Гомон проти Голлівуду


Новини: Гомон проти Голлівуду
Даніель Тоскан дю Плантьє

Леон Гомон: людина та його дітище

Підчас Першої Світової війни компанія Леона Гомона збавляє оберти, але і її закінчення не приносить Гомону полегшення в бізнесі: всі більш жорстоким стає тиск з боку американської кіноіндустрії. Як колись сам Гомон «розчавив» Мельєса, так тепер Голлівуд тисне на підприємства Гомона. 1925 року Гомон робить спробу альянсу з одним з голлівудських мейджорів «Метро-Голдвін-Майєр», але цей союз триває недовго. Як це не парадоксально, але саме з появою звукового кіно імперія Гомона втрачає землю під ногами. Парадоксальність ситуації полягає на тому, що саме Гомон був одним з піонерів звукового кіно (див. нашу статтю), а 1928 року під його егідою знімається перший французький звуковий фільм «Води Нілу» режисера марселя Вандаля. 1930 року Леон Гомон полишає компанію, залишивши своєму послідовнику Луї Оберу фірму з річним оборотом більше 100 мільйонів франків. Обер об’єднує «Гомон» з компанією «Франко-фільм», і нова компанія випускає на екрани такі помітні стрічки як «Кольє Королеви» Гастона Равеля та «Трагедія на шахті» Георга-Вільгельма Пабста. Окремі успіхи не можуть виправити загальне погане становище компанії,  і 1938 року вона оголошується банкротом. До початку 40-х років минулого століття Національний Кредитний банк Франції відкриває «Нове товариство закладів Гомон», яке не припиняє своєї діяльності і підчас нацистської окупації Франції. В цей період компанія випустила на екрани такі стрічки як «Донька землекопа» Марселя Паньоля, «Білявка» Анрі Мае, «Клітка для солов’я» Жака Древіля. Після Звільнення «Гомон» вступає до одного з найпродуктивніших періодів в своїй історії: в цей час знімаються стрічки «Антуан та Антуанетта» Жака Беккера, «Нічні красуні» Рене Клера, «Засуджений до смерті втік» Робера Брессона та практично всі фільми класиків світового кіно Саша Гітрі та Марселя Паньоля. Незважаючи на це і на енергійне керівництво Алена Пуаре (батька режисера «Візитерів» Жана-Марі Пуаре) від початку 60-х років в компанії починається нова криза, яка сягає свого апогею в середині 70-х років. На роль кризового менеджера заклякається 35-річний Даніель Тоскан дю Плантьє, який нині вважається у Франції одним з найвидатніших продюсерів та менеджерів кінематографу за всю його історію. Удачі цього періоду (Тоскан дю Плантьє в ролі генерального директора керував компанією до 1985 року) нерозривно пов’язані з авангардистською політикою керівництва компанії (президент – Ніколя Сейду), яке невпинно йшло курсом Луї Фейада: створити противагу масовому кінематографу і бути «оплотом художності в самому серці кіноіндустрії».
Зусиллями Тоскана дю Плантьє під маркою «Гомон» знімаються твори, які вже увійшли до історії кінематографу (як авторського, так і комерційного): «Кузен, кузіна» Жана-Шарля Таккела, «Маркіза О» Еріка Ромера, «Мереживниця» Клода Горетта, «Дон Жуан» Джозефа Лоузі, «Паяц» Жоржа Лотнера, «Невезучі» Франсіса Вебера, «Нічь в Варенні» Етторе Сколи, «Дантон» Анджея Вайди, «За наші кохання» Моріса Піала, «Кармен» Франческо Розі, «І корабель пливе» Федеріко Фелліні, «Вітаю тебе, Маріє» Жана-Люка Годара, «Підземка» Люка Бессона.
На сьогоднішній день «Гомон» ділить французький та європейський кінематографічний ринок з «Пате» та UGC. Ось такий він – короткий портрет підприємства, яке Анрі Фекур порівнював з аристократією кінобізнесу і яке й донині уособлює собою все краще й гірше у французькій кіноіндустрії.
Алексей Першко 22 червня 2011


Ім’я:
18 червня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Дженніфер Лопес зіграє у фантастиці «Атлас» Дженніфер Лопес зіграє у фантастиці «Атлас»

Від режисера «Розлому Лос-Анджелеса».

16 червня 2021 0 536
Ще одна екранізація Стівена Кінга Ще одна екранізація Стівена Кінга

Творець «Ганнібала» і «Американських богів» зніме нову версію «Кристини».

11 червня 2021 0 1364
Портман і Мур зіграють у режисера «Керол» Портман і Мур зіграють у режисера «Керол»

У драмі «Май грудень».

14 червня 2021 0 903
Поганими дорогами до Атлантиди Поганими дорогами до Атлантиди

Золота Дзиґа 2021: названо лауреатів П’ятої Національної кінопремії

13 червня 2021 0 941
Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей» Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей»

Так, це вони в гримі!

14 червня 2021 0 919