Олександр Невський


Новини: Олександр Невський

Кращий історичний фільм №3

Оригінальна назва: Александр Невский
Виробництво: Мосфільм
Постановка: Сергій Ейзенштейн
Сценарій: Сергій Ейзенштейн та Петро Павленко
Оператор: Едуард Тіссе
Музика: Сергій Прокоф’єв
Художники-постановники: Іосиф Шпінель та Микола Соловйов
Художник по костюмах: Костянтин Єлісєєв
Монтаж: Сергій Ейзенштейн та Есфірь Тобак
Виконавці головних ролей: Микола Черкасов (князь Олександр Невський), Микола Охлопков (Буслай), Андрій Абрикосов (Гаврила Алексич), Володимир Єршов (магістр Тевтонського ордену).
Знято на 35мм, чорно-білий
СРСР, 1938 рік, 112 хвилин
Тема: 13 сторіччя, на західні рубежі Русі наступають війська Тевтонського ордену, які захоплюють Псков, піддають тортурам та вбивають місцевих жителів. Новгородський люд на вічі вирішує збирати дружину та кликати на командування нею князя Олександра Ярославича, прозваного Невським за перемогу над шведами на Неві 1240-го року. Війська сходяться до берегів замерзлого Чудського озера, на льоду якого і розігрується знамените Чудське побоїще у квітні 1242 року.
Фільм з’являється за кілька місяців до підписання німецько-радянського пакту про ненапад і покликаний був консолідувати народ перед лицем можливої нацистської агресії. Ейзенштейн змушений був полишити два незавершені проекти – «Хай живе Мексика» та «Бежин луг» - і приступити до зйомок «Олександра Невського». На фільмі були зібрані кращі творчі сили СРСР: знімав фільм великий оператор Едуард Тіссе, музику написав од із найвидатніших композиторів минулого сторіччя Сергій Прокоф’єв, а про акторський склад і говорити не доводиться. Окремо варто відзначити, що музика Прокоф’єва до фільму є повноцінним класичним твором, який згодом був об’єднаний самим композитором в кантату «Олександр Невський». За визнанням самого Ейзенштейна, деякі епізоди стрічки монтувалися саме по записаній музичній фонограмі.
Стрічка з’явилася в радянських кінотеатрах 1938 року і мала шалений успіх, який можна порівняти хіба що з успіхом фільму «Чапаєв» братів Васильєвих. З початком Великої Вітчизняної війни «Олександр Невський» знову випускається на екрани і з ще більшим успіхом.
Навіть якщо відкинути пропагандистську роль фільму і розглянути його виключно в кінематографічному контексті, «Олександр Невський» визнаний шедевром у всьому світі. Французький критик Жан-Пьєр Фрембуа згадує, що навіть при перегляді стрічки у Французькій синематеці в оригінальній версії без субтитрів, візуальна краса та драматична напруга, яка сягала свого піку в сцені Льодового побоїща, вражала і робила фільм гідним для включення в усі підручники з режисури.
Знімальна група «Олександра Невського» майже у повному складі працювала і над наступним фільмом Сергія Ейзенштейна – «Іваном Грозним».
Алексей Першко 24 червня 2011


Ім’я:
14 червня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Ще одна екранізація Стівена Кінга Ще одна екранізація Стівена Кінга

Творець «Ганнібала» і «Американських богів» зніме нову версію «Кристини».

11 червня 2021 0 629
Знайдено актрису на головну роль у новому «Хижаку» Знайдено актрису на головну роль у новому «Хижаку»

Зірковий час Ембер Мідфандер.

05 червня 2021 0 1732
Білл Скарсгард приєднався до «Джона Віка 4» Білл Скарсгард приєднався до «Джона Віка 4»

Друг чи ворог?

08 червня 2021 0 1156
«Без різких рухів». Трейлер трилера Содерберга «Без різких рухів». Трейлер трилера Содерберга

Дель Торо, Деймон, Чідл та інші.

09 червня 2021 0 1058
У «Джокера» буде сиквел У «Джокера» буде сиквел

Сценарій напише автор першого фільму Тодд Філліпс.

31 травня 2021 0 2363