Роман Поланскі


Roman Polanski
Дата народження:
18 серпня 1933

Рейтинг персони

9 / 10
Ваша оцінка: —
Голосів: 2

Біографія

Французький режисер, сценарист, продюсер і актор. 

Народився в Парижі, Франція. Ім'я при народженні - Раймунд Роман Ліблінг

Один з найбільших кінематографістів післявоєнного часу, уродженець Парижа єврейського походження, що виріс в Польщі і працював переважно у Великобританії (1963–1967), США (1968–1976) і Франції (після 1976). 

Коли йому було три роки, його батьки повернулися до Польщі. Під час німецької окупації мати загинула в концтаборі  Освенцим, батьку вдалося вижити. Під час війни Поланскі поперемінно жив в різних польських сім'ях. Переживши Другу світову війну і уцілівши в краківському гетто, Поланскі знайшов себе на акторському терені, граючи в театрі, в радіопостановках і в кіно. В 1945 році він зумів відшукати батька, який направив його вчитися в технічну школу, проте незабаром Роман починає працювати на дитячому телебаченні. 

В 1953 році двадцятирічний Поланскі вперше отримує роботу як актор, знявшись в картині "Три повісті". В 1955 році він знімається у фільмі "Покоління" Анджея Вайди, який допоміг йому поступити в кіношколу в Лодзі. 

Одним з перших фільмів жахів Поланскі була короткометражка "Вбивство" (1957), в якій хтось заходить ву кімнату і вбиває сплячу людину. Короткометражка тривала дві хвилини. Його учнівський фільм "Двоє чоловіків з шафою" (1958) отримав 5 міжнародних премій, включаючи бронзову медаль Всесвітньої виставки в Брюсселі 1985. Поланскі закінчив кіношколу в Лодзі в 1959 році. 

В 1962 році Поланскі зняв свій перший повнометражний фільм "Ніж у воді", прохолодно прийнятий в Польщі, що викликав сенсацію на іноземних фестивалях і удостоєний номінації на "Оскар" як кращий іноземний фільм. 

Після зйомок фільму Поланскі переїхав до Франції, де познайомився з Жераром Браком. Разом вони написали сценарії фільмів "Відраза" (отримав "Срібного ведмедя" на Берлінському кінофестивалі) і "Безвихідь" (отримав "Золотого ведмедя"). Ці два фільми були зняті в Англії, де Поланскі жив з 1964 по 1968 роки. 

В 1968 році, після одруження на американській актрисі Шерон Тейт, яку він зустрів на зйомках свого першого кольорового фільму "Безстрашні мисливці на вампірів", він перебрався в США, дебютувавши в Голлівуді картиною "Дитя Розмарі" (1968), що стала помітною віхою в історії кінематографа. Успіх Поланскі в Голлівуді був затьмарений вбивством його вагітної дружини і трьох друзів в 1969 році членами злочинного угрупування. Після вбивства Поланскі на декілька років виїхав до Європи. Ця трагедія сильно вплинула на всю подальшу творчість режисера. 

Поланскі повернувся до роботи, екранізував п'єсу Уільяма Шекспіра "Макбет" (1971), потім зняв чорну комедію "Що?", а в 1974 знімає фільм за сценарієм Роберта Тауна "Китайський квартал". Фільм удостоївся "Золотого глобуса" за режисуру і був висунутий на "Оскар" в 11 номінаціях. 

Подальші фільми режисер знімав в Європі, переважно у Франції. В 1979 році вийшла картина "Тесс", за яку Поланскі був номінований на "Оскар", а також отримав премію "Сезар". Цю картину Поланскі присвятив своїй вбитій дружині Шерон Тейт. Два десятиліття після виходу "Тесс" в творчому відношенні складно назвати вдалими. У 1989 році третьою дружиною Поланскі стала французька актриса і модель Еммануель Сеньє: вона народила йому двох дітей. У 1999 році Роман Поланскі зняв містичний трилер "Дев'яті брами", в якому головну роль зіграв Джоні Депп

В 2002 році Поланскі нарешті звернувся до особисто вистражданої для нього теми холокосту. Цій темі присвячений його фільм "Піаніст". Жюрі на чолі з Девідом Лінчем присудило картині "Золоту пальмову гілку" Каннського фестивалю, актор Едріен Броуді, що зіграв головну роль став наймолодшим володарем "Оскара" за кращу чоловічу роль. 

Серед робіт Романа Поланскі такі картини як "Неприборкний" (1988), "Гіркий місяць" (1992), "Смерть і дівчина" (1994), "Олівер Твіст" (2005), "Примара" (2009, премія "Silver Berlin Bear") та інші.
Ім’я:
18 вересня 2021
Ваш коментар