Жанри: наукова фантастика 2


Новини: Жанри: наукова фантастика 2
Еволюція
Друга світова війна та війна холодна призвели до значного оновлення тем науково-фантастичних фільмів, зробивши 50-ті роки минулого століття одним з найплідніших періодів в історії жанру. В Японії ядерний кошмар породжує до екранного життя незчисленних чудовиськ Годзіллу, Родана та інших, - тоді як Америка намагається позбавитися від свої страхів, викликаних ядерними мутаціями, знімаючи фільми на зразок «Монстри атакують місто» Джорджа Дугласа або ж «Тарантули» та «Неймовірно худючої людини» Джека Арнольда. Тут же набувають популярності і фільми про інопланетні вторгнення («Війна світів» Боба Хескіна та «Літаючі тарілки атакують» Фреда Сірса), які несуть в собі подвійну загрозу у випадку, якщо інопланетяни мають людську подобу («Нічний метеорит» Джека Арнольда, «Прибульці з Марсу» Вільяма Кемерона Мензієса, «Вторгнення опоганювачів могил» Дона Сігела). На фоні в загальній масі посередніх фільмів виділяється стрічка Роберта Вайза «День, коли Земля зупинилася», в якій прибулець виявляється посланцем миру та символом загальної гармонії.
Наприкінці 60-х років минулого сторіччя було знято 3 фільим, яким судилося кардинально освіжити жанр – «Фантастична подорож» Річарда Флейшера, «Планета мавп» Франкліна Шаффнера та, в першу чергу, «Космічна Одисея 2011» Стенлі Кубріка. В них були зачатки всього того, що стане основою розвитку жанру в майбутньому: повернення до космічної опери, острах перед наслідками технологічних революцій, роздуми про місце людини в універсамі, освоєння всіх можливих наукових даних та крайня вимогливість до якості спеціальних ефектів.
Спочатку оновлений жанр цікавився в першу чергу проблемами свободи людини – в той період знімаються численні фільми про репресивні суспільства або ж про суспільства вседозволеності: ТНХ1138 Джорджа Лукаса, «Механічний апельсин» Стенлі Кубріка, «Зелене сонце» Річарда Флейшера, «Зардоз» Джона Бурмана, «Роллерболл» Нормана Джуісона. Але невдовзі жанр стає привілейованим майданчиком для розвитку нових кінематографічних технологій – оптичних спец ефектів та зображень, створених комп’ютером. Це призводить до появи фільмів, які експлуатують старі теми в нових формах або ж на новому рівні технологічного розвитку: смертоносні прибульці («Чужий» Рідлі Скотта, «Дещо» Джона Карпентера), спурегерої («Флеш Гордон»), бунтівні андроїди («Той, що біжить лезом бритви» Рідлі Скотта, «Сатурн 3» Стенлі Доннена), космічні одисеї («Зоряний шлях» Роберта Вайза) або ж міжгалактичні конфлікти («Зоряні війни» Джорджа Лукаса). Окрім цих значних постановок знімаються також і фільми, які цікавляться проблемами комунікації з позаземними цивілізаціями («Інопланетянин» та «Близькі контакти третього ступеня» Стівена Спілберга) або з кібернетичними пристроями, що розвиваються («Трон» Стівена Лісбергера, «Військові ігри» Джона Бедхема). У 80-ті роки першість футуристичній фантастиці пост апокаліптичного кшталту захоплює Австралія (трилогія про Безумного Макса Джорджа Міллера).
Підбиваючи підсумки, можна з упевненістю стверджувати, що жанр наукової фантастики притаманний в першу чергу англосаксонським націям – США, Великій Британії, Австралії. Старий континент воліє розмірковувати про своє майбутнє та майбутнє людства в більш традиційних формах байки або алегорії.
Алексей Першко 14 жовтня 2011


Ім’я:
01 серпня 2021
Ваш коментар

популярні новини


«Мисливці за привидами: З того світу». Новий трейлер «Мисливці за привидами: З того світу». Новий трейлер

Прем'єра – у листопаді.

28 липня 2021 0 592
«Будинок Гуччі» Рідлі Скотта. Перший трейлер «Будинок Гуччі» Рідлі Скотта. Перший трейлер

Гага, Драйвер, Лето, Айронс, Пачіно, Гаєк.

30 липня 2021 0 408
Вілл Сміт у трейлері драми «Король Річард» Вілл Сміт у трейлері драми «Король Річард»

Історія родини сестер Вільямс.

28 липня 2021 0 475
Зірки Marvel зіграють у комедійному горорі Зірки Marvel зіграють у комедійному горорі

Ентоні Макі і Девід Гарбор – у фільмі «У нас привид».

28 липня 2021 0 463
Айзек і Дефо  у трейлері «Холодного розрахунку» Айзек і Дефо у трейлері «Холодного розрахунку»

Від сценариста «Таксиста».

29 липня 2021 0 407