Оскар: народження нагороди


Новини: Оскар: народження нагороди

Історія: частина 5

Практично одночасно зі створенням Американської кіноакадемії народилася і ідея створення нагороди за видатні досягнення в кінематографі. Для втілення цієї ідеї Академія створила Комітет з нагородження, до якого увійшли Ричард Бартелмесс, Генрі Кінг, Сід Грауман, Бесс Мередіт, Седрік гіббонс, Стюарт Блектон і Девід Уорк Гріффіт, чи не найвидатніший його член.
Від самого початку Комітет з нагороджень стикнувся з проблемою визначення адресатів нагороди: після палких дебатів до липня 1928 року був затверджений список з 12 категорій (або, за нинішньою модою, номінацій):
1. Найвидатніша продукція
2.Досягнення актора
3.Досягнення актриси
4.Досягнення в режисурі драми
5.Досягнення в режисурі комедії
6.Досягнення в кінозйомці
7.Досягнення художника-постановника
8.Досягнення в інженерних ефектах
9.Досягнення у створенні оригінального сюжету
10.        Досягнення у створенні сценарію-екранізації
11.        Досягнення у створенні тексту титрів
12.        Найбільш художня або унікальна продукція
(Назви номінацій наводяться за книгою А.Дунаєвського та Д.Гєнєралова «Премія «Оскар». Претенденти та переможці»).
Перші нагороди були призначені творцям фільмів, що вони були зняті в період від 1 серпня 1927 року до 31 липня 1928 року, і тільки 1934 року концепцію було змінено і регламент конкурсу став охоплювати календарний рік.
Іншою була і система визначення переможців: спочатку кандидатури розглядалися Радами суддів, створених у кожному відділі Академії (див. нашу попередню статтю), які визначали номінантів в 10-ти категоріях (окрім першої та останньої), а самих переможців визначала центральна Рада суддів, до складу якої входили по одному представнику від кожного відділу. Всупереч демократичним традиціямJ списки номінантів не оприлюднювалися.
Визачення перших володарів призу затягнулося на 6 місяців – імена переможців були оголошені пресі 15 лютого 1929 року, а сама церемонія вручення призів відбулася ще через півроку – 16 травня.
Цікаво, що спочатку передбачалося просто вручити переможцям цінні призи, але художник студії MGM Седрік Гіббонс запропонував проект спеціальної статуетки, яку виготовив скульптор Джордж Стенлі за чималенький на ті часи гонорар в 500 доларів. З тих пір змінювався лише склад матеріалів, з яких виготовлялася статуетка та її виміри, але не її зовнішній вигляд. Товарним знаком статуетка «Оскара» стала 2 вересня 1941 року. Своє ім’я нагорода отримала лише 1931 року, а з приводу його виникнення існує кілька легенд, і яка з них правдивіше ми не дізнаємось ніколиJ. Вже до 1936 року ім’я Оскар настільки прив’язалося до статуетки, що великий та страшний Волт Дісней згадав його, отримуючи приз за мультфільм «Три порося» (в дужках зазначимо, що Дісней і сьогодні залишається – і залишиться назавжди – рекордсменом за кількістю завойованих статеток: їх у нього 26!).
Природно, що науково-технічний прогрес не міг не позначитися на кількості номінацій, яка постійно змінювалася поки 1941 року не сягла 24-х – з тих пір кількість номінацій є приблизно такою.
Собівартість виготовлення статуетки за час її існування знизився зі 100 доларів до приблизно 60-ти. Від 1950-го року існує правило, згідно з яким володар «Оскара», який бажає продати статуетку, має спершу запропонувати її Академії за 1 долар. А яка істинна ціна «Оскара» можуть сказати лише його володарі: якщо ви не отримали його, то він не має для вас жодної цінності, а от якщо отримали…
Алексей Першко 11 серпня 2011


Ім’я:
24 липня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Деймон, Драйвер і Аффлек у трейлері «Останньої дуелі» Деймон, Драйвер і Аффлек у трейлері «Останньої дуелі»

Перший трейлер нової роботи Рідлі Скотта.

20 липня 2021 0 689
«Дюна» Дені Вільньова. Новий трейлер «Дюна» Дені Вільньова. Новий трейлер

Прем’єра – восени.

24 липня 2021 0 90
Джон Сіна у трейлері комедії «Друзі по відпустці» Джон Сіна у трейлері комедії «Друзі по відпустці»

Зірка «Форсажу 9» йде у відрив.

22 липня 2021 0 322
Леслі Грейс отримала роль Бетдівчини Леслі Грейс отримала роль Бетдівчини

Дочка комісара Гордона.

22 липня 2021 0 361
Каннський кінофестиваль-2021: переможці Каннський кінофестиваль-2021: переможці

У Каннах роздали нагороди.

17 липня 2021 0 1457