Що таке кінофестиваль


Новини: Що таке кінофестиваль

На прикладі Одеського міжнародного

Кінословник французького видавництва Larousse – одне з найавторитетніших видань у світі кіно – визначає кінофестиваль таким чином:
«кінематографічний захід національного чи міжнародного характеру, конкурсний чи не конкурсний, що він проводиться регулярно чи час від часу, присвячений повнометражному чи короткометражному кіно – іноді і тому і іншому одночасно, кінофестиваль покликаний відображати актуальний стан кіновиробництва чи віддавати належне кінематографічним творам минулого і іноді супроводжується комерційним кіноринком».
Перший захід, який можна вважати прототипом сучасних кінофестивалів, пройшов 1910 року в Мілані за участі французьких, німецьких,Ю американських та італійських фірм. Перший фестиваль в сучасному розумінні терміну відбувся в Італії від 6 до 21 серпня 1932 року.
Щоб точніше розібратися у фестивальній механіці звернімося до вітчизняного матеріалу, а саме – Одеського міжнародного кінофестивалю, який пройде вдруге від 15 до 23 липня 2011 року. Незважаючи на свій юний вік, захід цей має всі ознаки сучасного фестивалю, являючись дійсно мультидисциплінарним заходом в царині кінематографії.
Отже, по-перше, Одеський міжнародний – фестиваль конкурсний. Цього року за головний приз фестивалю «Золотий Дюк» змагатимуться 14 повнометражних ігрових стрічок з 17 країн світу. Всі фільми конкурсної програми об’єднані навкруги однієї досить чітко визначеної ідеї – концептуального почуття гумору. До конкурсної програми фестивалю, серед інших увійшли українська стрічка Олександра Шапіро «Бес Пор No», «Дівчинка-бешкетниця» француженки Селіни Шьямма (доньки Ізабель Юппер), «Альманія: Ласкаво просимо до Німеччини» Ясмін Самдерелі, «Кохання в затяжку» гонконгця Пан Хо-Чена, «Притулок» болгарина Драгоміра Шолєва, «Герої Полярного кола» фіна Доме Карукоскі та інші. І хоча багато з імен авторів конкурсу небагато можуть сказати навіть професіоналам, виходячи з досвіду першого Одеського міжнародного кінофестивалю, можна не сумніватися, що ця програма викличе широкий інтерес як у публіки (організатори розраховують на 60 000 глядачів), так і у кінематографістів (близько 2000).
Як належить солідному фестивалю, конкурсну програму оцінюватиме більш ніж авторитетне журі (див. нашу новину).
Одеський міжнародний – це і фестиваль не конкурсний, який пропонує увазі в першу чергу широкої публіки кращі фільми минулого кінематографічного сезону, серед яких «Кохання утрьох» іменитого німця Тома Тиквера, «Пережити життя» живого класика кінематографічного сюрреалізму Яна Шванкмайєра, «Гавр» фіна Акі Каурісмякі, «У нас є Папа» відомого італійця Нанні Моретті та «Громозека» росіянина Владіміра Котта. Окрім того, в числі позаконкурсних програм фестивалю є ретроспективи «Українська комедія», Made in Odessa, Monty Python та програми «Французька панорама» та «Нове російське кіно».
Одеський міжнародний може вважатися і національним оглядом в певному зародковому стані, адже в його рамках пройде і конкурс на кращий український повнометражний ігровий фільм минулих 2-х років. Переможець конкурсу отримає приз імені Миколи Шустова в розмірі 50 000 гривень.
Можна з упевненістю стверджувати, що Одеський міжнародний виходить за рамки визначення, наведеного на початку цієї статті, адже організує не тільки Літню Кіношколу, в рамках якої можна юуде прослухати лекції Джона Малковіча, Єжі Штура, Отара Іоселіані, Марка Тревіса та Алєксандра Мітти, але й презентацію нових українських кінопроектів, кращий з яких отримає приз від девелоперської компанії UDP в розмірі 25 000 гривень. Таким чином, ОМКФ не тільки презентує стан сучасного вітчизняного кінематографу, але й сприяє його подальшому розвиткові.
І остання важлива складова сучасного кінофестивалю – кіноринок – також є на Одеському Міжнародному. На даний момент цей ринок – єдиний захід подібного роду в Україні для професіоналів. Про свою участь в ньому вже заявили найбільші гравці вітчизняного кіноринку – B&H, «Геміні», «Синергія», «Кіноманія», Aurora Film, «Інтер-фільм», «Топ-фільм», «Вольга Україна», «Молодість», «Каскад фільм» та «Артхаус Трафік».
Отже, як ми бачимо, Одеський міжнародний кінофестиваль має всі яскраво виражені ознаки сучасного кінематографічного заходу високого рівня, і, більше того, знаючи досвід членів команди організаторів ОМКФ, підкріплений відповідним фінансуванням, можна не сумніватися, що у фестивалю є всі шанси стати другою в Україні визнаною FIAPF (Міжнародною асоціацією кіно продюсерів, яка від 1950 року займається регламентуванням кінофестивалів) кіноподією. Нехай навіть і всупереч бажанню його організаторів;)
Алексей Першко 14 червня 2011


Ім’я:
20 червня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Мара, Фой і Макдорманд у трилері «Говорять жінки» Мара, Фой і Макдорманд у трилері «Говорять жінки»

Зоряний каст адаптації роману Міріам Тейвс.

18 червня 2021 0 461
Ван Дамм в Україні. Трейлер «Останнього найманця» Ван Дамм в Україні. Трейлер «Останнього найманця»

Екшн-комедія Netflix, яку знімали в Києві.

08 червня 2021 1 2332
Історія символу Парижа у трейлері драми «Ейфель» Історія символу Парижа у трейлері драми «Ейфель»

Чим натхненна знаменита вежа?

10 червня 2021 0 1773
Поганими дорогами до Атлантиди Поганими дорогами до Атлантиди

Золота Дзиґа 2021: названо лауреатів П’ятої Національної кінопремії

13 червня 2021 0 1233
«Без різких рухів». Трейлер трилера Содерберга «Без різких рухів». Трейлер трилера Содерберга

Дель Торо, Деймон, Чідл та інші.

09 червня 2021 0 2027