Кінознавство


Новини: Кінознавство

Теорія, історія, критика, соціологія

Якщо ще хоч кимось кіно в цьому світі розглядається як мистецтво, то існує і наука, яка вивчає кінематограф саме в цій якості і як засіб масової комунікації в системі мистецтв та культури.
Кінознавство межує з естетикою, соціологією та психологією. Розділи кінознавства – теорія кіно, історія кіно, кінокритика та кіно соціологія. З кінознавством логічно межують кіно педагогіка та кіно освіта. Допоміжними дисциплінами є кіно бібліографія та фільмографія.
Історія кіно вивчає зародження, розвиток та структуру кінематографу як соціально-культурного явища, а всередині його – генезис та еволюцію кіно як мистецтва. Кінематограф – складний комплекс. Це не тільки фільмовиробництво, але й їхній прокат, кінопромисловість, кінотехніка, і всі ці області активно впливають на розвиток власне мистецтва, яке неможливо зрозуміти, відволікаючись від реальних умов створення та побутування фільму. Саме тому історія кіно не може зводитися тільки до історії кінотворчості.
Однак саме історія кіно творчості знаходиться в центрі уваги істориків кіномистецтва. Вони вивчають причини, як породили новий вид мистецтва, умови його становлення та розвитку, закономірності його еволюції, встановлюють її періодизацію. Існують написані різними авторами історії світового кіно, історії національних кінематографій, історії видів та жанрів кіно.
Теорія кіно вивчає поетику та специфіку кіно в історичному розвитку, фільм як ідейно-художнє ціле, творчий метод та напрямки в кіномистецтві. В тісному союзі з історією кіно, спираючись на її матеріали та висновки, теоретики кіно досліджують зародження та розвиток специфічних виразних засобів екрану, становлення нового мистецтва та його поетики, процес збагачення художньої системи фільму. Теорія кіно вивчає свій предмет у його взаємозв’язках з іншими мистецтвами та в широкому контексті світової культури, як класичної, так і сучасної. Розробляються теорії видів та жанрів кіно, теорії художніх компонентів фільму – сценарію, режисури, операторської, акторської, декораційної, кінокомпозиторської майстерності. Теорія кіно є історично дисципліною, подібно до того, як історія кіно – дисципліна теоретична, адже без теорії предмету немає його історії, а без історії немає теорії предмету.
Кінокритика на базі теорії та історії кіно оцінює ідейно-художні якості фільмів, явищ кіномистецтва та аналізує кінопроцес, всередині якого кожен фільм, кожен творчій феномен знаходить своє місце та своє пояснення. Кінокритика, як і будь-яка художня критика, - вид творчої діяльності, в якій розкриваються особистість автора, його погляди на мистецтво, його світосприйняття, смаки.
Соціологія кіно займається вивченням різноманітних проблем, пов’язаних з функціонуванням в суспільстві фільму та кінематографу в цілому. Вона досліджує глядацьку аудиторію в її складі, різноманітності, еволюції, встановлює закономірності кіносприйняття і його особливостей, формування глядацьких потреб, очікувань, системи культурологічних цінностей. Соціологія кіно вивчає прямі та зворотні зв’язки кіномистецтва з його надзвичайно складною, динамічною аудиторією і тим самим взаємодіє з історією та теорією кіно.
Кінознавство не може розвиватися без бібліографії – різного роду науково-довідкової літератури, і без фільмографії – наукового опису фільмів та фільмофонду.
Алексей Першко 12 липня 2011


Ім’я:
24 червня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Трейлер ромкома «НЕідеальний чоловік» з Деном Стивенсом Трейлер ромкома «НЕідеальний чоловік» з Деном Стивенсом

Від авторки "Неортодоксальної».

24 червня 2021 0 275
Чи повернеться «Київ» до Києва? Чи повернеться «Київ» до Києва?

Суд повернув кінотеатр колишнім орендарям

24 червня 2021 0 238
«Загін самогубців: Місія навиліт». Новий трейлер «Загін самогубців: Місія навиліт». Новий трейлер

Зовсім скоро в кіно!

23 червня 2021 0 427
Повстання звірів у всесвіті Трансформерів Повстання звірів у всесвіті Трансформерів

Подробиці про новий фільм.

23 червня 2021 0 460
«Білосніжка» від режисера «Людини-павука» «Білосніжка» від режисера «Людини-павука»

Головну роль отримала Рейчел Зеглер.

23 червня 2021 0 447