Канни: народження фестивалю


Новини: Канни: народження фестивалю

Історія, частина 3

На встигла завершитися Друга Світова, як група ентузіастів на чолі з Жоржем Гюісмансом та Філіпом Ерланже почала вимагати від уряду виконання умов Генеральної угоди про проведення фестивалю в Каннах. Їхню ініціативу гаряче підтримав муніципалітет міста, обраний від народного Фронту. Але ентузіазму було недостатньо: катастрофічно не вистачало приміщень, адже Генеральний штаб американської окупаційної армії реквізував майже всі муніципальні приміщення і перетворив місто на курорт для американських солдат. То ж ініціаторам фестивалю довелося відкласти свої плани на рік, коли американці мали б піти з території Франції.
Але минає рік, і організаторам фестивалю доводиться стикнутися з труднощами ще більшими: американці так і залишилися на Лазурному березі, розкішний колись курорт лежав практично в руїнах, не вистачало всього – електрики, продовольства, грошей, транспорту. Але і ці труднощі не зупинили ентузіастів.
Були і проблеми іншого порядку: як ми вже згадували в попередній статті, розчарування від зриву фестивалю 1939 року та участь Франції в тому ж 39-му у «фашистському» Венеціанському фестивалі, який англійці та американці бойкотували, не були забуті. Преса починає масовану кампанію з дискредитації фестивалю. І для цього були всі підстави: Венеціанський фестиваль, який мав би розпочатися 23 вересня 1946 року, вже мав заявки та конкурсні програми від 9-ти країн, тоді як Канни наразі залишалися ні з чим.
Тоді організатори фестивалю за підтримки уряду розсилають запрошення майже всім країнам-членам ООН, але до середини літа отримують лише 7 заявок на участь. Було від чого впасти у відчай, тим більше що преса не припиняє своїх нападок. Хоча можливо саме це і зіграло на руку фестивалю – реклама є реклама – та й ностальгія за святом зіграла свою роль. За кілька тижнів до початку фестивалю заявки на участь надходять від 21 країни. Організатори фестивалю схопилися за голову – в країні не було ресурсів для проведення заходу такого масштабу, але Філіп Ерланже не дарма стільки років провів на дипломатичній ниві. В результаті витонченої дипломатичної гри Канни все ж змогли прийняти більше 500 гостей, які привезли з собою 46 повнометражних та 68 короткометражних фільмів, І нехай серед гостей було більше дипломатів, ніж кінематографістів, але все ж 20 вересня 1946 року Канни в один момент перетворюються на світову столицю кіно. Переповнений зал в Старому Казино захоплено приймає фільм відкриття – радянську стрічку Юлія Райзмана «Берлін». Президентом журі першого фестивалю був Жорж Гюісманс, а серед 18-ти його членів був і видатний радянський режисер Сергій Герасимов. Головний приз було символічно поділено між 11-ма стрічками «на знак визнання заслуг національних кіно шкіл». Першим режисером-лауреатом Канн став француз Рене Клеман, чию стрічку «Битва на рейках», яка оспівувала подвиги французького Спротиву, із захватом прийняли і журі, і глядачі, і критика.
Каннський фестиваль вириває ініціативу у Венеції і швидко набирає обертів, стаючи справжньою столицею світового кіно. З тих пір лише двічі (1948, 1952)фестиваль не відбувся через проблеми з будівництвом нового Палацу фестивалів. Але вже від 1955 року, коли головний приз фестивалю остаточно оформився у вигляді «Золотої Пальмової гілки», Канни перетворюються на найпрестижніший і найрозкішніший кінофоруму світу, складаючи відчутну конкуренцію самому «Оскару». Сьогодні канські тріумфатори займають в історії кіно чи не біль почесне місце, ніж лауреати «Оскара». Саме Канни вже давно диктують моду, виявляючи тенденції і віяння, відкриваючи світові нові кінематографії та імена з усіх куточків світу. Саме Канни та його організатори задають світовому кіно той рівень, вище якого піднятися йо як непросто.
Алексей Першко 31 липня 2011


Ім’я:
31 липня 2021
Ваш коментар

популярні новини


«Мисливці за привидами: З того світу». Новий трейлер «Мисливці за привидами: З того світу». Новий трейлер

Прем'єра – у листопаді.

28 липня 2021 0 440
«Будинок Гуччі» Рідлі Скотта. Перший трейлер «Будинок Гуччі» Рідлі Скотта. Перший трейлер

Гага, Драйвер, Лето, Айронс, Пачіно, Гаєк.

30 липня 2021 0 257
Вілл Сміт у трейлері драми «Король Річард» Вілл Сміт у трейлері драми «Король Річард»

Історія родини сестер Вільямс.

28 липня 2021 0 356
Айзек і Дефо  у трейлері «Холодного розрахунку» Айзек і Дефо у трейлері «Холодного розрахунку»

Від сценариста «Таксиста».

29 липня 2021 0 309
Зірки Marvel зіграють у комедійному горорі Зірки Marvel зіграють у комедійному горорі

Ентоні Макі і Девід Гарбор – у фільмі «У нас привид».

28 липня 2021 0 361