Увійти через
facebook
 

Шарль Пате. Частина 2


Новини: Шарль Пате. Частина 2

Кінопросвітник

Після того, як Пате прийшла щаслива думка здавати фільми в оренду, а не продавати їх, його імперія стрімко розростається. Її філіали відкриваються в Лондоні, Москві, Нью-Йорку, Брюселі, Берліні, Одесі, Будапешті, Калькутті, Сингапурі. Але публіка, яка в основному складалася з відвідувачів ярмаркових балаганів, більше не задовольняла Пате. Він намагається розширити її, адже він впевнений, що «кіно стане театром, газетою та школою завтрашнього дня». Він фінансує перші наукові стрічки доктора Жана Командона, підтримує розвиток фірми «Фільм д’Ар» та починає видавати кінематографічний щотижневик Pathe Journal з філіалами за кордоном (в Нью-Йорку, Лондоні та Берліні). В жорсткій конкурентній боротьбі Пате забирає у Джорджа Істмана європейську монополію на виробництво плівки. Наприкінці 1910 року обсяг промислового сектору імперії Пате складав 60 мільйонів франків золотом.
Підчас Першої світової війни Пате, як і Гомону, довелося протистояти масовому напливу американської кінопродукції. Втриматися на плаву йому вдається завдяки випуску серіалів, які знімалися там же в Америці (наприклад, знаменіті «Таємниці Нью-Йорку» Луї Ганьє), і щотижневика Pathe News, випуски якого розповсюджувалися у всіх штатах США.
Інші закордонні філіали імперії Пате (в Берліні, Відні, Москві) значно постраждали підчас війни, тому він змушений був поступитися значною частиною своїх володінь. В цей період великі кінематографічні форми знімаються рідко, але й серед них є видатні твори: «Я обвинувачую» та «Колесо» Абеля Ганса, «Червоний готель» та «Вірне серце» Жана Епштейна. Але занепад імперії Пате вже був близький, і першою його ознакою стала уступка виробництва плівки компанії Kodak в 1926 році. Ще через 3 роки ведення справ в компанії було довірено Бернару Натану – румуну з надзвичайними амбіціями, який раніше спеціалізувався на виробництві порнографічних фільмів. Чи то він зумів переконати Шарля Пате в своїх великих зв’язках, чи то Пате, який вже став досить багатою людиною, просто вирішив піти на покій. 1930 року Пате остаточно відходить від справ.
В період від 1929 до 1935 року компанія «Пате-Натан» виробляє 60 повнометражних стрічок, серед яких «Маленька Ліза» Жана Гремійона, «Дерев’яні хрести» Раймона Бернара, «Останній мільярдер» Рене Клера і кілька прекрасних стрічок Моріса Турнера. Переживши банкротство 1939 року, компанія Пате відроджується до життя і під різними назвами існує і до сих пір, розгортаючи свою діяльність у багатьох сферах кінематографу – продюсерстві, виробництві кіно обладнання, дистрибуції.
Шарль Пате помер на Різдво 1957 року в Монако зі спокійним серцем та бездоганною репутацією. Цій підприємливій людині ми зобов’язані багатьма винаходами: застосуванню кольору шляхом розфарбовування плівки методом трафарету, втіленому у виробництво ще на початку кінематографу, введення в обіг зменшених форматів плівки, відкриттям студій в Жуанвілі та численних кінозалів в Парижі та провінції (більша частина з яких працює і до сих пір). Одним з головних досягнень Пате є видання 1918 року «Дослідження про еволюцію кіновиробництва, призначене авторам, сценаристам, режисерам, операторам та артистам», яке демонструє  надзвичайну широту поглядів цього самоука та досконале знання ним кіно як мистецтва та індустрії.
Алексей Першко 28 липня 2011
Like

Ім’я:
20 жовтня 2019
Ваш коментар

популярні новини


Наомі Гарріс може зіграти в "Веномі 2" Наомі Гарріс може зіграти в "Веномі 2"

Актриса веде переговори про роль лиходійки.

18 жовтня 2019 0 257
Йогансон і Драйвер у першому трейлері "Брачної історії" Йогансон і Драйвер у першому трейлері "Брачної історії"

Драма про складні відносини.

18 жовтня 2019 0 291
Найжорстокіший бойовик в світі Найжорстокіший бойовик в світі

Під голос актора Хоакіна Фенікса і музику Мобі

18 жовтня 2019 0 260
Роберт Паттісон: "Бетмен – не герой" Роберт Паттісон: "Бетмен – не герой"

Актор стверджує, що з його персонажем щось не так.

18 жовтня 2019 0 257
Бен Аффлек зіграє в драмі "Падіння на Землю" Бен Аффлек зіграє в драмі "Падіння на Землю"

А, можливо, і зніме її.

18 жовтня 2019 0 240