Селінджер від кінематографу


Новини: Селінджер від кінематографу

Теренс Малік. Частина 1

Американського режисера Теренса Маліка багато хто вважає «Селінджером від кінематографу» - не тільки за те, що він після двох успішних фільмів 70-х років минулого сторіччя занурився більш ніж в 20-річне мовчання, але й тому, що він подібно до цього письменника більше уваги приділяє створенню атмосфери, настрою і зображувальній культурі своїх стрічок, а не сюжету (хоча й він в наявності).
Все життя режисера, починаючи від народження, вкрито завісою таємниці: відомо, що він народився 30 листопада 1943 року, але місце його народження варіюється – за одними даними він народився в Вако (штат Техас), за іншими в Оттаві (штат Іллінойс), а за третіми – в Бартлсвілі (штат Оклахома). Малік закінчив філософський факультет престижного Гарвардського університету, де належав до студентського співтовариства Phi Beta Cappa, і кіношколу університету Південної Каліфорнії. В кіно Малік дебютував короткометражкою Lanton Mills, і, за чутками (Його ім’я в титрах не вказано) написав сценарії до режисерського дебюту Джека Ніколсона «Він сказав: поїхали!» та до знаменитого полару Дона Сігела «Брудний Гаррі» з Клінтом Іствудом.
1973 року Малік дебютує в повнометражному кіно стрічкою «Пустки» (Badlands) – трилером, заснованому на реальній історії «веселого вбивці» Чарльза Страквезера та його подружки Керіл Фьюгейт. Вони удвох мандрували Америкою в 50-х роках минулого сторіччя (у фільмі – під іменами Кіт та Холлі), залишаючи за собою кривавий слід. Однак режисера в першу чергу цікавило не саме насильство, а стосунки юних (25 та 15 років) і по-своєму романтичних героїв, повна відсутність у них будь-яких моральних засад. Вміле пародіювання режисером умовностей жанру класичного роуд-муві про пару вбивць-коханців, які протиставили себе суспільству, у поєднанні з вмілою грою акторів (саме з цієї стрічки розпочалася слава Сіссі Спейсек, яка зіграла Холлі), похмурою атмосферою, що вона створювалася натурними зйомками пусток, позбавлених рослинності, як герої – етичних засад, і незвичними діалогами привернули до фільму увагу інтелектуальної публіки. 1973 року стрічка отримала першу премію фестивалю в Сан-Себастьяні.
Через 3 роки Малік знімає свій другий фільм – «Дні жнив» (Days of Heaven). І знову дія розгортається на безкраїх просторах Америки (цього разу – на Середньому Заході), і знову в центрі – історія людських стосунків, тільки цього разу головні герої утворюють своєрідний любовний трикутник. В цій стрічці яскраво проявилася чи не найголовніша характерна риса авторського стилю Теренса Маліка – особлива увага до зображувальної сторони фільму і намагання працювати переважно на натурі. Неймовірно зняті оператором Нестором Альмендросом натурні сцени надали картині фантастичну візуальну красу, Щоправда, Малік іноді заграється, що й дало привід деяким критикам  іронічно говорити, що в «Днях жнив» актори змагалися з пшеничними полями і останні перемогли. Що, мабуть, не зовсім так: саме з цієї стрічки розпочалася світова слава Річарда Гіра. А титанічні зусилля режисера були увінчані призом за режисуру Каннського фестивалю та премією нью-йоркських критиків.
Інший би на місці режисера кинувся б розвивати успіх, але саме після «Днів жнив» і починається 20-річна перерва в режисерській кар’єрі Теренса Маліка.
Алексей Першко 26 травня 2011


Ім’я:
16 червня 2021
Ваш коментар
Тарас
Тарас (Киев) 28 травня 2011 16:08
0

Дякую, Льошо!
Зараз ще добавлю "Тонку червону лінію", щоб веселіше друга частина писалася ;)
.

популярні новини


Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей» Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей»

Так, це вони в гримі!

14 червня 2021 0 450
Г’ю Джекман у трейлері трилера «Ремінісценція» Г’ю Джекман у трейлері трилера «Ремінісценція»

Від авторки «Світу Дикого Заходу».

03 червня 2021 0 2316
Елайджа Вуд стане Токсичним Месником Елайджа Вуд стане Токсичним Месником

Сумували за Фродо?

05 червня 2021 0 1890
Портман і Мур зіграють у режисера «Керол» Портман і Мур зіграють у режисера «Керол»

У драмі «Май грудень».

14 червня 2021 0 456
Сергій Лозниця знову в Каннах
ексклюзив
Сергій Лозниця знову в Каннах

З документальним фільмом «Бабин Яр. Контекст»

03 червня 2021 0 2468