Фільм Ґарфілд у кіно 2024

Гріхи батьків


Рецензия на фильм: Отец
Фильм Отец

Тематика непростих відносин батьків і дітей (а часто - батька і сина) дуже популярна в українському кіно. У квітні 2023 року вийшов шикарний фільм «Люксембург, Люксембург» якраз на цю тему, а у липні - режисерський дебют актора Олександра Кобзаря під назвою «Батько» - і знову про це. І хоча «Батько» навряд чи здобуде ту популярність, що і його «колега», це однак не примешує його якість. Тим більше, що попри спільну тематику фільми вишли дуже різними.

Події фільму «Батько» відбуваються десь на українському Приазов'ї. Підприємець і кримінальний авторитет Влад Артем’єв приїжджає в будинок свого батька, який нещодавно помер. Батько і син не спілкувались багато років, і цей приїзд покликаний роз’ятрити старі душевні рани…

Хоча українські кінематографісти час від часу зображали побут своїх співвітчизників, які живуть в приморських краях, але вдалих прикладів такого «зображення» небагато: згадати можна лише романтико-меланхолійні фільми «Такі красиві люди» (2013) та «Передчуття» (2020). Але «Батько» на їх фоні відрізняється: тут немає ні любовної історії, ні тривожного очікування майбутньої повномасштабної війни. Натомість є цілком життєва драматична історія, коли герої пробують розібратися з помилками минулого, спокутувати бодай частину своєї провини і таким чином стати трохи кращими для оточуючих і для самих себе. Так і тут головний герой, який переживає важкий період в родинному житті (крім батька, Влад нещодавно втратив сина у автокатастрофі, що викликало погіршення відносин з дружиною), вивчає справу, яку колись вів його батько, колишній правоохоронець. І хоча детективна складова фільму виглядає передбачуваною і її завершення навряд чи буде для когось великим одкровенням, але подача і драматургія на досить високому рівні, і скучати глядачеві не доведеться. Так що сценаристові Симорові Гласенкові, частково відповідальному за чудовий серіал «Кава з кардамоном» (2021), можна подякувати за нову хорошу роботу.

Суто візуально фільм також виглядає дуже добре: є і чудова операторська робота Олександра Земляного («Іловайськ», «Червоний»), і чаруюче-похмура осіння картинка. Зняти сцену так, щоб і напівзакинута оранжерея, і сміттєзвалище виглядали красиво – це треба вміти. Точне місце дії у самому фільмі не озвучено, але в кадрі мелькають пейзажі узбережжя Азовського моря, чарівні дніпровські схили і вулиці Києва.   

Лицедії впоралися з роботою як слід. Олександр Кобзар переконливо зіграв головну роль і успішно дебютував як режисер. В принципі Кобзар сам по собі виглядає дуже харизатично і вже встиг зіграти ролі трохи суворих батьків, наприклад, у фільмі «Пульс» (2021) та серіалі «Хованки» (2019). Дуже приємно було побачити Богдана Бенюка в ролі судді, загибель доньки якого розслідував батько головного героя. Буквально нещодавно Бенюка можна було побачити в чудовому сералі «Хазяїн» (2022), а тут чергова успішна роль, щоправда більш драматична. Ксенія Баша помітно «прокачала» свої акторські навички з часів «Помаранчевого неба» (2006). Тут вона зіграла доглядальницю батька головного героя, яка разом з чоловіком взяла гріх на душу – не викликала швидку допомогу, коли старий помирав, щоб отримати його будинок. Чоловіка, до речі, зіграв Сергій Сміян, який, судячи з фільму «Носоріг» (2021), в ролях бандитів почувається, як риба у воді. Шкода, що дуже талановитому і дуже харизматичному Андрію Мостренкові дісталася невелика і безсловесна роль батька головного героя, але це можна зрозуміти: по-перше, паралельно актор був зайнятий у фільмах «Снайпер. Білий ворон» (2022) і «Мирний-21» (2023), а по-друге, зіграти безсловесну роль так, щоб вона бодай трохи запам’яталась – це також виклик для актора.

Звичайно, можна відзначити і недоліки фільму: і певну затягненість окремих сцен, і той факт, що більша частина акторів, судячи з губ, в оригіналі говорили російською, і те, що деякі сюжетні натяки, наприклад, порівняння головного героя з легендарним Чорний Мойсеєм, не були повною мірою реалізовані у фільмі. Хоча останнє, швидше іде фільму в плюс, бо його творці явно хочуть дати глядачам надію на краще майбутнє, і вибирають своїм персонажам життя, хоч і з важким тягарем минулого.

У підсумку можна сказати, що «Батько» - це дуже хороший драматичний фільм, який варто переглянути. Але слід відразу зазначити, що, на відміну від фільму «Люксембург, Люксембург» (2023), «Батько» – це саме драма, жартів тут немає, тому себе слід наводити на відповідний лад. До речі, згідно з заявами творців, даний фільм знімався за кошти приватних осіб. І судячи зі скандалу з міністерством культури, який відбувся незадовго до виходу фільму, саме на такі незалежні проекти українському кіно доведеться покладатися в найближчому майбутньому.

1
Оператор007 1 августа 2023


Avatar
Имя:
22 мая 2024

Другие рецензии автора


Wars don't care about your feelings! Восстание штатов Wars don't care about your feelings!

Фільм намагається залякати американця жорстокостями війни — українцю ж після сеансу легко відчути спустошення не з тієї причини, з...

16 апреля 2024
Мої чернечі ночі Проклятая Дева Мої чернечі ночі

Прийнятний привід відволіктися від нагальних справ на короткі півтори години, чия поверхневість, проте, навряд чи запліднить чиюсь думку.

24 марта 2024
Серце з суперперцем Без обид Серце з суперперцем

Не комедія, на яку ми заслуговуємо, але саме та, що нам зараз потрібна.

14 июля 2023
Вес цей джаз Астероид-сити Вес цей джаз

Вес Андерсон спромагається в «Астероїд-Сіті» на нові міркування про мистецтво, але багато чого в його кінематографі, на добре...

23 июня 2023
Не запитуй, по кому стукіт Стук в дверь Не запитуй, по кому стукіт

Горор-драма Ш'ямалана про жертовність і упередження не така сюжетно винахідлива, як "Час", але намагається надолужити емоціями...

10 февраля 2023