Венеція: на порозі нового століття


Новини: Венеція: на порозі нового століття

Історія фестивалю, частина 9

Початок 90-х років в історії Венеціанського фестивалю ознаменувалися новими бурхливими дискусіями. Повьязані вони були з рішенням журі на чолі з видатним письменником Гором Відалом віддати «Золотого Лева» стрічці Тома Стоппарда «Розенкранц та Гільденстерн мертві». Публіка і критика були на стороні візіонерського таланту австралійської дебютантки Джейн Кемпіон. Ці суперечки нагадали про 50-ті роки минулого сторіччя, коли фестивальне журі двічі ігнорувало фільми видатного режисера Лукіно Вісконті.
Дискусії продовжилися і наступного року, коли загальний фаворит – стрічка Чжана Імоу «Прощавай, моя наложнице» - також залишився без головного призу, який було присуджено фільму Нікіти Міхалкова «Урга».
Отсанні фестивалі під керівництвом Гульєльмо Бірагі були позначені великим різноманіттям конкурсних програм, які відкрили світу починаючих американських режисерів Спайка Лі та Гуса ван Санта. Не забуває фестиваль і про таких визнаних майстрів як Мартін Скорсезе, який представив на фестивалі 90-го року стрічку «Славні хлопці» та Жан-Люк Годар («Німеччина дев’ять нуль», 1991).
Від 1992 року в диреції фестивалю починає працювати італійський режисер Джилло Понтекорво, який 1995 року стає директором Мостри. Він проголошує нову політику фестивалю, яка мала досягти трьох цілей: зробити з Венеції місто кінематографістів, повернути на Лідо видатних режисерів та акторів та омолодити конкурсні програми фестивалю.
Завдяки численним новаціям та новим програмам фестиваль отримав друге дихання.
Программу Notte було присвячено фільмам для найширшої публіки, і завдяки їй Лідо знов вітав на своїх берегах таких голлівудських зірок як Джек Ніколсон, Харрісон Форд, Брюс Вілліс, Кевін Костнер, Мел Гібсон, Ніколь Кідман, Том Хенкс та Дензел Вашінгтон. До фестивальних нагород за кращі акторські роботи додається почесний «Золотий Лев» за кар’єру, лауреатами якого стають Дастін Хоффман, Аль Пачіно, Роберт де Ніро, Френсіс Форд Коппола.
Понтекорво вдалося залучити на фестиваль і молоду публіку: не тільки завдяки рок-концертам на площі перед Казино, але й завдяки програмі CinemAvvenire, в рамках якої свої призи присуджувало молодіжне журі.
В період Понтекорво фестиваль відкрив світові імена Пітера Джексона, Саллі Поттер, Ніла Джордана та Джуліана Шнабеля. Повертаються на фестиваль і такі визнані майстри режисури як Роберт Олтман, Абель Феррара, Рольф де Хеер, Майкл Редфорд, Лі Тамахорі, Кетрін Бігелоу та Грегг Аракі.
В 90-х роках саме завдяки Венеції на світовій кінематографічній мапі утверджується азіатське кіно: 1992 року «Золотого Льва» одержує Чжан Імоу за стрічку «Історія Цу Цзю», 1994 року лауреатом цього приза стає Цай Мін-лянь зі стрічкою «Хай живе кохання», а 1995-го – Тран Ан Хунг зі стрічкою «Велорикша».
Серед заокеанських режисерів, які дебютували у Венеції в цей період, згадаємо Роджера Ейвері, Джеймса Грея, Дага Лаймана, братів Вачовськи, Джеймса Менголда, Гільєрмо дель Торо та Брайана Сінгера.
В рамках програми Finestra sulle imagini, яка є своєрідною лабораторією авангардного та експериментального кіно, публіці було представлено фільм «Привид в латах» Мамору Осіі, який згодом набув справді культового статусу.
1997 року директором Венеції стає Фелічє Лаудадіо, прихід якого ознаменувався відкриттям широкому загалу імені одного з найвидатніших авторів сучасного кіно – японця Такеші Кітано, який отримав «Золотого Лева» за стрічку «Феєрверк».
Наприкінці 90-х фестиваль також активно працює над удосконаленням власної інфраструктури та збільшенням кількості фестивальних майданчиків.
Алексей Першко 26 серпня 2011


Ім’я:
26 липня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Відблиск, Носоріг і Цензорка Відблиск, Носоріг і Цензорка

Світова прем’єра нових фільмів Олега Сенцова та Валентина Васяновича відбудеться на Венеційському кінофестивалі

26 липня 2021 0 68
«Дюна» Дені Вільньова. Новий трейлер «Дюна» Дені Вільньова. Новий трейлер

Прем’єра – восени.

24 липня 2021 0 282
Джон Сіна у трейлері комедії «Друзі по відпустці» Джон Сіна у трейлері комедії «Друзі по відпустці»

Зірка «Форсажу 9» йде у відрив.

22 липня 2021 0 469
Тизер мультфільму «Я – панда» Тизер мультфільму «Я – панда»

Чи то дівчинка, чи то панда.

18 липня 2021 0 997
Національно-міжнародний Національно-міжнародний

Відбулася перша прес-конференція 12-го Одеського МКФ

22 липня 2021 0 413