джамель Дебузз, Рошді Зем, Самі Буаджіла
Новий фільм франко-алжирського режисера Рашида Бушареба викликав суперечливі відгуки в світовій пресі одразу після його прем’єри на Каннському фестивалі. Один із перших епізодів фільму, в якому алжирське повстання 1945 року показано як розстріл мирної демонстрації французькими військами, спричинив бурхливі дебати між французькими істориками. Головні герої фільму – троє алжирських братів, чиї шляхи розходяться після придушення повстання: один потрапляє у в’язницю за свої політичні погляди, другий іде служити до французької армії, третій – стає гангстером. Багато років потому вони зустрінуться у Франції, де стануть засновниками підпільної організації, що бореться за незалежність Алжиру. Фільм Бушареба – гідне продовження традиції політичного кіно 1960-х, щось середнє між «Рокко та його брати» Вісконті та «Битвою за Алжир» Понтекорво, де історична достовірність час від часу поступається місцем вимогам масового видовища. Фільм виглядає як класичний історичний бойовик, а тенденційне відтворення деяких історичних подій не завадило фільму стати номінантом на премію «Оскар».
Необхідне вбивство / EssentialKilling
Польща – Норвегія – Ірландія – Угорщина
83’, 2010
Режисер: Єжи Сколімовскі
Актори: Вінсент Ґалло, Емманюель Сеньє
Новий фільм польського класика Єжи Сколімовскі («Руки вгору!», «Фердидурке») є водночас продуктом і критикою сучасної глобалізації. Дія фільму розпочинається в Афганістані, де американські солдати беруть в полон місцевого повстанця (в його ролі актор і музикант Вінсент Ґалло). В’язня везуть до тюрми у далекій Польщі, та йому дивом вдається втекти. Для афганського втікача засніжені польські простори постають чимось на кшталт чужої планети. Завдяки цьому режисер має чудову можливість відсторонено подивитися на власну країну, побачити її очима прибульця. Американські загони, що переслідують афганця, перетворюють тихий польський пейзаж на поле бойових дій. Жоден людський контакт із нечисленними місцевими мешканцями, що трапляються на шляху втікача, виявляється неможливим. Винятком стає німа сільська жителька, що дає притулок прибульцеві.
Чеський мир / Ceskimir
Чехія
100’, 2010
Режисери: Віт Клюсак, Філіп Ремунда
У ролях: Джордж Буш-молодший, Барак Обама, Мірек Тополанек
Автори цього фільму прославились кілька років тому завдяки документальній стрічці «Чеський сон», для зйомок якої вони розробили фіктивну рекламну кампанію наддешевого супермаркету й змусили всю чеську столицю повірити в його існування. В своєму новому фільмі вони звертаються до іншої болючої соціальної теми – намірів розмістити в Чехії американську систему протиповітряної оборони. Найпотужніший у світі радар мав бути встановлений всупереч волі місцевих мешканців неподалік маленького села, в тому самому місці, де за часів Холодної війни розміщувались радянські боєголовки. У властивій їм гумористичній манері чеські документалісти фіксують реакції суспільства на цю історію, провокуючи не лише своїх героїв, але й глядачів фільму. В результаті сам Майкл Мур назвав «Чеський мир» одним із найкращих документальних фільмів, які він бачив за останні роки.
Аврора / Aurora
Румунія – Франція – Швейцарія – Німеччина
181’, 2010
Режисер: Крісті Пуйу
У ролях: Крісті Пуйу, Клара Вода, Катрінел Думітреску
«Аврора» - новий фільм режисера, що вважається ключовою особою «нового румунського кіно», безперечно, найцікавішого явища в кіно Європи першої декади століття. Цей фільм – другий у його монументальному циклі «Шість історій з околиць Бухареста», розпочатому знаменитою стрічкою «Смерть пана Лазареску». Із попереднім фільмом Крісті Пуйу «Аврору» пов’язує лише місце дії -похмурі простори румунської столиці - а також тригодинна тривалість та увага до темних, прихованих сторін людського становища. Глядачам, не знайомим із феноменом нового румунського кіно, спершу може бути важко зорієнтуватися в діях головного героя, який, здається, повністю розчиняється в своєму безрадісному побуті. Поступово з хаосу його щоденних дій вимальовується лихий намір, чий сенс відкриється глядачам у приголомшливій розв’язці фільму. Як і «Смерть пана Лазареску», фільм «Аврора» був показаний в програмі «Особливий погляд» минулорічного Каннського кінофестивалю.
Щастя моє / MyJoy
Німеччина – Росія – Україна
127’, 2010
Режисер Сергій Лозниця
У ролях: Віктор Нємєц, Ольга Шувалова, Влад Іванов
Повнометражний ігровий дебют Сергія Лозниці, українсько-російського документаліста, що мешкає в Берліні, став найважливішою подією в українському кіно останнього десятиріччя. У стрічці «Щастя моє» Лозниця винайшов новий жанр – роуд-муві, чиї герої пересуваються не лише в просторі, але й у історичному часі. Дія фільму, знятого у східній Україні, відбувається в сучасній російській глибинці з кількома флешбеками у воєнне минуле – та в цілому «Щастя моє» сприймається як приголомшливий коментар до пострадянської ситуації, спільної для України та Росії. Одна з головних тем фільму – патологічне насильство пострадянських правоохоронних органів – набула дивовижної актуальності одразу після його прем’єри в Каннах 2010 року, коли по Україні прокотилася хвиля міліцейського свавілля, чиїми жертвами стали кілька невинних людей.
Повішений / El juego del ahorcado
Іспанія – Ірландія
114’, 2008
Режисер: Мануель Ґомез Перейра
У ролях: Клара Лаґо, Адріано Сервантес, Адріана Уґарте
Один із найцікавіших іспанських комедійних режисерів цього разу виступив у новому для себе жанрі психологічного трилера. В центрі – історія кохання, що розпочинається в іспанській провінції 1970-х, коли хлопчик і дівчинка намагаються приховати вчинену під час дитячих ігор шкоду. Між ними розвиваються незвичайні, засновані на спільній таємниці стосунки. Історія стає драматичнішою, коли дівчина стає жертвою зґвалтування, вбиває свого ґвалтівника та просить хлопця сховати його тіло. Стосунки між головними героями стають все більш хворобливими  – не лише через спільні травми, а й через надмірне втручання батьків у їхнє життя. Ситуація ще більш ускладнюється, коли дівчина вирішує виїхати до Ірландії.
Крадій світла / Svet-Ake
Франція – Киргизстан – Німеччина - Нідерланди
80’, 2010
Режисер: Актан Арим Курбат
У ролях: Актан Арим Курбат, Таалайкан Абазова, Аскат Сулайманов
Головний герой фільму – електрик, що має набагато більший вплив на навколишніх людей, ніж вимагає його робота. Він – остання ланка у великій енергетичній системі – стає зв’язковим між геополітичними проблемами пострадянського простору та простими людьми. Економічний занепад країни завдав великого удару її мешканцям, та в цій ситуації головний герой фільму несе людям не лише електричне світло (яке досі часто зникає), але гарний веселий настрій.
Ілюзіоніст / TheIllusionist
90',  2010    
Франція – Велика Британія   
Режисер: Сільвен Шоме
Ілюзіоністи – це вимираючий різновид митців. З того часу як рок і поп-зірки витіснили нашого героя на периферію шоу–бізнесу, а на життя заробляти стало дедалі складніше, він змушений погоджуватись на виступи у сумнівних місцях: підозрілих підвальних залах, на приватних вечірках або в дешевих барах чи кафе. В одному з таких Богом забутих місць – сільському пабі на західному узбережжі Шотландії  - він зустрічає невинну молоду дівчину на ім'я Еліс. Ця зустріч повністю змінює його життя. Еліс так само, як і решта відвідувачів тієї ночі, в захваті від його магічних трюків. Але, на відміну від інших, Еліс зачарована нашим героєм і впевнена, що його трюки – це справжня магія.
На шляху / Na putu
Боснія і Герцеговіна – Австрія – Німеччина – Хорватія
100’, 2010
Режисер: Ясміла Жбаніч
У ролях: Звінка Світесіч, Леон Лучев, Ермін Браво
Одна з найперспективіших балканських режисерок Ясміла Жбаніч у новому фільмі продовжує досліджувати воєнні травми пост-югославського суспільства, яке вона розпочала в своїй дебютній стрічці «Ґрбавіца», нагородженій Золотим ведмедем Берлінського МКФ у 2006 році. Головні герої фільму «На шляху» - пара молодих боснійських мусульман, яким не дають спокою психологічні травми часів війни. Влаштовуючись на роботу завдяки другові, хлопець не підозрює, що його втягують у мережу радикальних мусульман-ваххабітів, і він поступово перетворюється на радикального ісламіста. Це аж ніяк не влаштовує його дівчину, яка не бажає носити хіджаб і віддає перевагу більш поміркованій версії ісламу. Фільм «На шляху» актуальний не лише в контексті ісламського радикалізму, адже він розповідає універсальну історію глибокого перетворення людини, в чиєму житті з’являється потужна та всеохопна ідея.
Піран – Пірано / Piran – Pirano
Словенія – Італія
100’, 2010
Режисер: Ґоран Войновіч
У ролях: Мустафа Надаревіч, Борис Кавацца, Ніна Іванісін
Піран і Пірано – це дві назви одного містечка на Балканах, перша – словенською, друга – італійською. Одного дня в містечку зустрічаються двоє літніх людей, яких колись роз’єднала війна, а тепер роз’єднують лише мови, якими вони говорять. Колись цих людей – італійця Антоніо та боснійця Веліко – об’єднувало кохання до словенської дівчини Аніки. Старий Антоніо повертається до будинку, з якого він був вигнаний у дитинстві, щоб там спокійно померти. Це не влаштовує Веліко, який тепер живе в цьому будинку. Двоє старих поринають у воєнні спогади, коли їм довелося опинитися по різні боки барикад…
Алексей Першко 18 травня 2011


Ім’я:
23 червня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Трейлер мюзиклу «Аннетт» з Драйвером і Котійяр Трейлер мюзиклу «Аннетт» з Драйвером і Котійяр

Від Леоса Каракса.

22 червня 2021 0 359
Повстання звірів у всесвіті Трансформерів Повстання звірів у всесвіті Трансформерів

Подробиці про новий фільм.

23 червня 2021 0 207
«Білосніжка» від режисера «Людини-павука» «Білосніжка» від режисера «Людини-павука»

Головну роль отримала Рейчел Зеглер.

23 червня 2021 0 205
«Загін самогубців: Місія навиліт». Новий трейлер «Загін самогубців: Місія навиліт». Новий трейлер

Зовсім скоро в кіно!

23 червня 2021 0 179
Книжковий Арсенал Довженка Книжковий Арсенал Довженка

Довженко Центр прпонує 2 заходи в рамках «Книжкового Арсенала»

22 червня 2021 0 395