В очікуванні "Оскара": найкращі режисери 2002-2011


За останні десять років номінація американської кіноакадемії за кращу режисуру піднесла деяких творців на вершину, а інших залишила "вічними номінантами". Були роздані статуетки тим, хто потерпав у попередні роки від ігнорування, і разом з тим з'явились нові імена, які впевнено конкурують зі старожилами режисерського цеху. Огляд переможців другої за престижністю номінації на "Оскарі" від 2002 року далі.

2002 Рон Говард "Ігри розуму"

Підбиваючи підсумки найжахливішого року (9/11)в новітній американській історії, кіноакадеміки ще не мали змогу спостерігати величезної кількості фільмів, які б розкривали політичну ситуацію в країні. Серед номінантів за кращу режисуру лише один претендент, фільм якого розкриває політичні події недавніх часів. Це Рідлі Скотт, що майстерно відзняв "Десант чорного яструба" про миротворчу операцію американців у Сомалі в 1993 р. Із творцем "Гладіатора" конкурують такі несхожі одна на одну роботи як естетичний ретро-детектив видатного Роберта Олтмена "Госфорд-парк", культовий містичний витвір Девіда Лінча "Малхолланд Драйв", перша частина трилогії Пітера Джексона "Володар перснів: братство перстня". Та переможцем стає нейтральний світ зафільмованої шизофренії "Ігри розуму" режисера Рона Говарда, який у промові розповів, що його покійна мати напророчила йому статуетку саме за цей фільм.

2003 Роман Поланскі «Піаніст»

У другому фільмі по Толкієну, що претендує на "Оскар" у номінації "кращий фільм року" кіноакадеміки вирішують проігнорувати режисуру Пітера Джексона. Замість нього серед кандидатів з'являється несподіваний Педро Альмодовар за свою найсумнішу і найкращу картину "Поговори з нею". Також вперше відзначають і режисуру Роба Маршалла, який сколихує американців реінкарнацією жанру мюзикла у фільмі "Чикаго", який в результаті отримує найбільше статуеток. Після затяжної паузи у номінації з'являються Мартін Скорсезе із "Бандами Нью-Йорку" і нев'їздний Роман Поланскі за "Піаніста". Знявши лише другу повнометражну картину "Години" вдруге (!) за режисуру номінується талановитий британець Стівен Долдрі із дивовижним переплетенням прози Вірджинії Вулф і реальності. Серед усіх номінантів на церемонії немає лише скандального генія Романа Поланскі, але саме його ім'я виголошує Гаррісон Форд зриваючи оплески і овації в залі.

2004 Пітер Джексон «Володар перснів: повернення короля»

Френсіс Форд Коппола може тішитись власною донькою, адже Софія Коппола увійшла у список номінантів із чудовою меланхолійною картиною "Труднощі перекладу", в якій продемонструвала відмінну здатність зафільмувати американську історію зіткнення самотностей у дивовижній токійській реальності. Несподівано пронизливою виявилась і режисура Клінта Іствуда у "Таємничій річці". Серед інших номінантів була вибухова бразильська стрічка "Місто Бога" Фернанду Мейреллиша, епічна пригодницька стрічка "Володар морів: На краю Землі" різнопланового Пітера Віра, та завершальна екранізація "Володар перснів: Повернення короля" знову номінованого Пітера Джексона. Останній фільм трилогії виборов усі 11 статуеток із 11 номінацій, в тому числі і за режисуру. Варто зазначити, що цього року Пітер Джексон представить світу новий виток екранізації Толкієна у фільмі "Хоббіт: Несподівана подорож".

2005 Клінт Іствуд «Крихітка на мільйон»

Після перемоги стрічки Мартіна Скорсезе «Авіатор» у категорії «найкращий фільм (драма)» на нагородженні «Золотий глобус», відповідно і «Оскари» пророчать саме цьому фільму, який був висунутий аж в 11-ти номінаціях. Міцним суперником багатогранного творіння Скорсезе виступає більш ніж втричі дешевша картина Клінта Іствуда «Крихітка на мільйон». На відміну від високого стилю Скорсезе Іствуд демонструє приземлений почерк майстра. Аутсайдерами у цьому двобої виступили інші номінанти. Серед них опинився любитель скромних життєвих історій Александр Пейн («На узбіччі"), режисер Тейлор Хекфорд, який поставив біографічну стрічку про знаменитого Рея Чарльза і британський майстер соціальних драм Майк Лі із фільмом «Віра Дрейк», який здобув головний приз Венеціанського кінофестивалю. Джулія Робертс, яка зачитувала ім’я переможця не стала щасливою для Марті, і нагорода за режисуру буле вдруге презентована людині-вестерн.

2006 Енг Лі «Горбата гора»

Коли Джек Ніколсон виголосив переможця у категорії «кращий фільм року» малобюджетну стрічку «Зіткнення» з його вуст зірвалося подивування, адже усі присутні в залі зовсім не очікували перемоги картини, яка до церемонії була справжнім аутсайдером гонитви за статуетками. Після тріумфу у Венеції головним претендентом на перемогу була «Горбата гора» вишукано зафільмована тайванським режисером Енгом Лі. Та кіноакадеміки завжди вміли дивувати нелінійністю роздачі нагород. Чудово скомпоноване драматичне «Зіткнення» і меланхолійна, мелодраматична «Горбата гора» фільми абсолютного різного пошиву, але зі спільним посилом до гуманізму і терпимості. Серед інших претендентів була холодна картина «Капоте» Беннета Міллера, стильний чорно-білий фільм про журналістів «Доброї ночі та удачі» дебютанта у режисурі Джорджа Клуні і черговий серйозний фільм Стівена Спілберга «Мюнхен». Усі три стрічки на відміну від «Зіткнення» і «Горбатої гори» розповідали реальні історії. Переможцем серед режисерів абсолютно справедливо став сміливий і витончений режисерський стиль Енга Лі.

2007 Мартін Скорсезе «Відступники»

Роком повернення боргів можна назвати роздачу «Оскарів» за 2006 рік. Кіноакадемія ігнорувавши раніше мексиканця Алехандро Гонсалеса Іньярріту номінує його за фільм «Вавилон», який із його умовної «трилогії смерті» можна вважати найслабшою ланкою. Також вже 6-ту режисерську номінацію здобуває Мартін Скорсезе, якого у «нульових» кіноакадемія двічі залишає без статуетки. Серед його конкурентів знову з’являється Клінт Іствуд із воєнною драмою «Листи із Іводзіми». Британський режисер Пол Грінграсс, відомий за фільмами про Джейсона Борна висувається на премію за майстерно відзнятий «Втрачений рейс», в якому оповідає історію четвертого викраденого терористами літака 11 вересня 2001 року. І завершує список номінантів також британський режисер Стівен Фрірз, якого номінували за безпристрасний портрет Її Величності у «Королеві». Коли на сцену оголошувати переможця вийшли три видатні режисери Спілберг, Коппола і Лукас одразу стало зрозуміло, що в цей вечір свято нарешті трапиться на кримінальній вулиці Мартіна Скорсезе.

2008 Ітан і Джоел Коени «Старим тут не місце»


Серед номінантів знову вимальовується два фаворита: епічна драма Пола Томаса Андерсона «Нафта» і брутальний пригодницький треш братів Коен «Старим тут не місце». Обидві стрічки створені режисерами, які раніше не були надто шановані Голлівудом, а лише європейськими фестивалями: Андерсон перемагав на Берлінале, а Коени у Каннах. Режисура Андерсона віє розмахом, що дещо спотворює враження він досить цікавого сюжету, а брати Коени полишивши фарс повертаються до власних витоків фільмуючи жорстоке безглуздя із серйозністю, яка притаманна лише їх стилю. Іншим претендентам в результаті залишається лиш задовільнитись номінацією: скрупульозна режисура Тоні Гілроя в «Майкл Клейтон», підліткова історія «Джуно» у виконанні Джейсона Рейтмана і добротна режисура Джуліана Шнабеля в «Скафандр і метелик». Усі ці картини, а разом і амбіційна режисура Андерсона поступаються роботі братів Коен, які йдуть з церемонії абсолютними переможцями.

2009 Денні Бойл "Мільйонер з нетрів"

І знову серед номінантів колишні бунтівники, які вміло вписались у американський кінопроцес. Денні Бойл, відомий за культовою стрічкою «На голці», по-британському знявши індійське кіно «Мільйонер з нетрів» номінується вперше. Так само вперше в списку номінантів з’являється режисер не менш культового «Бійцівського клубу» Девід Фінчер, який відзняв притчу «Загадкова історія Бенджаміна Баттона». Гас Ван Сент теж здався масовому глядачу, зафільмувавши відверто політкоректну стрічку про гей-активіста «Мілк». А завершують список режисерів Рон Говард із чудовою політичною драмою «Фрост проти Ніксона» і Стівен Долдрі із нелінійною драмою «Читач». Переможцем серед цього різнобарв’я режисерів стає Денні Бойл, який найкраще із усіх претендентів пристосувався до Голлівуду не розгубивши художнього смаку.

2010 Кетрін Бігелоу "Повелитель бурі"


За всю історію американської кіноакадемії лише три жінки номінувались за кращу режисуру: Ліна Вертмюллер, Джейн Кемпіон і Софія Коппола. Коли Барбра Стрейзанд оголошуючи переможця побачила ім’я у конверті, сказала: «Цей час настав». Саме Кетрін Бігелоу у «Повелителі бурі» продемонструвала найцікавішу роботу, і від її майстерності неможливо відвести погляд. Також захоплююче забавляється Квентін Тарантіно із другою світовою війною у «Безславних виродках». А Лі Деніелс фільмує малобюджетний «Скарб», в якому демонструє історію виживання чорношкірої товстунки у Гарлемі. Відвертим аутсайдером серед усіх претендентів залишається Джейсон Рейтман із відверто нудною стрічкою «Мені б у небо».

2011 Том Хупер "Король говорить!"


Минулорічні «оскарівські» перегони знову завершились поразкою Девіда Фінчера, який поставив стрічку про засновника Facebook Марка Цукерберга. Його конкурентами були брати Коен, які на відміну від Фінчера повернулися до класики Голлівуду, відзнявши римейк «Справжньої мужності» 1969 року. Без Джона Вейна звичайно, але з не менш видатним Джефом Бріджесом. Вперше у номінації з’явилися Девід О. Рассел за спортивну драму «Боєць» і режисер культового «Реквієму за мрією» Даррен Аранофскі, який презентував «Чорного лебедя». Та переможцем несподівано було оголошено маловідомого Тома Хупера за історичну драму «Король говорить!».

Максим Івануха

mivanukha 26 лютого 2012


Ім’я:
03 серпня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Незабаром - зустріч з "Аннетт" Незабаром - зустріч з "Аннетт"

Фільм-відкриття Канн «Аннетт» вийде в український прокат у вересні

03 серпня 2021 0 158
Джеймс Макевой у трейлері драмеді «Разом» Джеймс Макевой у трейлері драмеді «Разом»

Від номінанта на Оскар Стівена Долдрі.

03 серпня 2021 0 158
Перший кандидат на роль Синього Жука Перший кандидат на роль Синього Жука

Новий герой кіновсесвіту DC.

03 серпня 2021 0 145
Гарді та Гаррельсон у новому трейлері «Венома 2» Гарді та Гаррельсон у новому трейлері «Венома 2»

Прем'єра – восени.

02 серпня 2021 0 292
«Будинок Гуччі» Рідлі Скотта. Перший трейлер «Будинок Гуччі» Рідлі Скотта. Перший трейлер

Гага, Драйвер, Лето, Айронс, Пачіно, Гаєк.

30 липня 2021 0 567