Канни: великі переміни


Новини: Канни: великі переміни
Історія фестивалю, частина 6
1969 року Пьєр-Анрі Дельо створив нову паралельну секцію Каннського фестивалю – «Двотижневик режисерів» - і залишався її керівником протягом 30 років. Метою цієї секції є презентація публіці маловідомих іноземних режисерів. Перше видання секції готувалося дещо поспіхом – лише за 2 місяці. До програми, покази якої того року проходили безкоштовно, увійшли 62 повних метри і 26 короткометражок. Відкривав перший «Двотижневик режисерів» кубинський фільм Мануеля Октавіо Гомеса «Перший обов’язок».
1977 року «Двотижневик режисерів» віддав почесті померлому за 5 місяців до фестивалю засновникові Французької Сінематеки Анрі Ланглуа, помістивши його портрет на афішу. Від 1981 до 1983 року в рамках «Двотижневика режисерів» існувала секція Super 8, яка так і не отримала широкого визнання.
1972 року президентом фестивалю стає Робер Фавр Льо Бре, а його директором – Моріс Бессі. З їхніми іменами пов’язане одна значна зміна в механізмі проведення фестиваля, або точніше – у відборі фільмів до конкурсу. До 1972 року фільми на фестиваль представлялися державами, а нові керівники фестивалю негайно засновують 2 відбіркові комісії – одну для французьких стрічок, другу – для іноземних. Спочатку ця новація спричинила певні проблеми з відбором фільмів, але в подальшому вона прижилася не тільки в Каннах, а й на інших фестивалях.
1978 рік позначений новими змінами в керівництві фестивалю: новим генеральним директором фестивалю стає Жиль Жакоб – одна з найяскравіших та значних постатей в історії фестивалю. Жакоб і нині займає пост президента фестивалю. Першим його починанням на новій посаді стало створення нового призу – «Золотої камери». Її і донині вручають кращій дебютній повнометражній стрічці з усіх конкурсних секцій фестивалю. Того ж року Жакоб створює ще одну фестивальну секцію – «Особливий погляд», що вона була покликана полегшити маргінальним фільмам знайти свій шлях до глядача. Ще однією ініціативою Жиля Жакоба стало скорочення термінів фестивалю з двох тижнів до 13 днів, що призвело також і до зменшення кількості конкурсних фільмів. Під керівництво Жакоба фестиваль намагається краще захищати свободу вираження від цензури та ідеологічного тиску в різних країнах. Так, фестивальний успіх значно збільшив шанси Карлоса Саури, Луїса Гарсії Берланги та Хуана Антоніо Бардема в боротьбі з настановами франкістської диктатури в Іспанії. Каннський успіх (ба навіть просто участь в конкурсі) допомагав фільмам режисерів з країн, що розвиваються, (наприклад, малійцю Сулейману Сіссе) знаходити широку публіку, світове визнання і полегшення фінансування їхніх наступних проектів.
В ці ж роки змінюється і принцип формування великого журі фестивалю. Від моменту заснування Каннського фестивалю журі здебільшого складалося з членів Французької Академії, а тепер перевага надавалася відомим діячам кінематографу. Такі спроби робилися і раніше, ще від 60-х років: так, журі під головуванням Жоржа Сіменона 1960 року присудило головний приз фестивалю «Солодкому життю» Федеріко Фелліні, а 1964 року журі на чолі з Фріцом Лангом віддало «Золоту Пальмову гілку» «Шербурським парасолькам» Жака Демі. Жакоб увів нове правило: члени журі можуть не належати до світу кінематографу, але голова має обов’язково бути професіоналом від кіно. Останнім непрофесіоналом на чолі канського журі був 1983 року видатний американський письменник Уільям Стайрон.
Відзначимо також, що Каннський фестиваль, починаючи від 70-х років, широко висвітлюється французьким телебаченням: в 70-80-х роках цим займався канал Antenne 2, а починаючи від 9-=х років і до нинішнього дня трансляції фестивалю проводить Canal+. Від 1993 року здійснюються прямі трансляції церемоній відкриття та закриття фестивалю.
Фестиваль 1983 року приймав вже новий Палац фестивалів та конгресів, який фестивальна публіка нарікла «Бункером». 1983 рік запам’ятався також скандалом з Ізабель Аджані. Виконавиця головної ролі у «Вбивчому літі» відмовилася позувати на офіційному фото сеансі і приймати участь в перс-конференції. У відповідь фотографи, які стояли на червоній доріжці на офіційному показі стрічки при її появі демонстративно повернулися до акторки спиною, а камери поклали до ніг.
Алексей Першко 12 вересня 2011


Ім’я:
29 липня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Вілл Сміт у трейлері драми «Король Річард» Вілл Сміт у трейлері драми «Король Річард»

Історія родини сестер Вільямс.

28 липня 2021 0 111
Зірки Marvel зіграють у комедійному горорі Зірки Marvel зіграють у комедійному горорі

Ентоні Макі і Девід Гарбор – у фільмі «У нас привид».

28 липня 2021 0 164
Леслі Грейс отримала роль Бетдівчини Леслі Грейс отримала роль Бетдівчини

Дочка комісара Гордона.

22 липня 2021 0 618
«Мисливці за привидами: З того світу». Новий трейлер «Мисливці за привидами: З того світу». Новий трейлер

Прем'єра – у листопаді.

28 липня 2021 0 184
Джон Сіна у трейлері комедії «Друзі по відпустці» Джон Сіна у трейлері комедії «Друзі по відпустці»

Зірка «Форсажу 9» йде у відрив.

22 липня 2021 0 635