Франсуа Трюффо


François Truffaut
Дата народження:
06 лютого 1932
Дата смерті:
21 жовтня 1984

Рейтинг персони

9 / 10
Ваша оцінка: —
Голосів: 1

Біографія

Французький кінорежисер, сценарист і кіноактор, один з основоположників французької нової хвилі.

Франсуа Трюффо народився 6 лютого 1932 року в Парижі. Будучи позашлюбним дитиною секретарки газети «Іллюстрасьон» Жанін де Монферран, він не знав свого справжнього батька - відразу після народження Жанін віддала хлопчика годувальниці. 9 листопада 1933 року Жанін вийшла заміж за кресляра з Архітекторській фірми Ролана Трюффо (навесні 1934 року в них народився син Рене, але Франсуа зведеного брата так і не побачив, тому що дитина померла через два місяці після народження), який усиновив Франсуа і дав йому своє прізвище. Однак, незважаючи на це, з самого народження Трюффо жив під опікою різних нянь і своєї бабусі, Женев'єви де Монферран, що жила в IX окрузі Парижа, яка прищепила йому свою любов до книг і музиці. З бабусею він прожив аж до її смерті, коли йому було 10 років, після чого вперше возз'єднався з матір'ю і вітчимом. Однак в їх квартирі для нього не було кімнати, і він спав у коридорі. Випадково знайшовши щоденник Ролана Трюффо, Франсуа дізнався, що той йому не рідний батько. Пізніше, після того як в 1962 році батьки розлучилися, в 1968 Франсуа звернувся в детективне агентство в спробі відшукати свого біологічного батька. Розслідування в кінцевому підсумку показало, що його батьком міг бути дантист-єврей португальського походження і уродженець Байонни Ролан Леві, який навчався в Парижі в міжвоєнний період і переїхав в Труа з приходом нацистських військ. Детективи встановили, що Леві в липні 1949 одружився на Андре Блюм і у них народилося двоє дітей, але в 1959 році вони розлучилися. Хоча його рідня з боку Жанін заперечувала, що його батьком був Леві, сам Франсуа все ж повірив у цю версію.

Живучи з матір'ю і вітчимом, Трюффо намагався проводити якомога більше вільного часу з друзями, аби бути поза домом. Його кращим другом з юності і до смерті був Робер Ляшене, який став прототипом одного Антуана Дуанеля Рене Беже у фільмі Трюффо «Чотириста ударів», а також асистентом в деяких інших його фільмах. У вісім років Франсуа побачив перший у своєму житті фільм «Втрачений рай» Абеля Ганса. Це стало початком його Кіноманія, яка призвела до того, що Трюффо почав прогулювати школу і пробиратися в кінозали «зайцем», якщо у нього не вистачало грошей на квиток. Виключений з декількох шкіл, майбутній режисер в 14 років вирішив почати самостійне життя і остаточно кинув школу. Одна з його юнацьких «академічних цілей» полягала в тому, щоб «переглянути в день три фільми і прочитати в тиждень три книги».

Великий вплив на Франсуа надав письменник і кінокритик Андре Базен, який прищепив йому любов до кіно. Разом з іншим майбутнім режисером, Жан-Люком Годаром, Трюффо пише статті для журналу Базена «Cahiers du Cinema». Згодом Трюффо працюватиме з Годаром над сценаріями фільмів «На останньому диханні» і «Історія води». У 1957 році Трюффо одружився на Мадлен Моргенштерн, яка народила йому двох дівчаток (в 1959 і 1961). Тесть Франсуа, продюсер і кінопрокатник, допоміг молодій людині почати кар'єру в кіно. У 1965 році Трюффо розлучився з Мадлен.

Помітне місце в творчості Трюффо займає своєрідний цикл фільмів, об'єднаних одним героєм, Антуаном Дуанель. Цикл починається напівавтобіографічну фільмом «Чотириста ударів» (Les Quatre cents coups, 1959, Гран-прі на Каннському фестивалі) і триває в таких фільмах, як «Антуан і Колетт» (Antoine et Colette, новела у фільмі «Кохання у 20 років», 1962), «Вкрадені поцілунки» (Baisers volés, 1968, c Жан-П'єром Лео і Клод Жад), «Родинне вогнище» (Domicile conjugale, 1970, Жан-П'єр Лео, Клод Жад), «втекла любов» (L'amour en fuite, 1979, Жан-П'єр Лео, Клод Жад). Відомо, що Трюффо, якому Клод Жад зобов'язана прізвиськом «маленької нареченої французького кіно», хотів поєднуватися з нею шлюбом і просив у її батьків руки їхньої дочки. Однак в останній момент передумав і не з'явився на церемонію. Клод Жад зуміла пробачити його, і вони залишилися друзями на все життя.

Фільм Трюффо «Американська ніч» (1973) отримав премію «Оскар» в номінації «Кращий іноземний фільм». Найвідоміша роль Трюффо - у фільмі Стівена Спілберга «Близькі контакти третього ступеня» (1977). У 1981 році він зняв у своєму фільмі «Сусідка» актрису Фанні Ардан, і з цього часу вона стала його подругою і народила йому дочку.

Трюффо раптово помер від раку мозку 21 жовтня 1984 року в віці 52 років в паризькому передмісті Нейї-сюр-Сен.
Ім’я:
19 червня 2021
Ваш коментар