Примара американської мрії


Рецензія на фільм: Американська пастораль
Фільм Американська пастораль

Люди живуть, доки помиляються

Філіп Рот, «Американська пастораль»

Екранізації – мабуть одна з найскладніших частин кіновиробництва. По-перше, потрібно передати дух оригінального твору, а по-друге збагатити оригінальний твір візуальними засобами кіно. Для режисера Юена МакГрегора стояло вдвічі складне завдання взятись за матеріал вищого гатунку – адже його «підопічною» стала визнана Пулітцерівскькою премію за 1997 в номінації «художня книга» - драматичний роман письменника Філіпа Рота «Американська пастораль».

Сюжет побудований у формі історії в історії – на зустрічі випускників коледжу Джеррі Левов розповідає історію брата Сеймура письменнику Натану Цукераману, який думав, що «Швед» живе щасливим життям, а натомість він був змушений бути і на похороні товариша. Що ж зруйнувало «американську пастораль» заможної єврейської родини, в людини, якої здається було все – бізнес на пошитті рукавичок, красуня-дружина, - колишня Міс Нью-Джерсі, - і здається, вдумлива і розумна дочка? І біда прийшла зовсім несподівано, коли дочка вирішила піддатись загальній молодіжній течії протесту, вибравши радикальну терористичну стежину.

Власне, фільм «Американська пастораль» - це фільм про те, як розбиваються мрії на зламі історичних епох. Тільки-но відшуміла Друга Світова, тільки-но США вступили в благополучну епоху процвітання, як країну розколола проблема ставлення до війни у В‘єтнаму, яка лише скальпелем пройшлась по пухирю прихованих проблем соціальної та расової нерівності – і терор прийшов у самі Сполучені Штати. Саме конфлікт з батьками і штовхнув дівчину Мередіт «Мері» Левов на криву стежу і став початком її поневірянь, а також став початком розколу між подружжям.

В самій стрічці відчувається потужна літературна основа, автори вводять в картину цитати-роздуми з оригінального твору, і, навіть не читавши текст «Американської пасторалі», можна впевнено виділити підоснову твору неабиякої проникливої сили. Можливо, цей фільм і приклад того, що на зламі епох неможливо просто «відсидітись» десь на благополучному острівці, історичний вир доторкнеться і до успішних. Ця стрічка в деякій мірі – про незламність людського духу, коли волю і здоров‘я людини може підточити горе, проте до кінця людина буде вірити. Цей фільм і про те, що перед багатьма стоїть вибір – або залишитись в «золотій клітці», або спробувати іти шукати навмання «самого себе». Екранізація змогла використати і додаткові засоби кіно – кадри кінохроніки, відмінно підібрані костюми і декорації. Своєрідна, характерна для фільмів 60-х, 70-х, кольорова гама «плівкового» кадру тільки ще більш глибоко передає настрій даного кінотвору.

Власне, каркасом фільму є стосунки в трикутнику «чоловік Швед Левов – дружина Доун Дваєр – та дочка Мередіт», що їх втілили Юен Мак-Грегор, Дженніфер Коннеллі та Дакота Феннінг відповідно – і втілили їх природньо, без зайвого пафосу. В дечому автори, для рішення найбільш драматичних моментів, була використана деяка театральність і нарочитість сцен, мабуть, щоб рельєфніше передати літературне підґрунтя, так само як автори експериментують з композицією кадру. Персонажам «другого плану» приділена також педантична увага, що в результаті створює міцну і цікаву картину.

…«Американська пастораль» однозначно – не розважальне легке кіно, проте, мабуть в цьому і його основна цінність. Думаю, воно сподобається тим, хто здатен оцінити мистецтво друкованого слова – у своєрідному слові кінематографічному. Також, актуальність цього твору зараз, в Україні – це головна теза стічки,- широкомасштабні зміни в суспільстві, що приносять багато в чому новий уклад життя – в той чи інший спосіб торкнуться всіх і кожного, когось піднісши ввись, когось – навпаки, проте саме розуміння незворотності змін є деяким захистом від руйнівних наслідків. І, як останній кадр стрічки несе оптимістичну ноту, так і ми – будемо сподіватись на краще…

0


Ім’я:
21 червня 2021
Ваш коментар

Інші рецензії автора


Апогей Апогей

дев'ятий епізод франшизи "Форсаж" Дія (авто)фільму відбувається по всьому світу — від Лондона до Токіо, від...

10 червня 2021
Спокуси великого міста Спокуси великого міста

Спокійне сімейне життя – це, звичайно ж, добре, але не для тих, хто завжди жадає пригод. Саме такий Кролик Петрик – йому...

26 травня 2021
Говори тишком, дій нишком Говори тишком, дій нишком

події відбуваються у світі, де кожен звук може привернути увагу монстрів, що полюють на людей

20 травня 2021
Життя і перетворення Сімона Життя і перетворення Сімона

Одна з стрічок допрем"єрної програми, що оповідає про життя хлопчика, який мав фантастичну здібність змінювати свій образ

15 квітня 2021
Абсолютный фильм или Дважды справедливость Абсолютный фильм или Дважды справедливость

«Лига справедливости Зака Снайдера» (англ. Zack Snyder's Justice League), известная как «версия...

27 березня 2021