Хаяо Міядзакі


Hayao Miyazaki
Дата народження:
05 січня 1941

Рейтинг персони

10 / 10
Ваша оцінка: —
Голосів: 3

Біографія

Хаяо Міядзакі - режисер, аніматор, сценарист, продюсер і актор з Японії. Деякий час творив під псевдонімами Сабуро Акіцу і Терекому. Особливу популярність здобув завдяки анімаційним фільмам «Сен і Чіхіру в полоні у духів» і «Принцеса Мононоке».

Міядзакі народився 5 січня 1941 року в Токіо в місті Акебоно-ті в сім'ї Кацудзо Міядзакі, який під час війни займав посаду керівника фабрики з виготовлення деталей для літаків «A6M Zero» «Міядзакі Ейрплейн». А господарем підприємства був дядько Хаяо (брат батька). У сім'ї Міядзакі виховувалися чотири хлопчика, Хаяо був другою дитиною. В кінці 1940-х до середини 1950-х років родина часто переїжджала з місця на місце через хворобу матері, яка страждала на туберкульоз хребта. З юних років Хаяо був захоплений справою батька, але під час навчання в старших класах школи «Тоётама» Міядзакі побачив японський анімаційний фільм «Легенда про Білу Змію» (1958), після чого закохався в анімацію. З тих пір він твердо йшов до своєї мети - стати аніматором. Першими кроками на шляху до своєї мрії було навчання малюванню, Міядзакі почав з манги, однак перші спроби не задовольнили юного художника.

Незважаючи на свої захоплення Міядзакі здобув освіту в сфері політології та економіки в Університеті Гакусюїн, який він закінчив у 1963 році. Під час навчання він відвідував клуб дитячої літератури при цьому університеті, де розбиралися дитячі твори західних авторів. Відразу після інституту Хаяо був запрошений на японську анімаційну студію «Toei Animation», де працював фазовщиком. Першим досвідом у цій посаді стала картина «Wan Wan Chuushingura». Незабаром після випуску анімаційної стрічки режисера Есіо Курода «Космічні пригоди Гуллівера» (1965), над якою також працював Міядзакі, він став виконувати більш важливу місію у виробництві фільмів. Юному Хаяо вдалося переконати творців змінити фінал картини, його талант, відповідальність і завзятість вплинули на думку керівництва компанії, що надалі принесло свої плоди. Після того, як Міядзакі зарекомендував себе здібним художником, за його навчання взявся Ясудзі Морі, який дав ази професії починаючому аніматору.

Працюючи на студії, Міядзакі подружився з колегою режисером і аніматором Ісао Такахата. Вони часто працювали в тандемі і створили профспілку молодих аніматорів, їх метою було введення пільг та соціальних виплат молодим професіоналам. Однак амбіції режисерів не припали до смаку керівництву компанії, що спричинило собою безліч проблем для їх спільної творчості. Фільм «Принц Півночі», випущений Міядзакі і Такахатою в 1968 році був знятий з прокату студією вже через десять днів після першого показу. Керівники компанії «Toei» оголосили фільм неуспішним в комерційному плані, а Такахату понизили в посаді.

На студії «Toei» Міядзакі працював над створенням таких фільмів як «Sora Tobu Yureisen», «Nagagutsu o Haita Neko», «Doubutsu Takarajima» та багатьох інших, що вийшли на екрани наприкінці 1960-х, початку 1970-х років. У цей же період Міядзакі під псевдонімом Сабуро Акіцу випустив першу мангу «Sabaku No Tami».

У 1971 році Міядзакі разом зі своїм другом Такахатою і ще одним колегою Ёіте Отабе організували власну студію «A Pro», а потім всі разом працювали на «TMS Entertainment», де трудилися над створенням аніме-серіалу «Люпен ІІІ» по книгах Моріса Леблана. Після цього Такахата і Міядзакі перейшли на студію «Zuiyo Enterprises», де Хаяо в 1978 році вперше проявив себе в якості режисера, знявши серіал «Конан - хлопчик з майбутнього». Через деякий час Міядзакі знову запросили на «TMS Entertainment» для створення продовження історії «Люпен III». Повнометражна версія «Люпен ІІІ: Замок Калістро» вийшов на екрани в 1979 році, Міядзакі виступив в якості режисера і сценариста цієї картини, яка, до слова, вважається одним з кращих японських аніме в історії.

Черговий успішний період у творчості Міядзакі настав на початку 1980-х років. Манга Хаяо «Навсікая в Долині вітрів» була надрукована в аніме-журналі «Animage», після чого представники компанії «Tokuma Shoten» запропонували створити екранізацію за цим твором. Анімаційна картина «Навсікая з долини Вітрів» була закінчена в 1984 році, автором сценарію і режисером виступив сам Хаяо Міядзакі, а одним з продюсерів став Ісао Такахата. Фільм приніс авторам славу і визнання широкої аудиторії глядачів на батьківщині і за кордоном. А створена ним манга в 1994 році отримала приз від Японської асоціації мангак.

Наступним великим проектом Міядзакі і Такахати став мультфільм «Небесний замок Лапута», що вийшов на екрани в 1986 році. Для його створення колеги організували свою студію «Studio Ghibli», на якій надалі створили безліч нових успішних проектів, серед яких всесвітньо відомі анімаційні стрічки Міядзакі «Відьмина служба доставки» і «Мій сусід Тоторо». Мультфільм мав приголомшливий успіх у всьому світі, після виходу картини в прокат на честь головного героя - Тоторо і його батька-творця Міядзакі були названі два астероїда.

У період 1990-х років Міядзакі став автором кількох короткометражних стрічок, а в 1997 році на екрани вийшла нова повнометражна картина - «Принцеса Мононоке», створена Хаяо за власним сценарієм. Фільм був представлений на різних престижних фестивалях, став володарем двох премій Японської кіноакадемії, нагороди «Сатурн», трьох премій «Майніті», номінацій на премію «Енні», а також отримав звання самого комерційно успішного фільму в Японії. А Міядзакі після цього в кіноколах стали називати «японським Діснеєм».

Несподівано після фурору останньої стрічки Хаяо заявив про вихід зі студії «Studio Ghibli», він зібрався займатися некомерційними проектами, проте його плани перервала несподівана смерть його друга аніматора Йосіфумі Кондо, з яким Міядзакі працював над останнім проектом. Міядзакі взявся за наступний фільм, який вийшов на екрани в 2001 році. «Сен і Чіхіру в полоні у духів» був визнаний найприбутковішим проектом в історії Японії, а ім'я Міядзакі прозвучало на весь світ. У числі нагород, отриманих творцями: «Оскар» у категорії за найкращий повнометражний анімаційний фільм, Золотий ведмідь на кінофестивалі в Берліні, премія «Енні» у чотирьох номінаціях (за кращий фільм, режисуру, сценарій та музику), «Hong Kong Film Award» , «Blue Ribbon Award», нагорода від Японської кіноакадемії і безліч інших.

Після цього Хаяо створив ще більше десяти короткометражних картин, а також анімаційний фільм «Ходячий замок» (2004), який також став популярний у всьому світі. Влітку 2013 року відбулася прем'єра нового дітища режисера - анімаційної картини «Здійнявся вітер», знятий ним на студії «Studio Ghibli». Під час 70-го Венеціанського кінофестивалю Міядзакі заявив про завершення своєї творчої кар'єри. Остання анімаційна робота Міядзакі стала володарем призів Круга Кінокритиків Нью-Йорка, Національної ради кінокритиків США, призу «Енні» у двох номінаціях, премії «Супутник», а також номінації на «Золотий глобус», «Майніті» і «Оскар». Восени 2014 Міядзакі за видатні заслуги в кінематографі був нагороджений почесною Премією «Оскар».

У 1965 році Хаяо Міядзакі одружився на своїй колезі аніматорі Акемі Ота, з якою познайомився під час роботи на студії «Toei Animation». У пари народилося двоє синів - старший Кенсуке, який став різьбярем по дереву, і молодший Горо, що проти волі батька став аніматором. Зараз у його творчій біографії налічується вже три завершених проекти.Постери
Ім’я:
27 вересня 2021
Ваш коментар