Пітер О’Тул


Peter O'Toole
Дата народження:
02 серпня 1932
Дата смерті:
14 грудня 2013

Рейтинг персони

8 / 10
Ваша оцінка: —
Голосів: 1

Біографія

Британський актор ірландського походження, який зіграв у понад сотні фільмів та серіалів.

Пітер О'Тул народився у 1932 році. Деякі джерела називають місцем його народження географічну область Коннемара, графство Голвей, Ірландія. Але інші вказують місцем народження актора місто Лідс у Західному Йоркширі, Англія. Сам актор вважав себе ірландцем. Майбутній актор, син Констанції Джейн Еліот (у дівоцтві Фергюсон), шотландської медсестри, і Патріка Джозефа «Спатса» О'Тула, ірландського лудильника, футболіста і букмекера, ріс у індустріальному районі Ханслет у південному Лідсі. Коли Пітеру був один рік, його родина розпочала п'ятирічний тур по містах з найбільшими іподромами у Північній Англії. Через Другу світову війну родина О'Тула була евакуйована з Ханслету. У 7-8 років Пітер пішов до католицької школи — середньої школи ім. Св. Джозефа у Холбеку, де монахині намагалися виправити його ліворукість. У 14 років Пітер покинув школу, приєднавшись до місцевої газети «Yorkshire Evening Post» як журналіст-стажер та фотограф. Він працював там, доки не був прикликаний у віці 18 років на службу до Королівського Флоту зв'язківцем. Після повернення Пітер вирішив присвятити себе акторському мистецтву.

Акторська кар'єра

У 1952–1954 роках О'Тул відвідував Королівську академію драматичного мистецтва після того, як отримав відмову у театральній школі Театру Абатства в Дубліні через те, що він не володів ірландською. Навчався у академії разом з такими майбутніми зірками, як Річард Гарріс, Алан Бейтс, Альберт Фінні. Кілька років працював на сцені театру «Брістоль Олд Вікс», граючи у постановках за творами Шекспіра. Перший непримітний кінодебют актора відбувся у 1956 році у британському телевізійному серіалі «Червоний Первоцвіт» (The Scarlet Pimpernel). Справжнім проривом для Пітера О'Тула стала роль британського розвідника Томаса Едварда Лоуренса у кінострічці «Лоуренс Аравійський», яка вийшла на екрани у 1962 році. Ця роль принесла йому всесвітню славу і нагороду Британської академії у номінації «Найкращий британський актор». Також за роль у цій кінострічці Пітер О'Тул був вперше за свою акторську кар'єру номінований на отримання престижної кінонагороди «Оскар» у номінації «Найкраща чоловіча роль» — в наступні роки актор номінувався на отримання «Оскару» ще сім разів. Пітер О'Тул у ролі Генріха ІІ у кінострічці «Лев узимку» (1968). Найвизначнішими ролями Пітера О'Тула в кіно стали ролі в таких кінострічках, як: «Бекет» (1964), «Як вкрасти мільйон» (1966), «Лев узимку» (1968), «Трюкач» (1980), «Останній імператор» (1987), «Венера» (2006).

Протягом життя актор також успішно грав на театральній сцені. Особливо вдалою була його роль у британських постановках п'єси Кіта Спенсера Вотерхауса «Джеффрі Бернард нездужає». Вперше він зіграв головну роль у цій п'єсі у 1989 році і з великим успіхом продовжував втілювати цей образ ще протягом десяти років на сценах різноманітних театрів. Також актор озвучував Антуана Его у мультиплікаційному фільмі «Рататуй» (2007). 

За всю свою акторську кар'єру Пітер О'Тул вісім разів номінувався на отримання «Оскару», але жодного разу так і не отримав цю нагороду. У 2003 році йому нарешті було присуджено премію «Оскар» за видатні заслуги у кінематографі, яку актор спочатку відмовився приймати, мотивуючи це тим, що він «все ще в грі», але зрештою погодився прийняти нагороду. У липні 2012 року у віці 79 років Пітер О'Тул оголосив про закінчення своєї акторської кар'єри.

Особисте життя

З 1959 по 1979 рік був одружений з валлійською акторкою Шан Філліпс. У цьому шлюбі у нього народилося дві доньки: Кейт О'Тул і Патриція О'Тул. Також у актора є син від американської моделі Карен Браун — Лоркан Патрік О'Тул. У 1970-х роках актор мав серйозні проблеми з алкоголем, які ставили під загрозу його життя. Результатом алкоголізму став рак шлунку, який актор успішно поборов і кинув пити. Саме алкоголізм став причиною розлучення актора з Шан Філліпс.

Пітер О'Тул помер 14 грудня 2013 року у лондонському госпіталі Велінгтон від рецидиву раку шлунка. Прах актора, згідно його заповіту, був розвіяний у Ірландії.Постери
Ім’я:
28 липня 2021
Ваш коментар