Ретроспектива Анджея Вайди


Новини: Ретроспектива Анджея Вайди
Пройде в кінотеатрі «Київ»
Від 4 до 7 березня 2010 року столичний кінотеатр «Київ» спільно з Польським інститутом в Україні покаже ретроспективу видатного польського режисера Анджея Вайди. До програми ретроспективи увійшли чотири фільми.
4 березня
Попіл і діамант
Польща, 1958 р., 110 хв.
Режисер: Анджей Вайда
Ролі виконують: Збігнев Цибульській, Ева Кшижевска, Вацлав Застшежиньський, Адам Павліковський, Богуміл Кобеля, Халіна Квятковська, Барбара Краффтувна
Найвидатніший фільм «польської школи кіно», що вже понад півстоліття залишається культовим. На підставі однойменного твору політично заангажованого Єжи Анджеєвського Вайда створив шедевр, що став своєрідним маніфестом цілого покоління поляків, до яких належав і сам режисер.
Події фільму розгортаються протягом одного дня – 8 травня 1945 року – останнього дня війни і першого дня миру. Молодий аківець Мацей Хелміцький отримує наказ вбити комуніста Щуку. Трагічний збіг обставин призводить до загибелі непричетних
до справи осіб.  Мачей розуміє, що перетворився на звичайного вбивцю. Він більше не вірить своїм командирам. Хлопець мріє про кохання і спокій, але йому не вдається «повернутись із війни». Зброя є немов його фізичною складовою. Він таки виконує наказ, хоча смерть вбитого ним літнього чоловіка не має жодного сенсу. Мацек не знаходить себе у мирний час. Він сам гине від майже випадкової кулі патруля.
У головній ролі виступив Збігнев Цибульській.        
6 березня
Хроніка любовних пригод
Польща, 1985  хв., 114 хв.
Режисер: Анджей Вайда
Ролі виконують: Пакуліна Млинарска, Піотр Вавжиньчак, Магдалена Вуйчик, Бернадетта Махала, Йоанна Щепковска, Габріела Ковнацка, Кристина Захватович, Тадеуш Конвіцький
«Хроніка любовних пригод» як і «Пан Тадеуш» розгортається у площині, зітканої зі спогадів і ностальгії. Автори картини сумують за невинністю, чистотою і міфічною країною дитинства – прекрасною, але втраченою назавжди. Герої постійно відчувають невимовну тривогу. Це відчуття переслідує Вітека, як і дивний Незнайомець, який постійно з»являється на шляху героя.
Вітек випадково зустрічає сусідську дівчину Аліну і закохується у неї до нестями. Згодом Аліна відповідає на його почуття. Але закохані змушені розлучитися.
На останнє побачення дівчина приходить у білій сукні нареченої. Зачаровані коханням закохані засинають на березі ріки. Їх будить вий сирен і артилерійська канонада. «Країни мого дитинства вже немає» - говорить Незнайомець. Вона живе лише у мені і разом зі мною перетвориться на попіл»…Цього дня -1 вересня 1939 р. дитинство закінчується і для закоханих…
5 березня
Страсний тиждень
Польща, 1996 р., 93  хв.
Режисер: Анджей Вайда
Ролі виконують: Беата Фудалей, Войцех Малайкат, Магдалена Важеха, Якуб Пшебіндовський, Божена Дикель, Цезарі Пазура, Войцех Пшоняк
Оповідання «Страсний тиждень» з’явилося друком 1945 р. У першій післявоєнній збірці Єжи Анджеєвського «Ніч». Про екранізацію цього твору Вайда думав довгий час. Перший сценарій було написано ще 1968 року. І лише 1996 фільм вийшов на екрани, оскільки єврейська тема була табуйована у тогочасному польському кіно.
Герої фільму – єврейка Ірена Лілієн та поляк Ян Малецький. Перед війною Ірена не почувалася єврейкою. Ця сучасна дівчина відрізнялася від польських дівчат лише яскравою східною зовнішністю. Навіть після фашистського наказу її родина не носила жовтих зірок Давида на одязі.
У тиждень перед Великоднем 1943 року, коли у Варшавському гетто вибухнуло повстання, Ірена переховувалася у колишнього асистента її батька. Двоє агентів гестапо заарештували її, але не маючи достатньо доказів, відпустили. Самотньо блукаючи вулицями Варшави Ірена зустрічає давнього приятеля. Ян пропонує Ірені пожити у нього вдома, а сусідам говорить, що це подруга його вагітної дружини Анни.
Хоча Ірена намагається не привертати уваги сторонніх, її яскрава зовнішність не залишається без уваги. Пан Піотровський захоплюється жінкою. Дружину Піотровського непокоїть така поведінка чоловіка і вона доносить на Ірену власнику будинку. Ірена змушена шукати собі іншого притулку. Попереду у неї – невідомість і страх.
7 березня
Невинні чародії
Польща, 1960 р.,  83 хв.
Режисер: Анджей Вайда
Ролі виконують: Тадеуш Ломницький, Kристинa Стипулковськa, Ванда Koчеськa, Kaлина Єндрусик, Teреса Шмігелювна
Цей фільм є дещо незвичним для Анджея Вайди. Лірична історія кохання, здавалося б, не зовсім вписується у контекст творчості режисера. Адже події відбуваються не на тлі війни чи інших історичних перипетій. Але, як не дивно, саме цю картину піддавали нищівній критиці.
«Герой стрічки – молодий лікар, який любить еластичні шкарпетки, хороші цигарки, має магнітофон, яким записує свої розмови з дівчатами, а його єдиною пристрасть – гра на ударних у джазовому колективі Кшиштофа Комеди – виявився небезпечнішим, ніж навіть Армія Крайова» - згадував Анджей Вайда.
Квартира молодого лікаря – це пуста нора з різноманітними трофеями та портретом Ейнштейна. Випадково у музичному клубі він зустрічає дівчину. Більше про неї нічого не відомо. Пара проводить ніч разом, захоплюючись любовною грою і самими собою. Якщо дівчина програє, то віддасться хлопцю. Цинізм і розгнуздана поведінка – це маска, під якою приховані нормальні людські почуття чи хоча б туга за ними.
Алексей Першко 22 лютого 2010


Ім’я:
16 червня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Дженніфер Лопес зіграє у фантастиці «Атлас» Дженніфер Лопес зіграє у фантастиці «Атлас»

Від режисера «Розлому Лос-Анджелеса».

16 червня 2021 0 211
Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей» Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей»

Так, це вони в гримі!

14 червня 2021 0 637
Поганими дорогами до Атлантиди Поганими дорогами до Атлантиди

Золота Дзиґа 2021: названо лауреатів П’ятої Національної кінопремії

13 червня 2021 0 646
Портман і Мур зіграють у режисера «Керол» Портман і Мур зіграють у режисера «Керол»

У драмі «Май грудень».

14 червня 2021 0 630
Ще одна екранізація Стівена Кінга Ще одна екранізація Стівена Кінга

Творець «Ганнібала» і «Американських богів» зніме нову версію «Кристини».

11 червня 2021 0 1102