Йос Стеллінг


Jos Stelling
Дата народження:
16 липня 1945

Рейтинг персони

0 / 10
Ваша оцінка: —
Голосів: 0

Біографія

Йос Стеллінг народився 16 липня 1945 року в Утрехті. Одержав художню освіту, спеціалізувався у живописі та графіці. Поставив свій перший художній фільм у 1974 році з використанням лише непрофесіоналів, з якими він працював у вихідні та святкові дні. Несподівано стрічка «Марікен з Нюмегена» була прийнята у конкурсну програму Канського фестивалю та справила велике враження на глядачів своїм візуальним рядом. Стеллінг повторив цю формулу у «Схожому на інших» («Елкерлік», 1975), але найзначнішою його роботою 1970-х років вважається картина «Рембрандт, рік 1669» (1977), яка була удостоєна призів на декількох кінофестивалях.

У 1978 році режисер став власником кінотеатру і кафе в Утрехті, які приносили необхідні для зйомок кошти.

Його картина «Удавальники» (1981) демонструвалася у конкурсній програмі Московського міжнародного кінофестивалю. Дві наступні стрічки – «Ілюзіоніст» (1983) і «Стрілочник» (1986) – отримали міжнародне визнання, особливо в Італії, де критики назвали Стеллінга провідним європейським режисером. Останній, поряд із створеним в 1995 році "Летючим голландцем", світова критика включила в сотню найкращих кінокартин ХХ століття.

У середині 1990-х німецький продюсер Регіна Циглер здійснила кінопроект «Еротичні історії». Перша з короткометражок Стеллінга, «Зала очікування» (1996) сподобалася настільки, що режисер отримав замовлення на другу, а потім і на третю роботу для цього циклу. Так у 2000 з’явилася «Бензозаправка», а в 2003 – «Галерея». У проміжку між ними був знятий ще один повнометражний фільм – «Ані потягів, ані літаків» (1999).

Усі фільми Стеллінга відрізняє глибина постановки психологічних і етичних проблем, їх неординарне рішення, а також гострий гумор і унікальне використання невербальних виразних засобів кінематографа.

У 2007 році режисер завершив фільм «Душка», зйомки якого проходили частково в Україні і в якому знялися багато українських акторів, а головну роль зіграв киянин Сергій Маковецький. Цією стрічкою відкривався черговий Голландський національний кінофестиваль, який у 1981 році був заснований Йосом Стеллінгом, а також Київський МКФ «Молодість».
Ім’я:
16 вересня 2021
Ваш коментар