Френсіс Форд Коппола


Francis Ford Coppola
Дата народження:
07 квітня 1939

Рейтинг персони

7 / 10
Ваша оцінка: —
Голосів: 3

Біографія

Американський режисер, сценарист, продюсер і композитор. 

Народився в Детройті, Мічіган, США. Один з видатних майстрів світового кінематографа. 

Френсіс з італо-американської сім'ї (батько – композитор Карміне Коппола). Після навчання в Університете Хофстра (факультет драматичного мистецтва) в 1962 році поступив на роботу асистентом до режисера Роджера Кормана

Його першою дійсно режисерською роботою став фільм жахів "Безумство 13". У 1966 році поставив молодіжну комедію "Ти тепер великий хлопчик" (1966), успіх якої дозволив йому отримати права на екранізацію вельми популярного мюзиклу "Веселка Фініана" (1968). У 1969 році за підтримки Джорджа Лукаса створює компанію "American Zoetrope", основним напрямом роботи якої стала допомога молодим і талановитим кінематографістам. Успіх "Людей дощу" (1969) у критики і премія "Оскар", отримана в 1971 році Копполою за сценарій до фільму Франкліна Шеффнера "Паттон", принесли Копполі популярність. 

У Голлівуді заговорили про молодий талант. Чиновники кіностудії "Парамаунт" в 1971 запропонували Копполі постановку фільму по бестселеру Маріо Пьюзо "Хрещений батько". Книга Копполі не сподобалася але він погодився взятися за цей, на його думку, розважальний проект, в надії закріпитися в Голлівуді у разі його успіху в кінопрокаті. На головну роль Дона Корлеоне був запрошений Марлон Брандо, на роль його сина, Майкла студійні чиновники пропонували популярних молодих акторів Джека Ніколсона і Берта Рейнолдса. Копполі, що справедливо вважав, що італійця повинен грати італієць (проти вибору Брандо він, звичайно ж, зробити нічого не міг), вдалося наполягти на кандидатурі нікому не відомого 28-річного театрального актора Аль Пачіно, що грав у великому кіно всього двічі. 

Вийшовши на екрани в 1972 році -  "Хрещений батько" став одним з самих касових фільмів усіх часів, володарем трьох премій "Оскар" (за кращий фільм, кращу чоловічу роль для Брандо і кращий адаптований сценарій для Копполи) і одним з видатних витворів мистецтва 20 століття. 

Наступна робота Копполи "Розмова" (1974), драма про фахівця з прослухування, відобразила страхи рядового американця перед державною системою. "Розмова" отримала Золоту Пальмову Гілку на Каннському кінофестивалі. Одразу ж після закінчення його зйомок Коппола береться за продовження "Хрещеного батька". Швидше за все, причиною стали не вмовляння чиновників "Парамаунт", прагнучих заробити на популярності першої частини, а виклик режисера існуючій думці, що продовження не може бути на рівні оригінала. 

У порівнянні з першою частиною "Хрещеного батька" Коппола міняє структуру фільму. Результат перевершив всі очікування. По відгукам преси друга частина "Хрещеного батька" (1974) вийшла навіть краще за перший фільм, хоча в кінопрокаті вона пройшла менш вдало, ніж перша частина, зате отримала шість "Оскарів": з них – продюсер за кращий фільм, і сам Коппола – 2 статуетки, за кращу режисуру і кращий сценарій. Це – пік його слави. 

У 1975 студія "Парамаунт" оголошує про початок роботи над проектом "Апокаліпсис сьогодні", продюсером, автором сценарію і режисером якого виступає Френсіс Форд Коппола. У травні 1979 Коппола привозить закінчений "Апокаліпсис сьогодні" на кінофестиваль до Канн. Фільм викликав приголомшливі відгуки і отримав Золоту Пальмову Гілку. 

Поставивши підряд чотири етапні фільми в 1970-х, в 1980-і Коппола продовжує знімати фільми, але створюється враження, що режисер втратив контакт з реальністю, залишився існувати на своєму авторському світі, чужому новаторським течіям кінематографа. Всі його кінокартини, зняті в той період професійні, але позбавлені свіжості, оригінальності і актуальності. Кращою роботою Копполи того періоду, ймовірно, є "Бійцівська рибка" (1983), майстрова стилізація під "бунтарські" кінострічки 1950-х. Пізніше виходять такі фільми як "Клуб Коттон" (1984) і "Пеггі Сью виходить заміж" (1986). 

В кінці 1980-х Коппола повертається до відомого епосу "Хрещений батько" і починає роботу над його третьою частиною. "Хрещений батько - 3" (1990, шість номінацій на "Оскар", включаючи номінації на кращий фільм року і кращого режисера) не дивлячись на розмах постановки і вражаючі акторські роботи, вийшов занадто затягнутим і ваговитим. 

В 1992 Коппола екранізує роман Брема Стокера "Дракула", зробивши акцент не на жахах, а на трагічній лінії кохання. Комедія "Джек" (1996), заснована на цікавому сюжеті про хлопчика, який дорослішає в десятки разів швидше, ніж інші, мала обмежений успіх у кінопрокаті. 

Досягнувши успіху сам, Ф. Коппола взяв безпосередню участь у становленні великого числа молодих акторів, в числі яких голлівудські суперзірки сучасності: Мікки Рурк, Том Круз, Патрік Суейзі, Роб Лоу, Крістофер Пенн, Метт Діллон і племінник Копполи - Ніколас Кейдж

Внесок Френсіса Форда Копполи у розвиток світового кінематографа переоцінити неможливо вже сьогодні, при цьому зупинятися на досягнутому Коппола  не збирається, продовжуючи активно працювати по всіх кінематографічних напрямах. 

Дочка Копполи, Софія, пішла по шляху батька. Її дебютна картина "Діви-самовбивці" справила на публіку незабутнє враження, а "Труднощі перекладу" підтвердили статус Софії Копполи як талановитого режисера.




Ім’я:
30 липня 2021
Ваш коментар