Олександр Велединський


Александр Велединский
Дата народження:
27 липня 1959

Рейтинг персони

0 / 10
Ваша оцінка: —
Голосів: 0

Біографія

Олександр Олексійович Велединский - російський режисер і сценарист, який отримав особливу популярність після фільму «Географ глобус пропив».

Олександр народився 27 липня 1959 року в місті Горький. Спочатку отримав технічну освіту - електроустаткування судів - в Горьківському Політехнічному Інституті (1981 рік). Усвідомивши своє покликання, через 12 років 2 роки навчався на Вищих курсах сценаристів і режисерів (ВКСР), де керівниками курсу були А. А. Порошкін і В. М. Прийомихов. Дипломною роботою став короткометражний 18-хвилинний фільм «Анфа Террібль», який у 1995 році став учасником кінофестивалю «Свята Анна» і був нагороджений спеціальним призом журі.

Кар'єра почалася в 2000 році, Велединский стартував як співавтор сценарію епізодів серіалу "Далекобійники". У 2001-му випускає свій перший короткометражний фільм «Ти та я, та ми з тобою», знятий за власним сценарієм. В основі картини лежить історія з оповідання російського письменника В'ячеслава Олексійовича Пьецуха «Двоє з будки 9го км». Фільм демонструє кілька днів з життя залізничних обхідників - братів з російської села. У головній ролі виступив актор Сергій Маковецький. Ця картина не залишила байдужими критиків російських і зарубіжних кінофестивалів, отримавши приз за кращий короткометражний фільм в Нью-Йорку, а також нагороди на кінофестивалі «Кіношок» в Анапі, «Послання до людини» в Санкт-Петербурзі та «Література і кіно» в Гатчині .

Наступного року Велединский з'являється у складі сценаристів культових серіалів «Бригада» і «Закон» (де також знімає деякі епізоди як режисер). У 2004 році на екрани виходить нове дітище режисера - повнометражний драматичний фільм «Русское». Сценарій створює разом з Едуардом Лимоновим. Сюжет фільму розкриває перед глядачами труднощі підліткового світу на прикладі нестерпного бунтаря Еді Савенко, роль якого виконав молодий Андрій Чадов. На Виборзькому кінофестивалі «Вікно в Європу» кінострічка виграла друге місце в категорії «ігрове кіно». Через два роки пише сценарій до російського бойовика Анни Кельчевскої «Зрушення», а також випускає свій власний фільм «Живий». Це драматичний військовий фільм про хлопця, який повернувся з Чечні. У «Живому» на головну роль Олександр запросив Андрія Чадова (який вже співпрацював з режисером у попередній стрічці), а також його брата - Олексія Чадова.

Після 5-річної перерви Велединский бере участь в експериментальному російському кіноальманаху «Експеримент 5IVE». 5 історій від 5 режисерів мають однакове вступ, але різний розвиток. У чорний конверт хтось запечатує фотознімок, а далі - політ фантазій режисерів, серед яких Петро Буслов, Ігор Волошин, Олексій Попогребський, Андрій Звягінцев і, звичайно, Олександр Ведединский. Його історія називається «Портрет» з тривалістю 6 хвилин.

Справжній успіх чекав Велединського в 2013 році після того як на широкі екрани вийшов фільм з Костянтином Хабенським у головній ролі «Географ глобус пропив». Світова прем'єра картини відбулася влітку 2013 року, а глядачі України і Росії змогли подивитися драму в кінотеатрах 7 листопада 2014 року. У фільмі йдеться про біолога Віктора Служкіна, що живе в невеликому російському місті. Через незатребуваність і безгрошів'я він відправляється працювати в школу вчителем географії. Подальший розвиток сюжету демонструє нелегкі взаємовідносини вчителя і бунтівних підлітків-учнів, а також зміни, що відбуваються у свідомості головного героя. Фільм мав колосальний успіх серед глядацької аудиторії, а також отримав визнання і нагороди на міжнародних кінофестивалях. Серед них премія Ніка за кращу режисуру, нагорода «Білий слон» від Гільдії кінознавців і кінокритиків Росії, «Золотий орел» у номінації «за кращий ігровий фільм» і «кращу режисерську роботу», головний приз кінофестивалю «Кінотавр», а також нагороди на кінофестивалях у Варшаві, Виборзі і Котбусі.

З 2013 року Ведледенскій працює над створенням військового драматичного міні-серіалу про історію часів блокадного Ленінграда «Ладога», в головних ролях якого знімаються Ксенія Раппопрт, Олексій Серебряков та Андрій Мерзлікін.
Ім’я:
23 червня 2021
Ваш коментар