Легенда про Крути - рецензія на фільм Крути 1918 - Kino-teatr.ua

Київ
язык
Увійти через
facebook google

Легенда про Крути


Рецензія на фільм: Крути 1918
Фільм Крути 1918

Розвиток українського кіно в останні роки можна назвати в чомусь експериментом – одночасно і досить коштовним, проте загалом таким, що дає можливість експериментувати і самим творцям, які при цьому не затиснені в рамки комерційного успіху. Одним з найсуперечливіших напрямів є історичний кінематограф, який зараз є загалом часто більше пам‘ятником сучасному моменту, аніж конкретній історичній ситуації. Отже, режисеру Олексію Шапарєву і автору сценарія Костянтину Коновалову випало досить важке завдання висвітлити складний момент історії України – який вони розкрили у стрічці «Крути 1918».

…Отже, 1918 рік. Центральна Рада, що спиралась на патріотичну молодь та буржуазію, намагається дати відсіч наступу Червоної Армії. На чолі останньої стоїть колишній царський, а тепер радянський, генерал, Михайло Муравйов, - сили далеко не рівні, причому в самому Києві готові підняти повстання робітники «Арсеналу». За сюжетом, щоб зробити його жвавішим, розвідка молодої української держави, разом з союзниками намагається «вкинути» більшовикам фальшиві розвіддокументи, які повинні внести розкол у верхівку Радянської Росії… Так, місто на краю прірви, проте юнь з гімназистів і студенів ще оптимістично дивиться в майбутє, син генерала Ставицького Олекса, мріє про щастя з Софією, про яку з ніжністю думає і його брат Андрій. Проте буремні події не залишать пощади нікому: місто залишиться за гайдамаками, а оборону під Крутами будуть тримати наївні хлопчаки.

…Передусім, слід зауважити, що автори не мали за мету детальну історичну реконструкцію тих подій – можливо, це пішло і на користь стрічці. Ми бачимо не тільки власне, конфлікт між двома державами – певною мірою це і класовий конфлікт, адже Центральна Рада так і не змогла знайти союзників серед широких верств, як, наприклад, робітників. Так, це певний елітний клуб – патріотично налаштовані українські військові, буржуазія, інтелігенція – і вони щиро вірять, що власними силами збудують нову України. Так само автори розставляють акценти вже починаючи з мови героїв, політичних переконань – однозначно і контрастно. Операторська робота на рівні, батальні сцени (які в масовці виконували бійці Нацгвардії) не виглядають аж такими масовими, проте передають той драматичний поворот, який відбувся під станцією Крути, проте повстання на Арсеналі, що теж було цілою віхою історії, передано трьома акторами, що пробігають занедбаний цех.... Загалом, сценарій не виглядає ідеально припасованим, особливо частина «політичного детективу», саме який повинен створювати додаткову інтригу – проте певною заслугою авторів можна зазначити, що автори фільму залишили «незручні питання», які ми читаємо поміж рядків, чи пак кадрів.

Гра акторів. Ми бачимо ряд молодих юнаків, які вірять у майбутнє – і саме їх командування відряджає на передову; в реальності підрозділи, що були направлені до Крут були укомплектовані і професійними військовими, як, наприклад, полковником Аверкієм Гончаренко (Олексій Тритенко). Молодь - це і студент Валерик (Олександр Піскунов), і студент-поляк, гімназист Григорій Піпський, і юнаки, для яких молодість і не почалась, що віддали все; є і чудовий жіночий образ дівчини Софії – акторка і телеведуча Надія Коверська. Супротивники у вигляді бійців Арсеналу і Радянської Росії зображені схематично-негативно, що дозволило відійти від прямих «спірних» питань та анатомування самої історичної ситуації. Сцени зіграні з ідеальною театральною точністю, хоча кінематограф передбачає більшу ступінь свободи імпровізації. При цьому справжньої знахідкою стрічкою є образ генерала Муравйова, втілений актором Віталієм Салієм– тут він не стільки військовий діяч, а скоріше втілення суцільного зла: насолоджується ін‘єкційним морфієм, в цьому стані він і віддає накази, його погляд гіпнотичний, війна для нього – насолода сама по собі.

Щодо підсумку. Звісно, створити цілісне і складне кінополотно про становлення і падіння УНР, не є поки можливим, проте режисер, автор сценарію, актори яскраво відобразили одну з граней цієї історії, більш у напівміфічній площині – події під станцією Крути.

0

Ім’я
25 серпня 2019
Ваш коментар

Інші рецензії автора


«Хороші хлопці» «на раЕне» «Хороші хлопці» «на раЕне»

Що буде, якщо троє шестикласників залишаться на деякий час без батьків? Вони будуть відриватися.

15 серпня 2019
На яскравих стежках дитинства… На яскравих стежках дитинства…

вчинка Дора із ранніх років жила у джунглях через роботу її батьків-дослідників. Тому дівчинка в дикій місцевості орієнтується набагато...

13 серпня 2019
Пригоди відважних і кумедних Пригоди відважних і кумедних

Продовження пиргод героїв Angry Birds у кіно

08 серпня 2019
Шоу Гоббса та Шоу Шоу Гоббса та Шоу

Спецагент американської дипломатичної служби безпеки Люк Хоббс (Джонсон) і колишній елітний оперативник британської розвідки Деккард Шоу...

31 липня 2019
Легенда. Початок Легенда. Початок

равдивая история французского преступника XIX века Эжена Франсуа Видока, который переходил из тюрьмы в тюрьму и менял профессию за...

29 липня 2019