Андрій Рубльов


Новини: Андрій Рубльов

Історичний фільм №4
Оригінальна назва: Андрей Рубльов (Пристрасті за Андрієм)
Виробництво: Мосфільм
Постановка: Андрій Тарковський
Сценарій: Андрій Міхалков-Кончаловський, Андрій Тарковський
Оператор-постановник: Вадим Юсов
Художник-постановник: Євген Черняєв
Музика: В’ячеслав Овчинніков
Монтаж: Людмила Фейгінова
Виконавці головних ролей: Анатолій Солоніцин (Андрій Рубльов), Микола Грінько (Даніїл Чорний), Іван Лапіков (Кирило), Микола Сєргєєв (Феофан Грек), Ірма Бауш, Микола Бурляєв (Бориска Моторін), Брій Нікулін (монах Патрикей), Ролан Биков (скоморох).
Знято на 35мм, чорно-білий, остання частина кольорова.
СРСР, 1966, 185 хв. – скорочена прокатна версія, 205 хв. – повна режисерська версія.
Тема: Мандри монаха Андрія Рубльова та його супутників (Кирила та Даніїла Чорного) Руссю початку 15-го століття. Їхня зустріч з війною. З іншим великим іконописцем тієї епохи Феофаном Греком. З народом. З життям. Зі смертю. З іншими. Зустріч з оточуючим світом.
Не дивлячись на «Золотого Лева» Венеціанського фестивалю 1962 року за «Іванове дитинство», Андрій Тарковський відчуває певні труднощі при постановці свого наступного фільму – «Андрія Рубльова»  про мандри великого іконописця Русся початку 15-го сторіччя. Пройде 4 роки, перш ніж ця стрічка побачить світ. І то сві, так би мовити, обмежений – в грудні 1966 року відбулася лише прем’єра в Домі кіно Спілки кінематографістів СРСР, а у відносно широкий прокат (277 копій для СРСР було не такою вже й вражаючою цифрою) виходить тільки в кінці грудня 1971 року. Фільм переглянуть майже 6 мільйонів глядачів. По справжньому широка прем’єра стрічки відбулася тільки 1987 року.
Розповідь у фільмі розбито на 8 новел-епізодів, дія яких розгортається від 1400-го до 1423-го року. Окремі новели сюжетно мало пов’язані між собою, але змальовують загальну картину середньовічної Русі, яка складається на зразок мозаїки.
Картина, не зважаючи на її напівзаборонений статус, стала подією в кінематографічному світі. Вперше в радянському кіно було представлено епічний погляд на духовну, релігійну сторону середньовічної Русі. Трійця головних героїв, ніби протиставлена християнській Трійці, являє зіткнення різних за характером людей; всі події ніби відфільтровані поглядом головного героя – тезки режисера. Як писала про фільм Майя Туровська, це «величезний кінематографічний цикл про життя та діяння художника, які на відміну від соціальних утопій здатні перетворити світ на гармонію».
Треба відзначити, що релігійно-філософська проблематика фільму насторожила не тільки радянських чиновників від культури, але й, наприклад, відомого письменника-дисидента Олександра Солженіцина, який засудив Тарковського за спрощення та викривлення духовної атмосфери рубльовських часів, довільну трактовку середньовічного життя. Дорікали Тарковському і за натуралізм та жорстоке поводження з тваринами.
Варто також відзначити, що переслідування Тарковського радянською системою все ж дещо перебільшені: той же «Андрій Рубльов» був представлений в Каннах (поза конкурсом) і відзначений там призом FIPRESCI (як і інші фільми режисера), а у виробництві своїх фільмів Тарковський відчував труднощі і на Заході, де він залишився 1984 року. А фільмом «Сталкер» Тарковський створив прецедент, рівних якому немає в історії кіно: він повністю знімав його тричі, адже йому не сподобалася перша версія, знята видатним оператором Георгієм Рербергом на дефіцитній в СРСР плівці Kodak.

Алексей Першко 30 червня 2011


Ім’я:
19 червня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Мара, Фой і Макдорманд у трилері «Говорять жінки» Мара, Фой і Макдорманд у трилері «Говорять жінки»

Зоряний каст адаптації роману Міріам Тейвс.

18 червня 2021 0 210
Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей» Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей»

Так, це вони в гримі!

14 червня 2021 0 1015
Дженніфер Лопес зіграє у фантастиці «Атлас» Дженніфер Лопес зіграє у фантастиці «Атлас»

Від режисера «Розлому Лос-Анджелеса».

16 червня 2021 0 632
Поганими дорогами до Атлантиди Поганими дорогами до Атлантиди

Золота Дзиґа 2021: названо лауреатів П’ятої Національної кінопремії

13 червня 2021 0 1034
У «Круелли» буде друга частина У «Круелли» буде друга частина

Сиквел приквела.

06 червня 2021 0 2336