Торговець кінофільмами


Новини: Торговець кінофільмами

Шарль Пате. Частина 1

Шарль Пате був вдатним постановником стрічок німого кіно, одним з найвинахідливіших та сміливих «торговців кінофільмами». В свій автобіографії він безапеляційно стверджував, що «завжди знав, чого хотів, і завжди хотів того, що було найлегше втілити, передусім, практично. Не я винайшов кіно, але завдяки мені воно стало виробництвом».
Як і Леон Гомон, Пате заснував свою імперію, хоча й доволі крихку, ще недостатньо захищену від оманливих обіцянок спекулянтів. Цікавий той факт, що компанії цих двох перших магнатів кінопромисловості розвивалися за однією й тією ж схемою: прихід до влади (1895), найвищий розквіт (1907-1916), занепад у 20-ті роки минулого століття, відхід від справ у 1929-му, відродження в епоху звукового кіно з залученням чужих капіталів. Відзначимо також, що якщо Гомон втілював певний особливий дух кіно, то Пате створював потужну та стійку інфраструктуру для його масового поширення.
Шарль Пате народився 1863 року в Ельзасі, в родини середнього достатку. У його батьків була невеличка ковбасна крамничка у Венсені. Пате працював від самої юності, шукав щастя в південній Америці, без особливого успіху торгував вином. В цей час на ярмарку в Венсені він побачив фонограф Едісона, який у майбутньому стане для нього золотою жилою. Пізніше Пате напише: «Мою долю було визначено. Я негайно вирішив роздобути собі такий апарат і самому на ньому працювати». Вже 1894 року він на велосипеді їздить ярмарками Іль-де-Франсу з аппаратом, який обіцяє йому прибуток. І вже за рік Пате домігся таких успіхів, що вже міг конкурувати з англосаксонськими імпортерами. В той же час, слідуючи прикладу Едісона, Пате робить ставку на майбутнє «рухливої фотографії» і в червні 1895 року запрошує в компаньйони винахідника Анрі Жолі, якому вдається удосконалити кінетоскоп та на його основі створити фотозотроп. На ньому Пате демонстрував коротенькі стрічки, зняті за власний кошт. Фільм «Приготування парижанки до сну» - сучасник стрічок Люмьєрів, але більш фривольного змісту. Займаючись паралельно фонографічною індустрією та кіновиробництвом, Пате залучає до цієї діяльності своїх старших братів – Еміля, Жака та Теофіла, для чого засновує компанію «Брати Пате» з капіталом в 35 000 франків. 1898 року фірма Пате об’єднується з компанією Грівола, вирбником електроприладів, і зьявляється «генеральна компанія фонографів, кінематографів та точної вимірювальної техніки».
Наступний значимий факт біографії Пате – його знайомство з Фердінандом Зекка, який на наступні 20 років стає його довіреною особою. В Венсані зводяться знімальні павільйони, де Зекка знімає для Пате численні стрічки, нерідко плагіюючи Жоржа Мельєса («Подорож на Місяць», «Справа Дрейфуса») і втілюючи оригінальні ідеї («Історія одного злочину»).
Підкорюючись своїй фантастичній інтуїції, Пате наймає нікому невідомого дебютанта – Макса Ліндера, який згодом став першим видатним коміком світового кіно. Намагався Пате переманити до себе і Жоржа Мельєса, але того не влаштували запропоновані умови.
На знімальних майданчиках в Венсені в ті часи знімалися переважно простонародні комедії та фільми-переслідування, які мали величезний успіх у глядачів. Трохи згодом під їх впливом знаменитий американець Мак Сеннетт ставитиме свої бурлескні комедійні фільми.
Для збільшення тиражів своєї кінопродукції 1904 року Пате відкриває в містечку Жуанвіль-ле-Пон лабораторію, яка діє і до цього часу.
Грошові доходи імперії Пате зростають, але копій недостатньо для задоволення попиту. І тоді Пате відвідує геніальна ідея: треба не продавати копії, і віддавати їх в оренду. Так з’являється прообраз сучасної системи дистрибуції в царині кіно. Саме з цього моменту (1907) на думку Пате в кінематографії формується «єдиний промисловий сектор».
Алексей Першко 14 липня 2011


Ім’я:
15 червня 2021
Ваш коментар

популярні новини


Поганими дорогами до Атлантиди Поганими дорогами до Атлантиди

Золота Дзиґа 2021: названо лауреатів П’ятої Національної кінопремії

13 червня 2021 0 276
Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей» Честейн і Гарфілд у трейлері «Очі Теммі Фей»

Так, це вони в гримі!

14 червня 2021 0 267
Білл Скарсгард приєднався до «Джона Віка 4» Білл Скарсгард приєднався до «Джона Віка 4»

Друг чи ворог?

08 червня 2021 0 1283
«Без різких рухів». Трейлер трилера Содерберга «Без різких рухів». Трейлер трилера Содерберга

Дель Торо, Деймон, Чідл та інші.

09 червня 2021 0 1187
Ще одна екранізація Стівена Кінга Ще одна екранізація Стівена Кінга

Творець «Ганнібала» і «Американських богів» зніме нову версію «Кристини».

11 червня 2021 0 767